Her dem yeşil (Pittosporum) – Milliyet Vitrin

22 May 1999  | Kategori: Yazilarim

Bütün sene yeşil kalan bitkiler bahçenin olmazsa olmazıdır. Hele çiçek açıp güzel kokular yayarsa… İşte böyle bitkilerden biri de şimdilerde çiçeklenen ve başka bahçelerde görüp de kıskanmaktan vazgeçemeyeceğim Pittosporum tobira’lardır.

pittosporum

Bu bitkinin anavatanı çiçekli çalı ya da ağaçlarla dolu olan Çin ve Japonya’dır. Ülkemizde kışların fazla karlı geçmediği bölgelerden Akdeniz’den en kurak bölgelerimize kadar her yerde yetişebilir. Aslında pittosporumlar için sorun olan şey soğuk değil, kardır. Dal yapısı kırılgan olduğu için kara dayanamıyor. Buna karşılık tam güneşliden gölgeli her yere ve deniz suyunun getirdiği tuza, yağışsız yaz sıcaklarına rahatlıkla dayanabilir. Az gelişen kökleriyle saksılarda, yükseltilmiş toprak alanlarda da gelişebilir. Bir tek demir eksikliği yani chlorosis hastalığı (sararma) sorun çıkartabilir.

Toprağınız aşırı killi ya da kireçliyse pittosporumları düşünerek dikin. Gelişemiyor, acı yeşil yaprakları tuhaf sarı – yeşile dönüşüyorsa ya toprağa toz kükürt serpin ya da toz haline getirilmiş demiri eritip öylece bitkiyi sulayın.

pittosporum

Pittosporumlar fidanlıklarda iki şekilde karşınıza çıkabilir. Birincisi 6 – 7 metre kadar boylanan ağaç formu alabilen ve şu anda portakal gibi kokan beyaz çiçekleriyle bizi büyüleyen tipidir. Ayrıca yaprağı gri – beyaz alacalısı da vardır. Aşılı olabilir. Bitkide sonradan oluşan düz yeşil dalları büyüdükçe kesin.

pittosporumİkinci tür pittosporum da yer örtücü şekliyle(Pittosporum tobira nana) 1.5 metre kadar gelişebilen borudur. Yükselen türleri gibi olmasa da, nadiren çiçek açabilir.

Pittosporumların iki cinsinden de dilediğiniz boyda çit yapabilirsiniz. Boylananları 1.5 metrede bir, bodur olanları 1 metrede bir dikin. Yaz sonuna doğru ya da çiçeklerin açması bittikten sonra budayın. Çit hızlı gelişebildiğinden fidanların mümkün olduğunca küçüklerini seçin. 50 santimetrelik pittosporum 3 senede 2 metreye kadar yükselebilir. Budanmazsa sahil çamına benzer, şemsiye şekline dönüşür.

Murat Pilevneli.

Paylaş Stumble Upon Facebook

2 adet yorum var

  1. Ali on 27 January 2008 12:25 am

    Bu bitkileri çok severim.Hele çiçek açtıkları zaman İzmir Mustafa Kemal Sahil yolu çok güzel kokar.Ancak İzmir Büyükşehir belediyesi bitkilerin ne kadar zor büyüdüğünü idrak edememiş olacak ki yoldaki çoğu pittosporumları kesti. Budama değil kökünden kesti. Bizlere yeşili doğayı ne kadar önemsediğini bitkilerle ilgilenmeyişinden öte bir kez daha katliam yaparak göstermiş oldu.

  2. melih altınbas on 16 December 2008 7:18 am

    bizde pitos forom poşette 20 cm 2.50 tl 02263533056 gsm 05327007110

Yorumunuzu bırakınız