Bir renk’e isim vermiş (Sıklamen-Cyclamen) – Milliyet Vitrin

06 February 1999  | Kategori: Yazilarim

Güney Anadolu’ya yaptığım gezide, pek çok tarihi kalıntıda taşların arasından özgürce çıkmış sıklamenler gördüm. Seneler önce de Marmaris’te yamaçlarda bolca görmüştüm.

Cyclamen

Sıklamen (Cyclamen) aslında tipik bir Akdeniz bitkisidir. Kışları – 4 dereceden soğuk olmayan her yerde rahatlıkla yetişebilir.

İlkbaharda, sonbaharda ve kışın açan üç değişik grup sıklamen vardır.

Bitki marketlerinde şu sıralar satılan C. Persicum aslında ev içinde, fazla sıcakta yaşayamaz. Fazla su sevmez. Rutubetli bir toprağı, serin ortamı olsun yeter. Mayıs ayına kadar değişik renkli çiçeklerini açmaya devam eder. Düz beyaz, pembe, mor, vişne, karışık renkli çiçekleri vardır. Yaprakları yuvarlak, kalp gibi, kimi zaman düz yeşil, kimi zaman de yeşil üzeri gri boyalı gibi olabilir.

Cyclamen

Siz siz olun aldığınız, hediye gelen sıklamenleri ev içinde tutmayın. Balkonunuzda 4 saatten fazla güneş almayan, bol ışıklı cam önüne yerleştirin. Aşırı soğuk, uzun süreli don yapmadıkça bitkiyi etkilemez. Sulamasına dikkat edin. Asla su verirken çiçekleri ıslatmayın. 6 santimetreye kadar büyüyebilen çiçekler, kuytu alanda üzerine dökülen sudan buruşabilir.

Ben sıklameni senelerdir evimde görüyordum (Annem çok sever). New York’ta The New York Palace adlı eski bir otel var. Dışı boyasız siyaha yakın, kirli gibi, tüm balkonlarına, cam önlerine ve girişindeki dev saksılara kışın sıklamen dikerler. Yani açık havada.

Arkadaşım anlattı; Londra’da her yer sıklamen doluymuş. Burada koysan hemen söküp alırlar ama bir gün belki biz de alışırız. Renkli lahanalar, menekşeler iyi tutuyor da sıklamenler pek kullanılmıyor.

Tavsiye ederim, renkleri ve yaprakları kendi içinde büyük gruplarla düzenleyin. Koyu yeşil, bitkilerin önünde mermer deseni gibi boyalı yapraklı ve beyaz çiçeklisi süper duruyor.

Cyclamen
Sıklamenleri bahçenizde kışın yaprağını döken ağaç altlarına dikin çünkü yazın fazla güneş ve su istemiyor. Yaprakları, çiçekleri geçtikten sonra, eylül, ekim ayına kadar bitkiyi asla sulamayın. Soğan kupkuru kalsın. Sonbahara doğru tektük yaprak çıkarmaya başlayınca sulayın. Çiçeklenme döneminde iki haftada bir sıvı gübre verin.

Kirmizi orumcek

Toprak içindeki beyaz nametodlar, kırmızı örümcek bu bitkiye bayılır. Zirai ilaçlamayı ihmal etmeyin, fazla su vermeyin!…Suprasit yada Malathiun en iyi ilaçlar ama siz, güvendiğiniz bir seraya, ziraat mühendisine ya da, yakınlardaki Tarım İl Müdürlüklerine danışın derim.
Nametod

Piyasada 1 milyon liradan satılan pek çok çeşit sıklamen var. Sıklamene benim de düşmanım olan yaban domuzları bayılıyor. Koca soğanları çıkartıp yiyorlar. Bu sebeple halk arasında yer somonu, domuz ekmeği ya da topalak isimleriyle biliniyor.

Cyclamen

Tıbbi açıdan müshil ve kusturucu, barsak paraziti düşürücü gibi etkileri var.

Tarımda da soğanlar kaynatılıp, toprağa su dökülünce dipteki tüm solucanlar ortaya çıkıyor.

Murat Pilevneli.

Paylaş Stumble Upon Facebook

1 adet yorum var

  1. Ahmet Mengüç on 19 March 2008 2:11 pm

    Mehraba Murat bey Tabiatın güzellikleri ile başbaşa olmak kadar güzel birşey yok. Tabiat güzellikleri ile uğraş içinde olmanız beni menmun etti.Ben beş arkadaşımla dört yıldır G.Aziantep te dağ taş,yaz,kar,kış dolaşarak bölgedeki çiçeklerin fotoğraflanmasına çalışıyoruz.Kısmet ve sponsor bulabilirsek kitaplaştırmak istiyoruz.Sizi tebrik eder başarılarınızın devemını dilerim.Ahmet Mengüç

Yorumunuzu bırakınız