Görkemli ağaç (Lale ağacı) – Milliyet Vitrin

13 June 1998  | Kategori: Yazilarim

Bu hafta sizlere çok sevdiğim manolya ailesinden güzel bir ağacı tanıtmak istiyorum.
İsmi Lale ağacı (Liriodendron Tulipifera). Bu ağaç çamlar dışında, yaprağını döken ağaçların en uzun olanı. Doğada 60 metreye kadar büyümüş 300 yıllık lale ağaçları varmış. Lale ağacı Türkiye’de pek tanınmıyor. Yurtdışında da eski saray ya da katedral bahçelerinde en yaşlıları örneklerine rastlayabilirsiniz. Genç örnekleri uzun zamandır pek yoktu. Son 5 – 6 senedir popülerliğini artırıyor.

lale A Çok tipik yaprakları başka hiçbir ağaçınkine benzemez. Yeşil yaprakların alacalı türü, bir de ağacın dikili taş gibi dimdik büyüyen iki değişik türü sonradan üretilmiştir.

Lale ağacı piramit şekliyle toprağını, ortamını sevdiği zaman kısa zamanda hızla gelişebilir. Bahçeniz büyükse, ilkbaharda gelişme zamanında bol yağmur alıyorsa ya da toprağı suyu geçirgen ama hafif rutubetliyse bu bitkiyle ilgilenmelisiniz. Asla küçük bahçelere önermem. Amerika’da, Avrupa’da park ve yol bitkisi olarak kullanılıyor.

Pek hastalanmaz. Sadece doğal şartlar etki edebilir. Lale ağacının açık yeşil çıkan tipik yaprakları sonbaharda dökülürken altın sarısı renge dönüşür. Bu tip bahçelere meraklıysanız lale ağacını şiddetle sarı renk için tavsiye ederim. Zaten anavatanı Güney Amerika’da bu tip bitkilerle beraber büyür. Sığla, yaprağını döken taksodiumlar, kırmızı ya da şeker akağaçları bu bitkiyle beraber görülebilir. Ağaç gölgeyi pek sevmez. Tepesi, yaprakları daima açıklıkta, bol güneşte olmalıdır. Clematis sarmaşıkları gibi kökler bir şekilde korunup gölgelendirilmelidir. Dibi asla çapalanmaz! Büyüyen alt dalları kesin.

Lale ağacı tam Türk bahçıvanlarına göre. Altı kestikçe boya gidiyor. Küçük fideler 2.5 metrelik temiz bir gövde yapana kadar her sene şekillendirilmelidir. Ben budanmayan kolon şeklindekileri daha çok seviyorum. Hem daha çok yaprak görüyorum hem de çiçek. Bu arada lale büyüklüğündeki açık yeşil mükemmel çiçekler en azından 20 yıl sonra çiçek açabilir. (Tavsiyem bütçenizin el verdiğince yaşlı, boylu bitkiyi alın, ben bu kadar bekleyemem!)

LaleA

Lale ağacı çiçeklerinden sonra oluşan tahta görünümlü komik kozalaklarından çıkan kanatlı tohumlarıyla yetiştirilebilir. İster doğal, ister ağustos ayında elinizle dikim yapıp fideler elde edebilirsiniz. Çiçekleri arıları çeker. Bal yapımı için çok zengin bir kaynaktır. Ağacın odunu açık yeşil olup gelişmiş gövdesi marangozlukta (inşaat işçiliğinde, ev eşyalarında ve özellikle gemi yapımında) kullanılmaktadır.

Piyasada 1.5 – 2 metreliği 7.5 milyondan başlayor. Bunun yanında 57 milyona 5 metrelik lale ağaçlarına da rastlayabilirsiniz. Dikimde bol yaprak çürüğü, at gübresi, kum toprağı karıştırıp harmanlayın, sulamayı ihmal etmeyin. Arada bir kökleri kontrol edin. Fazla su birikimi de lale ağacını öldürebilir. Böyle durumda yapay drenajlar yapın.

Murat Pilevneli.


Paylaş Stumble Upon Facebook

3 adet yorum var

  1. elmas kamiloğlu on 26 May 2008 8:37 pm

    Lale ağcı hakkında verdiğniz bilgiler çok önemli ilk defa bu yıl gördüm Lale ağcını çok etkilendim bol bol fotoğrafladım ağustos ayında tohum alıcam ağctan bu arada BURSA Botanik parkında rastladım bu güzel ağca paylaştığnız bilgiler için teşekkür ederim

  2. elmas kamiloğlu on 26 May 2008 8:40 pm

    Bu arada soyadınızdan anaşılıyor ki zizde BULGARİSTAN göçmenisiniz bende göçmenim RUSÇUK`LU yum saygılar

  3. Bahcevan on 27 May 2008 7:14 pm

    Merhaba, soyadim Pilevneli, fakat biz bildigim kadariyla 5-6 kusak Istanbulluyuz, dedemin dedesi Plevne Savasina katildigi icin bu ismi almis.

Yorumunuzu bırakınız