İlkbahar, Teras bahçeleri için öneriler. Maison Francaise Nisan.

25 March 2007  | Kategori: Yazilarim

TerasPek çoğumuzun bahçesi yok. Biz de teras ve balkonlarda doğa zevkimizi tatmin etmeye çalışıyoruz. Sakın çok çeşit yetiştiremiyorum diye ümitsizliğe kapılmayın, saksıda da yetişebilen pek çok bitki var. Bu yazı sizin için…

Ne tip bitkiler seviyorsunuz, çiçekli’mi, yapraklı’mı, kokulu’mu?… Öncelikle buna karar verin. Çiçekli bitkiler beraberinde arıları, kuşları ya da kelebekleri de sizin mekana çekebiliyor. Kokulular da öyle…

İlkbahar ve yaz için en güzel bitkiler bence çiçek açanlar. Gri kış günlerinden sonra bitki zevkini en çok onlar verebiliyorlar…

Saksılar için daimi yeşil bitkilerden, palmiyeler, tüm narenciye türleri, zeytin, ilex, bodur çamlar, ardıçlar, okalüptüs, mersin, defne, kamelya, bodur manolya, açelya, orman gülü, bambu, yukka, eskolonya, hebe, rosmarin, katırtırnağı, karayemiş, taflan, pitosporum, kartopu, phormium, akuba, aralya, fatshedera, mahonya, şimşir, nane, kekik, fesleğen ve mentha balkonlarınızda saksıda iyi gelişebiliyor. Bu bitkiler birçok çiçekli bitkilere de fon oluşturabiliyor.

Limon
Yaprağını döken ağaç ve çalılardan, japon akçaağaçları, kelebek çalısı, hatmi, leylak, süs narı, zakkum, spirea, ortanca, gül ve lavanta (Lavantalara dikkat, çiçekli oldukları zamanda dev eşek arılarıda gelebiliyor!).

Sarmaşık güller, morsalkım, clematis, saat çiçeği, ve yasemin türleri…

Clematis
Çiçekli mevsimliklerden küpe çiçeği, sardunya, begonya, camgüzeli, vapur dumanı, çeşme papatyası, gazanya, lobelya, petunya, rudbeckia, hemorokallis, yaprağı ilginç hosta ve ajugalar saksılarda uzun zaman renkli kalabiliyorlar.

petunya
Unutmadan uyarayım, bu bitkilerden çok sevilen cam güzeli gölgeye, begonya, sardunya türleri de güneşe yerleştirilmelidir. Sardunyalara da dikkat onlar çok su sevmiyor. Birde dikimde toprağa kahverengi pirinç karıştırılınca iyi açıyorlar. Renklerede dikkat!. Karışık dikilen sardunyalar zamanla orak renk alabiliyorlar.

Gelen ilkbaharla birlikte, balkonlarda, teraslarda mevcut bitkilerinizle ve yeni alacaklarınızla da uğraşacak çok işimiz var. Öncelikle bitkileri, yaz için gübrelememiz lazım. Bahçede hayvansal gübreler kullanabiliriz. Balkon yada teraslarda hayvansal gübreler yerine sunni gübreleri tercih etmelisiniz, çünkü, hayvansal gübreler içlerinde yaşayan bilimum böcekleri de evinize taşıyabilirler. Teras balkon bitkilerinde de bahçe toprağı kullanmak yerine, işlem görmüş, ilaçlanmış hazır paket toprakları kullanmak daha sağlıklı olacaktır. (Bunlarda böcek, ya da hastalık taşıyabilir.)

İyi çiçek açtırmak için potasyum ağırlıklı gübreleri kullanmalısınız, yapraklar içinde azotlu olanları. Çamlarınız varsa, sakın bunlara hislerinize göre gübre vermeyin onların gübreleri farklıdır. Büyük yapı marketlerinde çam gübrelerini bulabilirsiniz.

Saksılar

Saksılar bitkilerinize yetiyormu? Sonbahara kadar kökler gelişsin, bitkiniz serpilsin diye onlarıda kontrol edin, eksik topraklılar varsa yüzeylerine yeni toprak ilave edin. Kışın kırılmış, çatlamış, kökler artık yüzeyden görülen saksıları değiştirmeniz gerekiyorsa da mevcut büyüklüğün bir boy büyüğünü kullanın. Şıklık olsun diye dev gibi saksıya koyacağınız bitkiler köklerini sağlamlaştırmaya çalışacağı için sizin beklediğiniz gösteriyi bu sene yapamayacaklar.

Saksılar

Pek çok çiçekli bitkiler düzenli sulama isterler. Sulamayı mümkünse sabah erken ya da akşam vakitlerinde yapmanız gerekiyor. Güneş altında sulanan bitkilerde rutubet ve güneş birleşince yoğunlaşmadan çok su kaybedip bitkinin gelişimini hatta yapısını da bozabilirsiniz. Balkonunuzun üzeri kapalıysa bitkinin gövdesinide yıkayıp sularsanız yağmur etkisi yapabilirsiniz. Bu sayede böceklenmeyi önleyebilirsiniz. (küpe çiçeği hariç, o tepeden yıkanmayı sevmiyor…)

Sakın suladıktan sonda dipteki tabaklarda su biriktirmeyin. Bu bitkilerinize zarar verebiliyor kök çürümesi olabiliyor ya da bitki çok su kaybediyor…

Murat Pilevneli.

Paylaş Stumble Upon Facebook

19 adet yorum var

 1. Eda Suner on 25 March 2007 11:00 pm

  Merhaba Bahçevan =)

  Öncelikle bu mis kokulu blogunuzu takdir ediyorum.
  Size bir kaç sorum var, fikirlerinizi almak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim.

  Bitkileri çok sevmeme rağmen böcek fobim var; öyle ki evde yerde ucuşan tozları böcek sanıp seke seke yürüyüp düştüğümü bilirim =). Her neyse…

  Limon ağacına bayılırım…Hem evde yetiştirince ekolojik limona sahip olurum, hemde estetik görünümü ile ruhuma neşe katan sessiz bir ev arkadaşım olur =)
  Bir ara nette gezerken Limon Bonsaileri gördüm (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1345)

  1-Benim balkonum çok büyük değil limon ağacını bu şekilde limon bonsai olarak nasıl yetiştirebilirim?

  2-Bildiğim kadarı ile; evde çekirdekten yetiştirilen limon fidelerinin gelişmesi ağır ve yaprakları sık dökülürmüş yani yetiştirilme oranı canlı kalması çok yüksek değilmiş.Doğrumudur? Sağlıkla büyümesi için ne yapmak gerekir.

  Şu an için evimdesalonda sadece; cinsinin succulent mix olduğunu bildiğim bitkim var.Ama bildiğim kadarı ile succulentin kelime anlamı kalın ve etli yaprakları ya da sapları olan bitki demek. Yani bu bitkinin adını bilmiyorum bence =) Resmini yollayabileceğim yer olmadığından gönderemedim.

  3-Bu bitkiyi aldığım saksıda yetiştiriyorum ancak saksını değiştirmem gerekir mi? Yani ne ne kadar büyür bu bitki?

  4-Sadece toprağı kupkuru olunca su verin ayda 1 kez yeterli dendi ama salonda sıcak olduğu için ölür mü?

  5-Böcek yapar mı gibi aptal bir soruyu fobimden ötürü sormazsam sa içim içimi yiyecek. (Yapmaz dersiniz umaraım )

  6-SON SORUM SÖZ. Hem az yaprak dökecek,hem böcek yapmayacak,hem rengarenk, hemde evde perdeler kapalı iken karanlıktan ölmeyecek bir bitki önermeniz mümkünmüdür?

  Yardımlarınızı bekliyorum sevgiler ve yeşilliklerle kalın.
  Eda SUNER
  http://www.edasuner.com

 2. Bahcevan on 26 March 2007 6:53 pm

  Merhaba, evde limon yetiştirmek zor iş, ev ortamı kuru olabileceği için kırmızı örümcek hastalığına kolay yakalanabiliyorlar. Bence camekanlı serin bir balkonunuz var ise kışın limonu orada tutmalısınız.
  Bonsai limon ya da normal gelişen limonlar balkonda yazın sorunsuz kalabilirler. (ev içindeki bitkinizi de hemen güneşe çıkartmayın, alıştırarak önce yarı gölge sorda güreşe yerleşirin.)
  Sulamaya, balkon üzeri kapalıysa yapraklarını da sulamaya özen gösterin (sabah erken ya da akşam vakti). Limonlar ve tüm narenciye türleri biraz rutubetli toprak severler. (çok sulu değil!)
  Succulentlerin sulaması evet biraz az, katüs bakımı gibi arada olmalı, salon ortamı nasıl bol ışıklı değilmi, karanlıksa ölebilirler.
  Havalar ısınınca onları da açık havada yarı gölgeye, ardından tam güneşe yerleştirmeniz gerekiyor. Sonbaharda tekrar içeri alırsınız…

  İç mekanda çiçek açan, karanlıkta yaşayan yeşil bitki türü az, biraz perdelenmiş ışık istiyorlar, tam karanlık değil, bu bitkilerin isimlerini latince yazıyorum, seralara sorarsınız, bu bitki listesi:

  Aglaonema
  Caryota mitis
  Chamaedorea seifrizii
  Dracaena marginata
  Dracaena reflexa ‘Song of Jamaica’
  Dracaena
  fragrans
  Dracaena
  fragrans ‘Janet Craig’
  Dracaena
  fragrans ‘Lemon Lime’
  Dracaena
  fragrans ‘Steudneri’
  Licuala grandis
  Howea forsteriana
  (Kentia)
  Rhapis excelsa
  (Salon palmiyesi)
  Schefflera actinophylla ‘Amate’
  Schefflera arboricola
  Yucca elephantipes
  Zamioculcas zamiifolia
  (eski konularımda yazmıştım)
  Spathiphyllum
  ‘Sensation’ (beyaz iri çiçek açıyor)

  D.f.c
  Dracaena fragrans compacta

  Benim tecrübelerime göre, en karanlığa dayanan bitki Dracaena fragrans ‘Compacta’. Bu bitkini de sadece etkileyici yaprakları var (resimlerini sizin için koydum, yeşil dışında alacalı türlerinide görebilirsiniz, seralarda genelde yeşilini bulabilirsiniz, diğerleri pek satılmıyor). Senede bir kez minicik kokulu çiçek açıyor, sizin sorduğunuz etkileyici renkli değil.

  Saygılarımla.
  MP

 3. maui on 11 April 2007 6:19 pm

  Merhabalar
  Bitkilerle ilgili her yazdığınızı dikkate alarak kullanıyorum.peyza projemde de bilhassa kullandım.Şimdi teras ve çatı bahçeleri üzerine çalışıyorum.Bana herikisi içinde birer tane örnek tasarım aşamaları yapısal özellikleri ve bitki düzenlemeleri için bilgi gerekiyor.Nasıl bulabilirim (Örnekler dünyamızdan ya da Türkiye’den olabilir)

 4. Bahcevan on 11 April 2007 7:06 pm

  Bunu ya sizin ya da ornek projelerle yapmanız lazım.
  İngilizce hazırlanmış proje örneklerini gösteren kitaplar var, amazondan araştırıp bulabilirsiniz. İnternette bile örnek projeler vardır ama bunlar parayla satılıyor, araştırın derim.

 5. Z.Berna on 21 April 2007 7:26 pm

  Merhabalar,
  Geçenlerde bir seradan dev bir küpe çiçeği aldım, aldığım adam “damızlık” olduğunu söyledi. Üstünde onlarca tomurcuk olan, bugüne kadar gördüğüm en muhteşem küpe çiçeği! çiçeği gölgeye koymamı tembihledi ancak çiçeği çıkardığı yerin gölgeyle alakası yoktu:gayet sıcak, ışıklı(direk ışık değil)bir yerdi. Şimdi benim saksıyı koyduğum yer çok nadir ışık alan gölge ve nemli bir yer, acaba yanlış mı yapıyorum?
  Çok Teşekkürler

 6. Bahcevan on 27 April 2007 2:41 pm

  Küpe çiçeği güneşli ya da yarı gölgeli yerler ister. Şu sıralar güneş kavurucu olmadığı için fidanlıktan aldığınız yer önemli değil. Tam gölgede, rutubette bitki bozulacaktır dikkat edin.

 7. Birce on 03 June 2007 3:42 pm

  merhabalar,
  benim balkonda duran iki tane kamelyam var. ikisi de aynı şartlara maruz kalarak büyüyorlar ancak bir tanesi son bir haftada tüm yapraklarını döktü. neden olmuş olabilir acaba?? budama yapsam kendisini toparlar mı yoksa artık kamelyamdan ümidi kesmeliyim??
  teşekkür ederim

 8. Bahcevan on 03 June 2007 3:58 pm

  Bitkinizin belkide toprak degisim vakti gelmis olabilir.
  Budamak bir olcude fayda sagliyabilir ama goz zevkinize dokunabilir. Benim kamelyalarla ilgili yazima bakmismiydiniz acaba?
  http://bahcevan.com/?p=98
  saygilarimla.
  MP

 9. filiz kacar on 19 July 2007 11:44 am

  mrb 3 gün önce süs narı almıştım narları falan vardı balkona koydum öğleden sonra güneş alıyor narım bozuldu çiçekleri dökülüyo nasıl bir ortam ister ve suyu sever mi teşkkkürler…

 10. Bahcevan on 19 July 2007 12:47 pm

  Sus nari, normal nar tam gunese bayilir.
  Saksi buyuttuyseniz belki yeni topraktan bozuldu.
  Su kararinda cok olmasin, haftada bir cok kurursa 2 kez verin. Sulama kabinda su birakmayin lutfen.

