Kategoriler
Yazilarim

Mor çiçekli çim (Liriope muscari) – Milliyet Vitrin

LMuscari Trakya’nın yöresel bitkisi Muscari’ye benzeyen Liriope muscari sonbaharda açan mor renkli çiçekleri ve daimi yeşilliğiyle bahçenizi süsleyecek.

İlkokulda yaptığım tipik peysaj resimlerinde perspektifsiz evler, dağlar, komik güneş dışında evin etrafını fışkırık – fışkırık çimlerle süslerdim. Demek o zaman bile, düz çim sevmezmişim. Çim bana hep toprak israfı, bitkilere ihanet gibi geliyor. Ne yapar eder alanları en aza indirip süs çimi, çalı, ağaç, gözümün istediği herşeyi kontrollü dikerim. Yer örtücüler en sevdiğim kurtarıcılardır. Ardıç, hedera sarmaşıkları, Erica, Vinca, lavanta, kış sümbülü, iris, ballıbaba, menekşe, eğrelti otlacı ve ortam sıcaksa begonvil güneyde mükemmel yer örtücü oluyor. Bunları hafif meyilli, üzerine basılmayacak alanlara dikin. Rengi birde yerde görün!

Süs çimleri koleksiyonu yaparken, karşıma Liriope muscari isimli ilginç bir bitki çıktı. İnce uzun kılıç gibi yumuşak 30 – 40 cm’lik bu öbek halindeki sonbaharda 30 cm’e yükselebilen amelist moru mısıra benzer çiçekler açıyor. Aslında çiçekler ilkbaharda Trakya’nın yöresel bitkisi Muscari’ye (Müskülüm) benziyor. Ama daha sert ve dayanıklı. Her türlü asitli, ağaç altındaki topraklarda fazla sulanamayan, gölgeli alanlarda ya da saksıda iyi gelişiyor. Yapraklar daimi yeşil kalıcı. Kışın açan kartopunun koyu yeşilliğini kırmak için altına, kış sıklamenlerine fon oluşturması için hemen arkalarına evonymus’un küçük alacalı yapraklısıyla beraber (kışın pembeleşiyor, Liriopenin sarımsı rengiyle mükemmel olur) ya da kendi içinde grup halinde dikim yapmanızı tavsiye ederim. Kireçli topraklarda demir eksikliğinden hastalanabileceği için sonbaharda demicli gübre ya da toz kükürt verebilirsiniz.

cow Üretimi 3-4 yılda bir fazlalaşan çiçeksiz öbekten ayırmayla özellikle ilkbaharda yapılmalıdır. Şimdiden uyarayım, ayırım yaptığınız sene kökler sağlamlaşmadan çiçek açmaz, merak etmeyin.

Süs çimleri ve çimlerden söz etmişken Bauhaus’a çim içindeki yosun öldürücü, kurak alanlar için geliştirilmiş – güneşli alan çimi ve benim gibi tür meraklıları içinde, yabani çiçeklilerle karışım yapılmış (beyaz – renkli iki tür) hazır çimler gelmiş. Havalar hala ılık geçerken çim çıkartmak için vaktiniz var. Tohumların üzerine ince kapak toprağı yapmayı ve sulamayı lütfen unutmayın!

Plastik kuş yuvaları:

Son yıllarda başlayan pop – kitch ev dekorasyon akımının en son ürünü plastik kuş yuvaları. Dümdüz levha halinde satılıyor. Kırılıp birleştiriliyor. İstanbul’daki büyük kitapçılarda varmış, diye duydum.

Saksılar duvara çıktı:

Duvarda saksı ve sardunya, sarkan bitkiler… Özellikle Akdeniz mimarisine çok yakışıyor. Ben renklerine bayıldım. Pembe, beyaz ve mavi. Duvar fikri mükemmel…

Bir Kitap:

Doğru dikimle ilgili bir kitap daha. İngiliz Roy Lancaster’in çıkarttığı seriden biri. Ev içi bitkileri, mevsimlik çalılar, yenilebilir – baharat bitkileri gibi başka kitapları da var. Dili çok kolay.

YEM Kitabevi 0212- 219 39 39

Murat Pilevneli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir