Kırmızı yapraklı Erguvan.

05 July 2007  | Kategori: Yazilarim

Kırmızı yapraklı erguvan

Uzun zamandır bu bitkiyi arıyordum bugün buldum, ama toprakta dikili olduğu için sonbahardan sonra söküm yapılınca alabilecekmişiz. Kırmızı yapraklı erguvan, yani Cercis canadensis ‘Forest Pansy’, bence kırmızı yapraklı erik, akça ağaç, cotinus ya da kayınlara rakip olacak. Bildiğiniz erguvanlar’dan biraz daha koyu pembe çiçek açıyor. Çiçekler bitince içindeki tohumlardan üretim yapabileceğiniz fasülyemsi tohum keselerini uzatıyor. Gelişimi, bakımı, ihtiyaçları yeşil yapraklısıyla aynı. Bir tek çok sıcak iklimlerde yarı gölgeye dikilmesi tavsiye ediliyor. Yaprakların sürgün, yaz rengi bordo-kırmızı, sonbahar dökülme rengi ise turuncu-sarı oluyor…

Kırmızı yapraklı Erguvan

Kırmızı yapraklı Erguvan

Meşelerdeki mantar hastalığı kırmızı erguvanları etkileyebiliyor. Havada ve toprakta çok rutubet sevmezmiş!. Kışın aşırı dondan etkilense bile biraz budamayla kendine gelirmiş.
Bu bitkiyi severseniz Demir Arboretum ile irtibata geçin.

Murat Pilevneli.

Paylaş Stumble Upon Facebook

12 adet yorum var

 1. EDA SUNER on 05 July 2007 10:42 pm

  Uzun parmaklı güzel elli yetenekli dostum benim.Sen olmasan ne yapıcak bu millet. Halkım belgrad ormanından başka birşey bilemeyecekmiş. :P

 2. Asortik Krep on 19 August 2007 7:08 pm

  Bende ilk görüşte vuruldum bu ağaca.Yalnız adını bilemediğim için bir dal koparıp gittim çiçekçime..Hem fidanından aldım hem de dalı saksıya diktim.Her ikisi de tuttu.Benim ağacımın yaprakları yeşil ve çiçeği de mor.Çiçekçi erguvan dediğinde bilmediği için öyle söylediğini düşünmüştüm.Demek haklıymış :)

 3. cemil on 14 November 2007 5:00 pm

  kırmızı yapraklı erguvan asılı fıdesı bulabılırım yetıstırmek ıstıyenler varsa 0533 716 77 02

 4. funda kalaycıoğlu on 14 December 2007 11:39 am

  Sayın Murat Bey,
  Yıllardır bu ağacı arıyor fakat derdimi kimseye anlatamıyordum. “Benim gençliğimde erguvanların yaprakları da kırmızı olurdu; bunlar yeşil” dediğim zaman bana “Sen yeni yapraklanma zamanındaki görüntüyü hatırlıyorsun, sonradan yeşerir o yapraklar” diyorlardı.
  Ele aldığınız her konuda olduğu gibi bu konuda da fevkalade aydınlatıcısınız.
  Sonsuz teşekkürlerimi iletmek isterim.
  Saygılarımla.

 5. merhaba murat bey on 11 February 2008 8:50 am

  benim merakım bonsailerle.bir kaç türden üzerinde çalışma yaptıklarım var.ilgilendiğim türler arasında japon akçaağacı,alıç,erguvan,japon ayvası,açelya.japaon akçaağacıyla ilgilenmemin sebebi yaprağının parlak kırmızı olması.burda gördüğüm kırmızı yapraklı erguvanda güzel ancak kırmızıdan çok sanki bordo gibi.acaba mevsimden dolayımı bu renk.bunu öğrenmek istiyorum.birde bana kırmızı alıç lazım.nasıl temin edebilirim.tohum yada fidan olabilir.saygılarımla

 6. Bahcevan on 11 February 2008 3:36 pm

  Merhaba, bu agacin yapraklari hep kirmizi. Alic icin de Demir Seraciliga danisin galiba vardi.

 7. erdal erkin on 26 February 2008 4:30 pm

  merhaba murat bey ben ankaradayım.kırmızı yapraklı erguvanı nasıl bulabilir ve yetiştirebilirim.saygılarımla..

 8. Bahcevan on 26 February 2008 8:59 pm

  Erdal Bey, 0.216.4223103 – 4223203 Demir Serayi arayin.

 9. ekin on 25 May 2008 3:50 pm

  merhaba murat bey,ben de bir seradan erguvan aldım ve yaprakları yeşil mevsimsel olarak değişiyor olabilir dediler ama pek güvenemedim,ankarada yaşıyorum ankara içinde bulabileceğim bir yer biliyor musunuz, ya da tohumla nasıl üretebilirim hangi mevsimde tohumlanır ve ekimini nasıl yapmam gerekir,veya dalından diksem çoğalır mı? şimdiden çok teşekkürler,saygılar..

 10. Bahcevan on 28 May 2008 8:48 pm

  Yapragi kirmizi erguvan yesil olup sonra kirmizi olmuyor, ya sizi kandirdilar yada bitki golgede kaldi renk almadi, ama bu bitki resimdeki gibi bordo oluyor.
  Istanbul disinda nerede var bilmiyorum, bakim icin normal erguvan ne istiyorsa bun uygulayin, eski yazida bakimi uretimi anlatiyordum, turuncuyla gozuken o linke bakarsaniz iyi olur.

 11. m.nariçi on 19 June 2008 10:56 am

  Bende yeşil yapraklı erguvan var fidancılarda görürsem kırmızı yapraklısını da alırım. Kırmızı yapraklı erik meyvesi de kırmızı acaba bu tür ağaçların meyvesi yeniyor mu? zehirli olma ihtimali var mı? selamlar.

 12. Bahcevan on 23 June 2008 3:12 pm

  Tabiki yeniliyor, korkmayin…

Yorumunuzu bırakınız