 11. gamze on 05 February 2008 7:34 pm

  merhabalar,sayfanıza bayıldım.çiçekleri,ağaçları tüm bitkileri çok seviyorum.ama bilmediğim bazı şeyleri sizden öğrenmek istiyorum.birincisi gardenyam tomurcuklu olduğu halde 1 aydır açamadı.ne yapmalıyım ikincisi baya rüzgar alan bir bahçemiz var.500 m’2 ye yakın çim alanımız şu an sararmış durumda.en son ekimde 3-15 gübre verdim ondan sonra sararma tüm çimlere yayıldı.ne yapmam lazım teşekkürler.

 12. Bahcevan on 06 February 2008 1:41 pm

  Gamze Hanım, gardenyanızı iç mekanda tutuyorsanız bol ışıklı, biraz sıcak ortama alın. Haftada bir sularken bitkiyi üst yapraklarınıda yıkayın. Bu bitki yapraklarında rutubet sever. Sulama kabında su kalmasın, tam kalorifer yanında durmasın…
  Hiç açmazsa Compo Guano sıvı gübresini deneyin.
  Çimler için ilkbaharı bekleyin, havalar ısındıkça gelişecekler, bu aylarda mucize beklemeyin.

 13. ismail bahadır on 19 May 2008 1:15 pm

  meraba güllerimin üstünde garip ne olduğunu bile anlayamadığım ufacık ama bi o kadarda çok böcekler var işyerimin önünde açık alanda duruyorlar bahçede yani yerini değiştirmek gibi bir lüksümde yok ne yapmam lazım şimdiden ilginize teşekkürler..(böcekler aynı cins rengi tipi aynı yani)

 14. Fulya Ay on 19 May 2008 2:40 pm

  İyi günler benim küpe çiçeğim geçen sene ve bu sene hiç tomurcuk vermedi , 2 senedir sadece yaprak çıkarıyor. Bir de her yaz beyaz sinekler sarıyor kimyasal ilaçlarla bitkiyi kurtarabiliyorum , çiçek vermemesinde ilaçların etkisi olabilir mi? Ne yapmam lazım ?
  Bir de balkonda saksıda mor salkımım var henüz fazla büyük değil 1-2 sene sonra saksıda bakımı zor olur mu ?
  Teşekkür ederim, saygılarımla.

 15. Bahcevan on 19 May 2008 2:58 pm

  Fulya Hanım, küpe gölgede kalıp çok sulanırsa bunlar olur. Bitkiyi çok sulamayın… Çiçek açtırıcı sıvı gübre vermelisiniz.
  Mor salkım zorlanırsa kendini belli eder, ama saksıda yetişir korkmayın.

 16. Bahcevan on 19 May 2008 2:04 pm

  İsmail Bey, Güllerde bitlenme olabilir, korkmayın, , filitle ilaç yapmanız lazım, bir fidanlığa danışın, doğru olanı onlar verebilirler.
  Geçici çözüm, tazyikli suyla yıkayın, bir iki gün yok olurlar.

  Külleme hastalığı olursa iş zor olabilir.

 17. alp on 20 June 2008 6:24 pm

  iyi günler karasal iklimdeki(eskişehir) evimde saksılarda limon ve mandalina ağaçlarım var, aldığımızda oldukça yapraklı ve meyveliydi (ekim) yarı güneşli salonda tüm yapraklarını döktü ve ana gövde kahverengi kabuklu bir hal aldı, 10 gün önce balkona taşıdım bir tanesi gövdenin köke yakın kısmından yeşil yaprak gibi birşeyler çıkardı. meyvelerin canlanması için ne yapmayalıyım.. teşekkürler

 18. Bahcevan on 24 June 2008 2:22 pm

  Alp Bey,yaprak icin azotlu, meyve icinde potasyumlu sivi gubre verin, agaci ,haftada bir sularken tepesinide fis fis ile nemlendirin, tepe rutubetide agaclarin gelisimi icin onemlidir.
  (Mumkunse hortumla yikayin!) Soguklar baslayinca yine iceri alabilirsiniz, fakat mandalina limona gore soguga dayaniklidir, belki balkonda kalsa bozulmaz.

 19. Hakki on 03 August 2008 12:38 pm

  Bahçe(teras) çatılarda drenaj için drenaj kompozitlerinden yararlanılabilir.
  http://geosentetik.blogspot.com/search/label/bah%C3%A7e

Yorumunuzu bırakınız