Kategoriler
Yazilarim

Mutlaka uğrayın – Milliyet Vitrin

Bu hafta 25 – 29 mart tarihleri arasında İstanbul Dünya Ticaret Merkezi’nde (Yeşilköy) Florist ’98 Bitki Fuarı var. Bitkilerle ilgili pek çok ürün, bahçe mobilyaları, aydınlatmalar, kuru ve kesme çiçekler, gübreler, ilaçlar. Anlıyacağınız buraya gitmemiz şart. Bana gelen e – maillerde hep gübre, ilaç soruluyor. Bu fuarda çok detaylı bilgi bulabilirsiniz. Ben en fazla toprak yapısını düzenleyici bitki torfları ve değişik saksılarla ilgileneceğim. Seramik görünüşlü plastik saksılar geçen sene bolca vardı. Almayı düşünüyorum. Bu saksıları seviyorum. Hem bozulmuyorlar hem de hafifler. Belki kitap ya da dergi de bulabilirim. Bugüne kadar Türkçe kitap hakkında bilgi vermemiştim.

vas1

Önümüzdeki hafta da (1 – 5 nisan) bir bitki fuarı var: Bahçe İstanbul Hilton Exhibition Center (Taksim – Hilton Oteli). Bu fuarda bitkiler dışında, seralar, havuz ekipmanı varmış. Böyle fuarları, güzel işleri gördükçe moralim düzeliyor. Bir de belediyeler aynı incelikte olabilse. Mesela heykeller dikse, bitkilerden Belçika, Hollanda’daki gibi dev halılar yapsa, yarışmalar yapıp halkımızı teşvik etse hem hayatımız renklenir hem de şehirlerimiz daha iç açıcı olur. Griden, tozdan, gürültüden hepimiz bıktık. Şehirdeki hayvanlar bile yok oldu. Hiç parkta sincap görüyor musunuz? Onlar bile kaçıyor.

clubC İlkbahar gelirken bahçe mobilyaları da dikkatimi çekiyor. Lütfen preslenmiş beyaz plastik sandalyeler yerine ahşap, demir ya da estetik hasır olanlarını seçin. İstanbul’da Nişantaşında Tunaman Çarşısındaki MOOD(Kartell),Fenerbahçe’ye giderken sahil yolunda İCA,3k Concept, Bağdat Caddesi’nde Neo, Monte Carlo Mobilyalar çok iyi. Özellikle Monte Carlo‘yu görün. En kaliteli tenteler, şemsiyeler, mobilyalar burada var (Feneryolu’nda). Tik ve ahşap görünümlü plastik bahçe mobilyalarını senelerdir yapıyorlar. Konularında iddialılar, ben de memnun kaldım. Öneriyorum. Perdecilerde hasır stor perdeler var. Balkonlarınızda güneşlik gibi kullanabilirsiniz.

10 sene önce elimde koca perdeleri taşıdığım seyahat aklıma geldi. Artık burada biraz gezin yeter. Her şey var.
Bu arada Carrefour ve Bauhause bolca ithal gül, çiçekli çalılar getirmişler. Fiyatları çok makul, değişik türler. Meyve ile ilgilenenlere de frenk üzümlerini, çilekleri tavsiye ederim. Elinizi çabuk tutun. Yoksa tükenirler.
Unutmadan Florist ’98 Fuarı’nı internetten de canlı izleyebilirsiniz. Adresi www.florist.cnr.net

Murat Pilevneli.

“Mutlaka uğrayın – Milliyet Vitrin” için 2 yanıt

seramik görünümlü plastik saksıları bulabileceğim firma isimlerini veya nerden temin edebi
leceğimi söylerseniz sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir