Beton dünya!.

12 July 2006  | Kategori: Yazilarim

Eski binalar yıkılıp yerine kapalı otoparklı, zemini betonlu, dümdüz bembeyaz binalar yapılıyor. Köşelerde eskiden kalmış, ölmekle ölmemek arasında direnen zavallı ağaçlar. Yüzeyde 20 cm. toprak alan bahçe yapılsın diye bırakılmış, izolasyon problem oluyor, su sızıntıları var.

ototpark

Neden bu işler baştan düşünülmez? Mimarla peyzaj mimarları beraber bu işleri çözmezler. Grup çalışması yapılsa çirkinlikler azalacak, çoğunun haberi bile yok.

Bu beyaz binalara kafam çok takık! Neresi varsa yeşile boyamak istiyorum. Çatıları bile. Japonya’da havaalanı çevresindeki evler uçaktan güzel gözüksün diye yeşile boyanmış. Binaların girişi zemin üzerine yükseltilmiş beton çiçekliklerle çözülmüş. Avrupa’da bir sürü yerde de böyle. Afrika’daki uygar şehirlerde bile böyle. Yani her uygar yerde böyle… Ya bizde? Belki torunlarım görür…

Toprak, bitki ve tabiatın ne kadar gerekli olduğu neden unutuluyor? Bahçe ve çevre bir tek baharda aklınıza gelmesin. Ayağımı birkaç gün çime basmasam elektrik doluyorum, sinirli oluyorum.

Parklar yok. Olanlara da sıkıysa git… Neyse, size bir öneri: taş alanları tasarlarken arada toprak için boşluklar bırakın. Çim için 35 cm. derinlik mükemmel olur, gerisi beton olsun! İzolasyonu düşünün, bir bölümü drenaj, üzeri toprak, daha üzeri de çim. Çim alanlarda da dümdüz taş kaplama yapmayın; arada bir adım boşluk olsun da toprak geçsin. Lütfen her yeri taş kaplamayın. Kıyısı köşesi biraz az olsa ne olur?

Malzeme olarak kaymayan taş seramik ya da başka bir döşeme malzemesi seçin. Kışın kar yağınca ya da yağmurdan sonra düşmeyin. Isı yanlışlıkla yapmış olsanız bile ipler çekip milleti kaymayan yerden yürütmeye çalışmayın. Şıklık olsun diye bir şey yapmayın. Kendinizi düşünün, siz yürüyebilir misiniz? Her tarafı beton alanlarda bitki dikmek için en iyi yöntem, yükseltilmiş beton çiçeklikler yapmanız.

ciceklik

Ağaç dikecekseniz, 1 metre yükselebilir. Çalı dikecekseniz, 60 cm yeter. Alttaki beton alanı istediğiniz kadar geniş tutun. Saksıların çapını, gelişeceklerini de hesaplayıp örün. Dilerseniz sıva içi ışıkları bu betona gömün, size yürümek için kılavuz oluştursunlar. Saksılıklarınıza kazık kök yapmayan, senelerce yaşayabilecek bir sürü bitki var; onları seçin. Listesi çok uzun yazamıyorum. Tanıdığınız peyzaj mimarlarına ya da güvendiğiniz fidanlıklara sorun. Çok sıkışırsanız bana mail atın. Her yeri beton olan bir çevrede yaşamak istemiyorum. Gidecek başka yerim de yok. Buraları güzelleştirmek bizim görevimiz.

Bitki dikmek, bir şeyler yapmak, sokağa atılmış paralar değil. Kendinize, evinize, koltuğunuza, sigaranıza harcadığınız paraları biraz da çevrenize harcayın. Her şeyi güzelleştirmeyi başkalarından ya da belediyelerinizden beklemeyin. Onlar bu kadar yapabiliyor, siz ilave edin lütfen. Etrafı da yeşile boyama fikrimi yabana atmayın, en ucuz çözüm de bu…

Murat Pilevneli.

Paylaş Stumble Upon Facebook

Yorumunuzu bırakınız