Kategoriler
Yazilarim

Ekim 2006

Bakalım bu ay nasıl geçecek. Bir büyüğüm söylemişti, Ekim ayı ılıman geçerse kış çok soğuk olurmuş.

SoganlarHavalara aldanıp, bahçelerde kışa hazırlık zamanını kaçırmayın. Bu ay, çimlere son bakımı yapabilirsiniz (ilave toprak, kış gübrelemesi, ara ekim, dip temizliği ya da havalandırma).

Hava soğursa işimiz zor, çimleri tohumdan çıkartmak imkansız gibi. Geç kalırsanız’da korkmayın, hazır çimler de var. Size uygun türü bulup sorunsuzca serebilirsiniz. Gölgeli alanlarada çim zor gelişir, bu yerlere Osmanlı çimi deneyin, üzerine zor basarsınız ama öbek öbek çoğalıyorlar.

İlkbaharda açacak soğanlı bitkiler marketlerde yerlerini almaya başladı. Dilediğinizi alın, uygun şartlarla dikin, gübreleyin. Yanlışlıkla, bayat soğan almayın. Elle kontrol edin, sertse alın. Bu konuyla ilgili eski bir yazım vardı, belki ilginizi çekebilir.

Çelikleme, tohumdan üretimde bu zamanda yapılıyor. Kış boyunca yağacak yağmurlar ilkbahar gösterisini arttırabiliyor.
Kış için mevsimlikler’de satılmaya başladı. Bence en sorunsuzu hercai menekşeler. Güneş gölge farketmez, Haziran ayına kadar açabiliyorlar.

Ortanca

Ortancalarınız budanmasın, bahçevanlar sizinkileri budarsa uyarın, ilkbaharı bekleyin. Erken budama, kış soğuklarında bitkiyi bozabiliyor. Sadece beğendiğiniz geçmiş iri çiçekleri kesip ev içine alın, kış arajmanlarında uzun süre dayanabiliyorlar. Ekim ayında, yağmurlarla birlikte, seneye yaza açacak mavi yada kırmızı çiçekler için uygun mineralleri bu zamanda toprağa karıştırabilirsiniz.
Güller bu ay budanırsa, ilkbaharda çok erken açmaya başlarlar.
Daimi yeşil bitkilerden çamlar, manolyalar, karayemişler bu ay dikilirse seneye ilkbahara çok hızlı başlayabilirler. Dikimde bol yaprak çürüğü, iyi toprak ilave etmeyi unutmayın. Çamlar hariç, toprağa büyükbaş hayvan gübresi karıştırın. İyi gelişim ve toprakta uygun ph düzeyini sağlamak için büyükbaş hayvan gübresi doğrudur. Eski yazılarımda yazmıştım, çamlar sadece kendileri için üretilmiş yapay gübre severler, yapı marketlerinden alıp kullanabilirsiniz. Sakın unutmayın, hayvansal gübreler çamları zorlayıp öldürebiliyor!.
Ekim ayı konuları aslında daha çok, sorularınız olursa bana yazın, yardım ederim.
Murat Pilevneli.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir