70’li senelerden…

26 August 2007  | Kategori: Yazilarim

Yeni yapılan mimari örneklerde estetik detay eksiklikleri gözüme çarpıyor. Kullanılan malzemeler hepsinde aynı tip ekrar ediliyor. Sanat eksikliği çok.

Yaşadığım yerde gördükçe mutlu olduğum bazı 70 model yapılardan en sevdiğim detayları size tanıtmak istedim. Korkuyorum, çok yakında yerlerinde ruhsuz binalar yükselecek. Otopark sorunu çözebilmek için mevcut tüm arazi kazılıp, betonlanacak, bitkisiz, kimilerine göre şık binalar ortaya çıkacak.

İstanbul yakında yeni şehir olacak, biz var olanları koruyamadıkça, yada yapılan eserlerde kültürümüzü kullanmadıkça durum bence vahim olacak.

Bu binadaki merdivenlerde çıkarken beton kalıplarla perdelenmiş tül etkili dış cephe kaplamasını seviyorum. Apartman görevlisi camları silerken çok keyif almıyordur ama ben dıştan bayılıyorum.
Beton kalıplardan merdiven cephesi

Beni en mutlu eden bahce duvarı bu, beton kalıplardan yapılmış. Çok karakteristik, tam dönemini hatırlatıyor.
Beton kalıplardan yapılmış duvar

Detay

Peki bu yer döşemesine ne demeli? Hele bitki çiti için düşünülen ince detaya? Herhalde c’ler arasında bir zamanlar banklar vardı, yok oldular gibi geldi!
Kıvrımlı yer döşemesi

Mozaik yer döşemelerini yapan ustalar artık çok az. Bu işçilik maliyeti ve zamanlaması sebebiyle artık tercih edilmiyormuş.
Taraklı mozaik yer döşemelerinde şekil yapmak için bahçenizde zemin sağlam olsun diye toprak yüzeyini sertleştirin. Su süzülmesi için meyili iyi ayarlayın. Bugün çelik kafeslerle bu iş sağlamlaştırılıp üzerine beton dökülüyor, yüzey çökmüyor. Sonra, şekilli kalıplar hazırlanıp yerleştiriliyor, önce bir renk dökülüyor, kuruduktan sonra kalıplar çıkartılıp ikinci renk dökülüyor. İş bitince yer kuruyunca, üzeri istenilen taraklamayla şekillendirilir. Tarklama zemini iyi gösterirken ıslak havalarda kaymanızı önlüyor.

Siyah beyaz yuvarlaklısı hoş, hele bitkiler için bırakılan boşlukları çok beğeniyorum, bugün apartman sahipleri pek ilgilenmiyorlar ama bir zamanlar kartalmış galiba!
Mozayik şekilli yer döşemesi

Mozaik yer döşemelerinde renk kullanmak zevke göre şekillenebiliyor. Ben çocukken hopopop değiş tontonlar vardı, bakın izleri kalmış…
Apatman girişindeki mozayik yer kaplaması

Bu dönemlerde ben ilk okuldaydım, estetik zevkim bilinç altıma işlenerek büyüdüm, şimdi birşeyler yapmak istiyorum, yada bende yaşlandım, ah o zamanlar diyen büyüklerim gibi mi oldum?

1970 Ford Mustang
Yok yok, daha çok işimiz var. Sizin de var!

Saygılarımla

Murat Pilevneli.

Paylaş Stumble Upon Facebook

6 adet yorum var

 1. Banu Alagöz on 27 August 2007 10:27 am

  Bunlari gorunce hem hosuma gidiyor hem de cok uzuluyorum. Simdiki binalarin dis cephelerinde kullanilan baklava desenli ucuz suslemeler her yanimizi sarmis. Diger tarafta da, luks olacak diye son derece zorlama tasarimlarla icinde yasayacagimiz evin sicaklik, dogallik, huzur gibi kavramlari icermesi gerektigini unutmus olanlar var. Estetik ve duygu biraraya geldiginde halbuki ne guzel isler ortaya cikiyor. Aynen sizin goruntuledikleriniz gibi.

 2. Ela on 28 August 2007 10:11 pm

  Bahçevan MP gözlerimiz sizi arıyor bodrum’da …..
  Web sitelerinize bayıldım… öpüldünüz…Ela

 3. eda suner on 30 August 2007 11:58 pm

  Kuzum ne güzel ya beraber çekmiştik 1 2 kareyi hatta duygulandım bak şimcik saksılarda çok güzel hihi :) Ben geldim tatilden bu arada hafta sonu istanbul modernden sergi var gidelim ha ir de yazımı mutlaka oku olur mu çok önemli arkadaşım http://www.edasuner.com/onemli/

 4. ibrahim dedeoglu on 04 September 2007 10:19 pm

  sn.Murat Pilevneli
  Sizin sitenizi yaklaşık 5-6 ay önce keşfettim yazılarınız gerçekten orjinal, özgün konular üzerine ve resimlerinizi mükemmel buluyorum.
  tebrik ederim.

  ibrahim DEDEOĞLU
  Orman Yüksek Mühendisi

 5. Behice on 08 November 2007 6:40 pm

  Sevgili Murat seninle kapıönü sohbetleri yapabilmek güzel ama siteni görünce hayran oldum.Yaşadığımız dünyada, hele ülkemizde güzellikleri hızla tüketiyoruz,elimizde kalanlar ise sadece görmesini bilenler için değerli. Görebilmek bile bir ayrıcalık.Gördüklerini bizlerle paylaşman harika.Siteni geç keşfettim ama artık sıkı takipçin olucağım kesin .Moda da ki bitkiyi görmeye gidelim artık.Ben bu zımbırtıya yeni alışıyorum ve bunu yazmak bir saatimi aldı,olsun .

 6. Bahcevan on 08 November 2007 7:41 pm

  Bici, hoş geldin.
  Bak buralarda sorduğun sorularla ilgili çok makale var. İlaven olursa yaz, cevaplarım…
  Sevgilerimle
  MP

Yorumunuzu bırakınız