Daima yeşil(Malta Eriği) – Milliyet Vitrin

02 May 1998  | Kategori: Yazilarim

Şimdi Malta eriği zamanı. Bu meyveleri ya da esas ağacını ne zaman görsem aklıma babam ve rahmetli Haldun Taner geliyor. İkisi de bu bitkiyi çok severmiş. Babam, ölümünden sonra Haldun Bey’in mezarına Malta eriği fidesi dikmiş. Ben Haldun Taner’i fazla tanıyamadım. Yazılarını çok severim. Bugünkü yazım onlar gibi Malta eriği seven ya da sevecek olanlar için.

Bitkinin Latince adı Eriobotrya Japonica’dır. Yaprakları yaz kış daimi yeşil olan Malta eriğinin anavatanı Uzakdoğu’dur. Geliştiğinde boyu 8 – 10 metre, tepe eni 5 metreye kadar büyüyebilir. Küçükken piramidal uzayan ağaç yaşlandıkça dev şemsiyeye benzer.

maltaE

Ülkemizde tüm ılıman iklimlerde yetişebilir. Çiçeklenip daha sonra meyve vermesi için en az +15 dereceye ihtiyaç vardır. 1 santimden oluşan buket halindeki krem renkli çiçekler, kahverengi kürklü dış yüzeyde gizlidir. Sonbaharda açan bu çiçekler ilkbaharda meyveye dönüşür. Meyveler 3 – 8 santim sulu ve çekirdeklidir. Tadı çok güzeldir. Yeşil yaprakları 30 santime kadar büyüyebilir. Kışları soğuk geçen yerlerde kısa süreli kar yağışına dayanabilir. Fakat buralarda meyve vermesi ve gelişmesi biraz daha zordur. Mümkünse kuytu, güneşli ve rüzgardan arındırılmış yerlerde erik yetiştirmelisiniz.

Malta eriği sıcak, güneşli alanlarda suyu geçirgen, zengin tüm topraklarda yetişebilir. Bitkinin meyvesini üretip ticaretini yapmak istiyorsanız ağaçları birbirlerine 5 metreden yakın dikmeyin. Her ağaç 3 – 4 ayda bir 450 gram kaliteli gübre ister. Ayrıca kurak geçen yaz aylarında sulanmalıdır. Büyük, bol miktarda ürün için sürgünleri dalları kısaltın, budayın. Ürünsüz, zayıf, ölmüş dalları kesin. Kök diplerinde yabani ot yetişmesini engelleyin.

Seralarda da Malta eriği yetişebilir. Fakat saksıda üretim sorunlu olabilir. Açık havalardaki ağaçlarda çeşitli hastalıklar görülebilir. Uç yapraklarda beyaz – gri buruşuk şekil bozukluğu, unlu bit, kırmızı örümcek bilinen en önemli hastalıklardandır. Acilen en uygun zirai ilaçlama yapılmalıdır (Mümkünse mevyelerden sonra).
Toplanan Malta erikleri +5 – 10 derece sıcaklıkta kısa süre depolanabilir. Bitki üretimi meyve çekirdeklerinden, aşıyla ya da havadan köklendirmeyle yapılmaktadır. Çekirdekleri +18 derecelik özel bir yerde suyu geçirgen toprakta 2 – 3 santim derine dikin. 10 santim geliştikten sonra normal fide gibi gübreleyebilirsiniz.

Bahçenizde manolya, karayemiş gibi daimi yeşil bitkilerin yanına Malta eriği dikin. Diğer tüm renkli bitkilere egzotik yapraklarıyla çok güzel eşlik edecektir.

Murat Pilevneli.

Paylaş Stumble Upon Facebook

3 adet yorum var

 1. mustafa on 24 October 2007 8:21 am

  merhaba herşey çok güzelde ben bu malta erğini bu mevsimde bulamazmıyım acaba yardımcı olurmusunuz

 2. Bahcevan on 24 October 2007 1:10 pm

  Merhaba, bitkiyi ariyorsaniz dolu ama meyveyi ariyorsaniz 1-1.5 ay once bitti.
  Bu tip meyveleri Istanbul Kolaylar Manavinda bulursunuz onlara sorun, ama bence yok.
  http://www.kolaylar.com/

 3. gülseren çiçekçilik on 09 October 2008 2:49 pm

  merhaba. malta eriği fazla ilgi görmemiş gibi. nedewnse bizim buraların meyvelerine insanlar gereken ilgiyi göstermiyorlar diye düşünüyorum. ancak dışarı çıktıklarında insanlar meyvelerimizin, bitkilerimizin ve yeşilimizin değerini anlıyor. neyse demek istediğim şu malta eriği tohumu, meyvesi ve fidanını almnak isteyen arkadaşlara her konuda yardımcı olurum. iletişim bilgilerim cep 0554 817 6187 msn sahin52cengiz@hotmail.com web sayfam morbeyazbotanik /bitişik harflerle/

Yorumunuzu bırakınız