İdeal kış bitkisi (Erica) – Milliyet Vitrin

08 January 2000  | Kategori: Yazilarim

Her türlü toprakta yetişebilen erica özellikle parklar için çok uygun bir bitki. Erica‘nın kış bahçenize ayrı bir hava katacağından da emin olabilirsiniz.

erica
Daimi yeşil kalabilen tüm bitkiler kış bahçelerinin baş kurtarıcılarıdır. Gövdesiyle önemli yaprağını döken bitkiler dışında da renkli çiçekler kadar değerli erica’lar esas kış bitkisidir. Anavatanı Avrupa, Alpler, Balkanlar olan bitki yurdumuzda da yabani biçimde yetişmektedir. Süpürge otu Calluna aslında erica’nın amcası sayılır (biraz boylusu).

Erica’lar yer örtücüdür. Hani size hep çim alanları azaltın, bakımı zordur, yerine yer örtücü kullanın dediklerimden… Asitli, killi, kireçli her türlü hafif rutubetli topraklarda, güneşten yarı gölgeye kadar tüm alanlarda yetişebilir. Yaprakları iğne gibidir. Esas olarak, çan kılıklı çiçekleri çok özeldir. Kış başından ilkbahara kadar açan çiçekler yazın kaybolur ve dinlenme dönemine geçer (20 – 30 cm).

erica

Erica carnea türü hava kirliliğinden ve kısa süreli kuraklıktan etkilenmez. Bu sebeple bence tipik park bitkisi olabilir (Ama üzerinde yürünmeyecek). Kaya bahçeleri, ardıçlarla yapılan kış gruplamalarında kullanılabilir.

Erica tarihte Roma – Bizans uygarlığında bile önemsenmiş. O dönem botanik kitaplarında konu edinilmiştir. Doğuda araştırılmış ve sonradan laboratuvarlarda üretilmiş 400 çeşidi var. Beyaz, pembe, kırmızı, bronz, sarı, yeşil, turuncu gibi pek çok rengi var.

Erica

İthal fideler pahalı. 1.5 milyon lira civarında ama tohumdan ve çeliklemeden kolay gelişiyor. Dikim için ilkbahar ya da sonbaharı tercih ederseniz o seneki kış bahçeniz muazzam olacak, garanti veriyorum.

Lütfen renkleri doğru kullanın. Bir de işin püf noktası, erica’ları büyük gruplar halinde kullanmak.

Faydalı kitaplar

Şaşırtıcı ama gerçek, İstanbul’a yakın mesafedeki bahçeme geyikler zarar veriyor. Çamların en güzellerini kemirmişler. Araziyi çitle çevirelim diyorlar, tel örgüyle ağaçları koruyalım diyorlar… Ne yapacağımı şaşırdım. Sevineyim mi, üzüleyim mi bilemiyorum. Konu garibim geyik olunca iş biraz karışık.Amazon’dan bu kitapları buldum. Pek olmaz ama ihtiyacınız varsa diye ilave kitaplar da varmış:

Murat Pilevneli.

Paylaş Stumble Upon Facebook

8 adet yorum var

 1. birnur on 13 November 2006 2:11 pm

  Merhaba,
  ben bu çiçeğin Ankara iklimine nasıl reaksiyon gösterebileceğini anlayamadım. ABD iklim bölgelerini incelediğimde -12°C kadar dayanması gerek, ancak geçen yıl aldıklarım kışı çıkartamadılar, yalnız ben onları saksıda bırakmış, toprağa dikmemiştim. Acaba toprağa diktiğimde mi dayanıklı olurlar, yoksa Ankara için hiç bu çiçekle uğraşmamalılı mıyım. Selamlar.

  Birnur

 2. Bahcevan on 13 November 2006 7:18 pm

  Erica bildiğim kadarıyla soğuk iklimlerde dayanıyor.
  Saksıda saklamanız hatalı olmuş olabilir. Çünkü don zamanı bitki dibinde (su kabında) su kalmışsa dayanamıyor.
  Toprakta olması doğruydu. Toprağın donması daha zordur.
  Bence yeni erikalar satılmaya başlamışken bu sene tekrar denemelisiniz.
  Kolay gelsin.
  MP

 3. abdullah on 02 October 2007 9:33 am

  ya afedersiniz ama ben bu bitkiyi ruyamda gordum ama kendisini degil ismini e.carnea diye ben kartal zannediyordum meger bitkiymis.ve sevdim nereden temin ederim her yerde bulunur mu? ve zor mu yetişiyor

 4. Bahcevan on 05 October 2007 11:41 am

  http://www.demirarboretum.com/ bu firmada erikalari bulabilirsiniz. Guzel ornekleri var.

 5. esra on 03 March 2008 11:47 am

  Murat bey erica carnea bitkisinin tohumlarını nereden temin ettiniz yardımcı olursanız sevinirim

 6. Bahcevan on 03 March 2008 6:57 pm

  Esra Hanim, ben bitkileri hazir aldim. Demir Seracilikta var, Tel 02164223103

 7. buse bakioğlu on 18 March 2008 8:17 pm

  Ya çok güzel bilgiler var burada her kim kurduysa bu siteyi tenk you diyorum…!

 8. sinem on 13 May 2008 5:05 pm

  bu konu iyi ki var çünkü çok güzel şeyler var çicekleri ben seviyor ben ingiltirede ben böyle birşey göremdim istanbula gelince şaşardım

Yorumunuzu bırakınız