Kategoriler
Yazilarim

Yalancı bahar geldi

Bir haftadır mimoza, japon ayvaları açmaya başladı (linklerden bakımlarla ilgili daha detaylı bilgi alabilirsiniz).

Mimozalar açtı

Japon ayvası

İki bitki için zamanlamada bir sorun yok, korkum otoyollarda tek tük beyaz çiçeklerini açan, bugün gördüğüm ilkbahar bitkilerin erken açmasında. Kelebek kılıklı manolyalar açacak diye de ödüm patlıyor, ilkbahar manolyaları sabırsızdır, ilk sıcak günlerde çiçeklerini patlatır, soğuğu yedikçede çiçekleri yanar.

Daha kış bitmedi, Mart’ın ikinci bölümü genelde soğuk, belkide karlı geçer. Bahçe işlerinde acele edip derin budama yapacaksanız, çim ekecekseniz dikkat, Nisan ayını bekleseniz doğru olabilir.

Çıplak köklü gül

Çıplak köklü satılan meyve fidanları ya da güllerin dikimini bu günlerde bitirin, sonra tutmaları zor olabilir. Çıplak köklü bitkileri dikimden önce bir gece ya da en az 2 saat suda bekletip sonra dikim yaparsanız bitkinize hız verdirip, daha sağlıklı tutmasını sağlayabilirsiniz.

Hazır açtırılmış lale

Bugün bana sürpriz oldu,Tansaş’ta saksılı hazır açtırılmış lalelerin satıldığını gördüm, çok hoşuma gitti.

Koyu renk küçük açan Laleleri çok severim, bir aydır mahallemizin çiçekçisi Emine Abla’dan demetle lale alıyorum. Sattığı yerli üretim çiçekler çok güzel ve dayanıklı. İthal kesme çiçeklerde getirilen zorluklardan sonra bu yerli örnekleri gördükçe moralim düzeldi.

Emine Abla

Emine Abla İstanbul Cemiltopuzlu Caddesi üzerinde Diyar Burma Baklavacısının önünde yağmurlu ya da çok sıcak günler dışında çiçek satıyor. Onunla tanışırsanız benden selam söyleyin, sattıkları uygun fiyatlıdır, çok pazarlık etmeyin, kızar!

Murat Pilevneli