Kategoriler
Yazilarim

Dikenli güzel, Madagaskar Palmiyesi.

Esma Hanım sormuş.

Murat Bey,
Benim 30cm boyunda bir madagaskar Palmiyem var. Bunun bakım ve üretimi hakkında bilgi verebilir misiniz acaba?
Eşini başka yerde bulamadım, bir gün bişey olacak diye korkuyorum. 8 yıldır çiçeklenmedi de. Ne yapmalıyım dersiniz?
Teşekkürler

Madagaskar Palmiyesi

Evet, çok ilginç bir bitki seçmişsiniz. Seneler önce açık havada Bodrumdaki bir projede bende kullanıp başarısızlıkla karşılaşmıştım. Çünkü bitki kışın en az 15 dereceye kadar dayanabiliyor. Tercihi genelde 26-28 derecelerde olmalı. Kışın ise toprağı 2-3 ay az sulanıp kuru kalmalı. Yeni sürgünler belirince normal sulamaya geçip toprak biraz rutubetli olmalıdır. Lütfen, sulama arasını kontrol edin, bol su vermeyin.

Bitkinin (aslında bir palmiye değil, bir çeşit sütleğen – Pachypodium lamerei yaprakları tepede palmiye gibi gözüktüğü için ismi palmiye olmuş) Anavatanı Madagaskar Adasında 10 metrelik örnekleri var (iç mekanlarda daha kısa oluyor).

Madagaskar Palmiyesi

Sizin sorduğunuz beyaz çiçeklerini ilkbahar ya da yaz başında en az 120 cm. boy yaptıktan sonra verebiliyormuş ( iç mekanlarda çok zor açıyormuş , üzgünüm!). Çiçekler bitkinin tepesinde açıyor, bitki uzadıkça kokulu çiçekleri görmeniz zorlaşıyormuş.
Normal şartlarda 10 senede yaklaşık 1 metre boy yapabiliyor.

Seneler önce Türkiyede ithalatla gelen iç mekan örnekleriyle bizim buralara kadar geldi. Yanlış bakım sonucu kolayca ölebilmesi, dikenli gövdesi sebebiylede pek tercih edilmedi.

Ev içinde kalorifere yakın, güneşli yada çok aydınlık bir yerde bitkinizi saklayabilirsiniz. Kuru havadan bozulmuyorlar.

Madagaskar Palmiyesi

Kaktüs toprağıyla her üç senede bir, yeni kaba almanız gerekiyor. Gübre sevmiyorlar!

Çeliklemeyle ya da tohumlarından üretilebiliyor. Bitkinin dipten sürgün vermiş yeni bir dalını aldıktan sonra kaktüslerde- sütleğenlerdeki gibi, 5-8 gün dikmeden biraz kurutup saklamalısınız. Sonra, dikim yapacağınız dalı dikenlerden temizleyip gövdeye çizikler atıp süzek toprakla dikmelisiniz.

Madagaskar Palmiyesi tohum kesesi

Tohumlarda çiçeklerden sonra oluşan salatalık kılıklı tohum keselerinde gelişiyorlar. Tamamen dökülecek kıvama gelmeden bitkiden toplamayın. İçinden çıkan beyaz kanatlı tohumlar fazla saklanamıyor, önce bir gün suda bekletip, yumuşatıp, adından da hemen dikim yapmanız gerekiyor.

Fazla sudan kök çürümesi, yaprak dökülmesi (alt yaprakların zamanla dökülmesi normal), soğuktan etkilenip kararan yapraklar ve kırılan gövdeden çıkan zehirli öz suyu sorun olabiliyor.

Evinde küçük çocuk olanlar, hayvan besleyenlere tavsiye etmiyorum, sütsü iç sıvısı, dikenleri çok tehlikeli. Anavatanında hayvanlarla mücadele için çit gibi dikiliyormuş!!!

Saygılarımla.
Murat Pilevneli.

“Dikenli güzel, Madagaskar Palmiyesi.” için 6 yanıt

Murat Bey, çok teşekkürler verdiğiniz bilgi çok işime yaradı. Ben dipten ve bol su veriyordum demek ki az sulamam gerekecek.
Çalışmalarınızda başarı dileklerimle…
Esma

Murat Bey Merhaba,

Yazılarınız çok açıklayıcı ve güzel. Benim sorunum bir hafta önce açelya aldım. Açelya eve getirdiğmde saksısına yerleştirdikten sonra satının verdiği çiçek açtıran isimli bir sıvıdan dediği miktarda sulama suyuna katarak verdim. 2 günde bir suluyorum. Ama çok miktarda su vermiyorum. Evim sadece sabah güzeşi alıyor. Ben açelyamı camın önüne (dışarıya) koymuştum. Ama bir hafta sonra yaprakları kurumaya başladı ve bazıları dökülüyor. Belki soğuklar başladı. Dokunmuştur diye düşünerek içeriye aldım. Sizce soğuk mu dokundu? Yoksa yerini mi sevmedi?

Şimdiden vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Miray.

Murat Bey,

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Yazınızı okudum Haftada bir kez su, iki haftada bir gübre verilecek. Bu arada pazar günü dokunmam ile bir çok yaprağı döküldü. Şuanda çiçeğim neredeyse kel kaldı. Düzelir mi bilmiyorum:(

Tekrar teşekkürler.

Miray

murat bey merhaba …..
çalıştığım ofiste patronuma ait ofis palmiyesi var ama üç yaprağı vardı ve patronum atmamı istedi üç yapraktan biryanesi yeni çıkmıştı ve ben kıyamadım bakımını üstlendim şu anda tek yaprak halinde büyük bir saksıda yaşatmaya çalışıyorum ışık gören bir odaya aldım ve her sabah havalandırıyorum iki gündebirde suluyorum ama bu konuda yeterli bilgim yok yardımcı ola bilirmisiniz bu palmiyeyi yaşatmak istiyorum
saygılar

Aylin Hanım, palmiyenin kökleri az ise küçük bir saksıya yeni toprakla dikin. Saksı dibi delik olsun. Havalandırma iyi ama iki günde bir su vermek yerine haftada bir sulayın, dipten su çıksın, sonrada bu suyu dökün lütfen. Birde bol ışıklı yere yerleştirin, palmiyeler karanlık sevmezler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir