Kategoriler
Yazilarim

Öz be öz bizden, Kardelen (Galanthus) ve Çiğdem (Crocus) – Vizyon Dekorasyon

Bu ay sizlere Trakyalı iki bitkiden, Kardelen ve Çiğdem’den bahsedeceğim…
Kardelen

Kardelen
Buyrun bakalım, bu ayın güzellerinden birincisi Kardelen Hanım (Galanthus), hem de öz be öz bizden birisi, buralı. Trakyalı.

Kardelen çok garip bir zamanda, kardan sonra, buzlu havalarda incecik gövdesini dans eder gibi uzatıp, ters çiçeklerini açıyor. Bu havalarda rüzgârdan, yağıştan koca ağaçlar devrilirken ona bir şey olmuyor, ilginç. Dikili olduğu mekânda ışık istiyor, ıslak – rutubetli toprağa bayılıyor; ama en çok da rahatsız edilmemeyi seviyor. Hani çok nadiren çocukların önüne yazarlar ya “öpme beni” diye, Kardelenler’e de “elleme beni” yazılmalı. Çünkü çiçekleri biterken tohumlar oluşuyor, bu tohumlar havada uçup bir yerlerde yeni kardelenler yetiştiriyor, dipteki soğanlar da orada içten çoğalıyor gruplaşıp genişliyorlar. Yani, üstte ve altta iş çok.

Şu sıralar yetişkin saksılı Kardelen bulursanız kaçırmayın.

Soğanları sonbaharda marketlerde var ama görerek almanın tadı başka. Eski bahçeli evlerde de tek tük olabilir, sorun, ya da küçük bitkilerle uğraşan semt fidanlıklarında ararsanız mutlaka bulursunuz. Sizde varsa ve çok gelişmişse söküp dilediğiniz kadar ayırın, tekrar dilediğiniz yere dikin.

Unutmadan uyarayım, toprakta yaşayan saygıdeğer Danaburnu da Kardelen soğanlarını çok severmiş, yemesini tabii!!! Aman sakın atlamayın, gözünüz yerde olsun, bahçenizde yetişmişse kardelen mardelen ne varsa yer bitirirler…Derhal onlardan kurtulun. (Zirai ilaçlamayla!..) Kurtulamayacak gibiyseniz soğanlı bitkileri plastik saksılarla toprağa dikin. Dibe normalinden büyük, su süzülecek delikler açın. İçten hasır tellerle destekleyin, soğanlarınıza böylelikle bir şey olmayacak. Sadece seneler sonra saksılar küçük gelebilir o kadar.

Kardelen

Sonbaharda Kardelen’i daha iyi açtırmak için soğan dikili bölgelere sıvı gübre verebilirsiniz.

İlkbaharda toprağı çapalarken o bölgelere dikkat, sakin oraları çapalamayın. Boyları 15 – 25 cm. arasında değişen Kardelenler, “lektin” adında bir protein üretiyormuş ve bu da yaprak bitiyle mücadelede kullanılıyormuş. Son duyduğuma göre de kanser ve kalp hastalıklarının tedavisinde Kardelen üzerinde birçok araştırma yapılıyormuş.

Çiğdem:

Cigdem

Bizden birisi daha; bu hanım da buralı. Mahmur çiçeği, İtboğan, Marco, Zehirli Çiğdem ya da esas ismiyle Çiğdem. Dünyada bilinen ismi de Crocus.

Çiğdem türleri sonbahardan ilkbahara kadar Kardelenler gibi bol ışıklı killi topraklarda çiçek açabiliyorlar. Soğanlar ellenmediği takdirde her sene çoğalıp ürüyorlar. Siklamen, hercai Menekşe, Çuha Çiçeği, Kardelen ya da Osmanlı çimiyle beraber mükemmel gelişiyor.

Trakya Cigdemi

Resimdeki tipik Trakya Çiğdemi’dir (C.chrysanthus). Sarı renkli Kadıköy Çiğdemi, altın renkli Ankara Çiğdemi (C.ancyrensis), beyaz ve pembe renkli gibi yaklaşık 40 türünü bulabilirsiniz. Önemli olan, renk geçişlerini ve çiçek zamanlarını doğru ayarlamanızda.

Ankara Cigdemi

Ortalama 12 -15 cm. olan bu bitki, doğru dikimle kışın bu renksiz günlerinde sürprizli olabilir. Gösteriyi, renkleri, zamanları doğru ayarlamak bir iki senenizi alacak, sabırlı olun…

Sonbaharda çiçek açtığında, üzerine basılamayacak ağaç dibi, bordür kenarı gibi bölgelere Çiğdem soğanlarını yerleştirin. Diktikten sonra sıvı gübre verin, üst yüzeyi de yaprak çürükleriyle koruyun. Gerisi kendiliğinden gelecek, her sene açacaklar.

Cigdem

Çiğdem insanlar tarafından çok uzun zamandır yetiştiriliyormuş. İlk ve orta çağlarda zehir şeklinde, 17. yüzyıldan beri de ilaç yapımında tüketiliyormuş.

Günümüzde Behçet ve Gut hastalıklarında, eklem ağrılarının tedavisinde ve kanser araştırmalarında kullanılıyor.

Ekonomik değeri kıymetli Safran, Çiğdem’in ilkbaharda mor çiçek açan iri soğanlı türünden elde edilebiliyor.

Safranbolu ismini bu bitkiden almış. Eğer doğru türden değillerse sakın sizinkilerden safran üretmeye kalkışmayın. Bu madde sadece bir türde var.

Gıda sanayi dışında boya sanayinde doğal boyamacılıkta sarı renk için tüketiliyor.
Murat Pilevneli.

“Öz be öz bizden, Kardelen (Galanthus) ve Çiğdem (Crocus) – Vizyon Dekorasyon” için 90 yanıt

Öncelikle yeni keşfettiğim sayfanız için tebrik ediyorum.Çok çok güzel..
Kardelenler ve çiğdemler gerçekten de inanılmaz çiçekler. Bir ekleme yapmak istedim. Kardelenler çoğaltılırken yapraklarının solmasını beklemeden, daha yeşillerken çıkarılmalı, bölünmeli ve hemen yeni yerlerine ekilmelidir. Ticari satılanların dışında diğer soğanlar gibi topraktan çıkarıp, saklayıp ertesi yıla ekiyim diyemezsiniz, kural bu!!!
Sevgi ve selamlarımla.

merhaba
ismim çiğdem,bu yüzden bildiğimi sanırdım çiğdemleri.Meğer bilmediğim şeyler de varmış.Teşekkürler

Bir göçmenden teşekkürler!
özlediğim ve en son çocukluğumda gördüğüm kardelenleri bana hatırlattığınız için teşekkürler! Deniz

slm. ben kocaeli-körfezden nail. ben nergis, çiğdem,kardelen ve kala (calla) soğanları arıyorum,her sorduğum yerde sümbül var. bunları nereden temin edebilirim? teşekkürler.

merhabalar öncelikle kardelen ve çiğdemler en çok sevdiğim çiceklerdir.en son kardeleni herhalde 6 yaşında iken gördüm zaten o manzarayıda bir daha unutamadım, harikulade bişeydi.ben bilgisayarıma arkaplan için çicek temalı resimler arıyordum öle denk geldim.açmışken okuyayım dedim hakikatende hiç bilmediğim çok şey varmış onlarla ilgili.okuyucuların yapmış olduğu açıklamarı okuken bir isim dikkatimi çekti.( ÇİĞDEM ARSLAN ) diye bir arkadaşım vardı liseden acaba o mu diye merak ettim bu kişiye ulaşmamın bir yolu varmıdır.TEŞEKÜRLER

benimde ismim çiğdem kökenini araştırdım türkçe kökenlibir kelime müjde anlamına geliyormuş ilkbaharda ve sonbaharda açtıgı baharı haber verdii iiçin böle denmiş müjdee

slm adım çiğdem olduğu için hep araştırdım çiçekleri bu bilgiler için teşekkürler.

merhaba!
harika bir çiçek bu ya…
güzeller güzeli (tıpkı benim gibi)
ben bu çiçeği yetiştirmek istiyorum ama bir türlü bulamıyorum. kısmet bakalım.

ismi çiğdem. (ilk ve ortaçağlardaki gibi) zehir olarak kullanıldı. şimdi de ilaç olmasını bekliyorum.

bu kadarmı güzel olur hele karın içinden kendini göstermiş ya işte çiğdemlerde bi okadar özgürlüğü ve farkliliğı severler. mor rengi neden bu kadar ck sevdiğimi şimdi anladım kanımda vamış 🙂

merhaba çok güzel bir site benim adımda çiğdem arslan liseyi yıldırım beyazıtta okudum bursada.sanırım isim benzerliği var

ben çiğdem arslan batıkent lisesi mezunuyum 1986 doğumluyum . böğle bi çiçek benim isimim olduğu için cok mutluyum . aşkım kadir’e cok teşekkür ederim.ama beni cok züdüğünüde belirtmek isterim teşekkürler..bys..

ay ne güzel benim ismimde cigdem ..vay be biz neymisiz böyle güzellermis hakketten ha :D:D

kardelen zoru seven bir çiçek çok severim müthiş birşey karınaltından kafasını çıkarması olaganüstü

bende kardelenler kadar güç olmayı çok isterdim…dünüyorumda aslında biz insanlar gerçekten çok nankörüz

slm benim adımda çiğdem 15 yasındayım ama ismim hakkında hiç bir bilgim yoktu ama gerçekten çok güzelmiş ben kardelenleride çok severim yorumları okudum daha çok bilgi sahibi oldum bende çiğdem çiçeğinin yanında gelinciğin çok güzel yetiştiğini biliyorum site süper ötesi yapanı tebrik ederim daha fazla bilgi sahibi olmayı çok isterim

benim sevgilimde böle işte aynen ordaki çiğdemler gibi çiçeklerin içinde tek bir çiğdem o.adı çiğdem kendisi çiğdem. SENİ SEVİYORUM ÇİĞDEM İM.

merhba benim adımda çiğdem.Şimdiye kadar hiç çiğdem çiçegi görmemiştim ve hiçbi bilgim yoktu.gerçrkten de güzelmiş şimdi ismimi daha çok seviyorum.Benim adımı dedem koymuş ona teşekkür ediyorum ve allahtan rahmet diliyorum iyiki de çiğdem koymuş canım benim

slm bende çiğdem tatlı bi ankara çiğdemiyim bu çiğdemlere de bayıldıım ne kadar güzel şeylermişiz meyer

merhaba ismim çiğdem resimlere baktımda gerçekten çok güzel çiğdem çiçekleri var çeşitleride çok hoş yaaa

Merhaba Murat Bey,ben izmirde oturuyorum. geçen hafta aldığım çiğdem soğanlarını uzun (yatay)saksılara ektim suladım ve balkonda gölge bir köşede bekletiyorum. Ne zaman filizlenirler merak ediyorum. Bir de aldığım “blue pearl” cinsi çiğdem kokulumudur acaba?
İyi çalışmalar.

Okan Bey, blue pearl, çiğdemlerin en çabuk gelişen, zamanla bollaşan türüdür.
Çiçekler kış sonu, tüm ilkbahar bitkilerinden önce açabilir.
Yağmurda çiçeklerini kapalı tutarmış, açmak için isteği güneş.
Siz gölgede tutmak yerine ya yarı gölgeye yada tam güneşe saksıları yerleştirmelisiniz.
Çiçeklerin gelişim döneminde toprağı rutubetli, yazında biraz kuru kalması gerekir.

Bende bu tür yok, size okuduklarımdan aktarabiliyorum, kokulu olduğu kaynaklarda yazıyor …

Selamlar çiçeklerin her türlüsü harikadır şüphesiz fakat kardelen,çiğdem,sümbbül,nergis bunların yeri apayrıdır Baharın müjdesini taşırlar.Bir göçmen olarak çocuklugumda bahçemizde hepsinden bolca vardı.Annemin çiçeklere düşkünlüğünün yanısıra Babam da hatrı sayılır bir doğa aşığıidi,her yıl kardelenler açtığında tüm komşu çocuşlarını arabaya doldurup kardelen toplamaya götürürdu.Ormanın içinde bembeyaz bir halı gibi her yeri kaplayan binlerce kardelenden oluşan şahane bir örtü olurdu böyle bir manzara herkese nasip olmaz.Anneme babama böylesine güzel bir sevgi aşıladıklari için çok teşekkürler.Aileler çocuklarının gelecekteki tercihlerini belirleyebilirler herkes çocuklarına doga sevgisini tattırabilir küçücük bir çiçek bile başlamak için büyük bir adım.(sizin için küççük çocugunuz için büyük bir adım). Murat bey böylesine güzel bir sayfa hazırladığınız için sizi tebrik ederim sizden öğreneceğim çok şey var

selam arkadaşlar bende çiğdem iyiki annem ismimi çiğdem koymuş. ismimi çok seviyorum çiğdem çiçeklerinide çok seviyorum onlar dünyanın en güzel çiçekleridir.biz çiğdemlerde çiğdem çiçekleri gibi güzeliz k.i.b byyyyyyyyyyyyyyy:D

çiğdem çiçekleri güzeldir toprakta kaldığı sürece ama insanlar toprak olduğu zaman solarlar.bizler çiçekleri kopardığımızda onların canına kıyıyoruz onlar o anda solup yok olurlar oysaki onlar dünyanın en güzel bitkileridir. lütfen çiçeklerimize kıymıyalim özellikle çiğdem çiçeklerine çünkü onlar ismimizi taşıyorlar

arkadaşlar çiğdem çiçeklerini nerde bulabilirim çok seviyorum onları bilen bir arkadaş yazabilirmi.

öncelikle bu siteyi hazırlayanlara çok teşekkür ederim.Ben sadece bir çeşit çiğdem çiçeğinin olduğunu biliyordum demek ki yanılmışım kaç çeşit çiğdem çiçeği varmış.Bu sitede çiğdem çiçeğini de gördüm daha önce hiç görmemiştim.tekrardan siteyi hazırlayanlara teşekkür ederim.

Çiğdem’den elde edilen “Colchicum Dispert” ticari adlı ilacın, ülkemizde yaygın görülen, “Akdeniz Ateşi” adıyla da bilinen “FMF” hastalığının tedavisinde kullanılan TEK ilaç olduğunu biliyor muydunuz?

Hayatımda en çok sevdiğim bir tür çiçektir(KARDELEN ÇİÇEĞİ),bu sayfayı hazırlayan herkese sonsuz teşekkürlerimi bildirir bu tür başarılarının devamınıN GETİRMESİNİ yüce ALLAH’TAN TEMMENNİ EDERİM.—ELAZIĞLI—

Benim gerçek adım Çiğdem nickimde Kardelen bilmeden kardeleni tercih etmişim ikisinin de benim ayrılmaz bir parçam olmasıçok güzel..Kardelen resmi ararken aynı yerde kardelen ve çiğdemi bulunca çok şaşırdım ve ok sevindim….Her ikiside gerçekten çok cesur çiçekler keşke nsanlarda onlar kadar cesur olabilseler..

merhaba benim adımda çiğdem.Biz İzmirde oturduğumuz için benle herkes dalga geçiyor çekirdek diye.Babamlar benim ismimin çiçek ismi olduğunu söylüyorlardı.Ben inanmıyordum.Ama bu resmi görünce çok sevindim.Bu resmi koyduğunuz için teşekkürler.Ama birde bu çiğdem çiçeğinin malatyada yetişen beyazı varmış.Onuda koyarsanız sevinirim.

Benim de babam adımı ŞEBNEM koymak istemiş, ama annem söyleyemediği için ÇİĞDEM demişler 🙂 🙂 iyi ki de böyle yapmışlar…sevgiler

Murat Bey selamlar. Siteniz bilgi ve görsellik açısından oldukça tatmin edici. Kutlarım. Köyüm olan Çiğdemli Köyü’nün (Erzincan-Kemah) ismi ile ilgili yapmış olduğum kişisel bir araştırma için bu sayfada yer alan Çiğdem çiçeği ile ilgili fotoğraf ve bilgileri kaynak belirtmek koşulu ile http://www.cigdemlikoyu.org.tr adresinde kullanmak istiyorum. Bu konuda izninizi talep ve rica ederim. Esen kalın.

benim adımda çigdem gerçekten çok güzel bir kır bitkisi ayrıca ben çigdemlerin içinde yaşıyorum hanı görmeyen arkadaşlar varya ben çok şanslıyım sarısı moru beyazı çok güzeller selamlar ……..

benim adımda çigdem gerçekten çok guzel bir çicekmiş arkadaşlar ben çok şanslıyım sarısı moru beyazı çok guzeller selamlar

merhaba doğa aşıkları!
ben de küçüklüğümden beri çiçek yetiştiriyorum. daha bugun ankara’da bir yerden ve carrefour’dan kardelen, çiğdem, sümbül ve lale çiçekleri aldım ve hemen de saksıya diktim; sabırsızlıkla büyümlerini bekliyorum ve daha sonra da onları saksıdan çıkartıp bursa’daki bahçemize ekeceğim. hatta bir haftasonu da yalova veya bursa’daki seralara gidip oradan bile 100-200 adet bu çiçeklerden almayı düşünüyorum. bendeki çiçek sevgisi bu boyutta işte!!!
herkese iyi gunler diiliyorum.
(bana bu konuda berkayciyu@hotmail.com adresine de mail atabilirsiniz)

Merhabalar,

Arkadasim bir bebis dogurdu ve ismini kardelen koydu. Kendi isimi de cigdem. sitenizdeki resimlerin bir kacini cok begendim. O yuzden kaydettim ve ona minik bir kart seklinde hazirlayacagim. Resimlerinizi kullanmam da bir sakinca varsa lutfen haber edin.

Tesekkurler,

Sevdiginiz is yapma yolunu sectiginiz icin de tebrikler.

slm bnm adım çiğdem ya bu site süper olmuş adımın hep zehirli bir kır bitkisi olarak geçtini görürdüm ama aslında çok güzel ve bir çok derde deva çiçekmiş.TEŞEKKÜRLER

mrb.çok hoş okudumda resimlerde öyle ismimi aldığım çiçek çok güzelmiş ilk kez burada görmüş oldum

merhaba benim adım kardelen, hakkariliyim sitenizi sık sık ziyaret ediyorum çok güzel resimler var adımı çok seviyorum babamın seçimi daha ilk okuldayken kızım olursa adını kardelen koyarım demiş iyi ki de demiş hakkari dağlık bir yer ve kardelen çiçekleri çok yetişiyor fakat görmek daha kısmet olmadı umarım bu sene görürüm bu arada hemşireyim

benim adım çiğdem anlamını öğrenmek içim girdim ve harika görüntüler çıktı bu ada sahip olduğum için çok şanslıyım galiba=))))))))))

önceden ismimle alakalı bişi bilmediğimden pek fazla sevmezdim ama şimdi ismimi çok seviyorum 16 yaşındayım ve mutluyum hayat ve çiğdemlerin hepsi çok ama çok güzel bayyyyyyyy……

sitenizi çok beğendim benim adımda çiğdem çiğdem çiçeklerinin bukadar güzel olduğunu bilmiyordum

çiğdem çiçeğinin bu kadar güzel bir çiçek olduğunu bilmiyordum gerçekten tüm çiçeklerden daha güzel allah neleri yaratıyo

Beşir Ayvazoğlunun Güller Kitabını okurken bu siteye rastladım.Nergisin ve zerrinkadehin gül bahçesinde aslında ellerinde kadehleriyle var olduğunu kendilerini bu dünyanın riyakarlıklarına kapatarak ikiliği bir olarak gören tevhit inancını simgeleştiren çiçeklerdir.Nergis bir de
Gül hasretinle yollara tutsun kulağını
Nergis gibi kıyanete kadar çeksin intizar
acı çekmeye mahkumdur.

Çiğdeme sorulur neden benzin sarı gözün yaşlıdır diye.Çiğdem de bir zamanlar Tanrı katında bulunduğunu rengini ve kokusunu tanrıdan aldğını cennetin havasını teneffüs ede ede güzelleştiğini ancak zorunlu gurbetle bu aleme geldiğini söyler .Gözünün yaşı bu sebepledir.

slm benim adım yasemin ama çok sevdiğim biricik hocamın adı çiğdem onu bu kadar cok sevme nedenlerimden biriside buymuş onu çooook seviyorum.Şu dünyada ne deli öğrenciler var ya demi

ismimiz kadar çiçeklerimizde güzel bayıldım .Ama yetiştirmek için izmirde bulamıyorum.

benim adımda çiğdem ismimin bir kırbitkisi olduğunu biliyordum fakat hiç görmemiştim gerçekten çooookk güzellermiş.Güzel oldukları kadar da özeller.fakat ilaçlarda kullanıldığını bilmiyordumm.sitenizde çok güzell.ismimimimi dahada çokkk seviyorumm şimdiii….

bir çiğdem’de benim bu güne kadar karşılaştığım çiğdem’lerle hep bir ortak noktamız oldu…en sıkı dost arkadaşlarım adaşlarımdı,benim gibiydiler,onlar gibiydim…birbirimizi tanıyor anlıyorduk…ve ben diyorum ki kızlar HADİ TOPLANALIM sizi msn’ime bekliyorum adaşlarım(kelebek_vakti@hotmail.com)

geççektende çok güzel bir çiçek ben bursada oturuyorum ve uludağa çıktıgımız zamanlarda bir kaç kez denk geldi çiğdem çicegine gerçekten görülmeye deger bi çiçek ben bayıldım ve adı çiğdem olan herkesin bunu gömesini tavsiye ederim

bence de çok zarif bir o kadar da güçlü ve çok güzel bir çiçek. ben de ismimi çok seviyorum :))

merhaba
ben ismimin bir çiçek oldugunu biliyordum ama bu kadar güzel oldugunu hiç tahmin etmiyordum……..YAŞASIN İYİKİ İSMİM ÇİĞDEM miş..birde eflatun ve beyaz rengi niye sevdiğimi anladım…eeeee ÇİĞDEMLERİNN kanında varmiş….

merhabalar kılasik olacak ama bende ismimi çok seviyorum.çiğdem ler gerçekten çok güzel çiçekler sayenizde yakından görme fırsatı buldum.teşekkürler.keşke her yerde görebilsek bu güzel çiçekleri

ben kardelen çiçeğini arayıp bulamayanlar içn bi bilgi verim;kardelen çiçeği kış ayları yani mart aylarında falan ormanın derinliklerinde olurmuş ilk cemre düştüğünde yani güneş açtığında kafasını karın altından kaldırırmış vee MERHABAA! dermiş.

ayrıca ben kardelen çiçeğinin hikayesini çok sevdim bilen var mı?çiğdem çiçekleri de çok güzel isminin anlamını bilipte övünmek çok güzel bişi 7.sınıfa gidiyorum ve şuana kadar ismimin anlamını merak edipte nasıl araştırmadım bende bi acibim 🙂 sizler büyüksünüz galiba bana öle geldi nese ablalarım oldu desene hehe:)

öncelikle bu siteyi yayınladığınız için tşk. çiğdem çiçekleri hakkında hiç bilgim yoktu hatta onların nasıl bir çiçek olduğunuda bilmiyordum siz bahcevan bey sayenizde öğrendik teşekkürler başarılarınızın devamını dilerim…

mrb bende çiğdem:)herkes farklı isim söyleyip babam kargaşadan yararlanıp nüfus idaresinde çiğdem ismini yazdırmıs yukarıda ismi gecen çiğdem arslanla birlikte clısıyoruz tesadüfen bu siteye girdigimde onuda brada görünce mutlu oldum tüm çiğdemlerin uzun ve güzel ömür geçirmesi dileğiyle…………….

MOR ÇİĞDEME YAKIŞIR ÇİĞDEM MORA VE BAHARA AŞIKTIR.ÇİĞDEM ÇABUK İNCİNİR AMA Bİ OKADAR DA KUVVETLİDİR GÖĞÜS GERER KATLANILAMAZ ZORLUKLARA TIPKI MOR GİBİ ASİDİR
ŞİİRDİR ÇİĞDEM SIRADAN VE BASİT BİR KIR ÇİÇEĞİNİN KEŞFEDİLMEMİŞ HİKAYESİDİR MÜJDEDİCİLİĞİ..
AMA KEŞFEDİLMEK DE DEĞİLDİR DERDİ.MİSYONU GÜZELLİĞİ DEĞİL VARLIĞIYLA ANTAMAK İSTEDİKLERİDİR.
İSMİMİZLE YAŞARIZ ÖMRÜMÜZÜ İSMİMİZİN ANLAMI ASLINDA ÖZETLER BİZİ..BEN ÇİĞDEM

ismimle ilgili her seyı bildiğimi sanıyordum ama bilmediklerimde varmış çok güzel ve anlamlı bir isim dedeme tekrardan teşekkür ederim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir