Şehirli bitki… Daimi yeşil manolya. (Magnolia Grandiflora)

23 July 2006  | Kategori: Yazilarim

İşte bana bahçe işlerini sevdiren bitki.

manolya
Her şey Floransa’da gördüğüm manolyalarla (Magnolia Grandiflora) başladı. Denedim, oldu, sevdim ve bugüne geldim. Bana “çok naziktir, kök sistemi anormaldir, evi çökertir, çiçek açmasını beklersen eline baston ve torunlarını alırsın” dediler. Ama yanıldılar. Yılmadım. Araştırdım. Bugün bir sürü manolyam var, yaptığım işlerde de bolca kullanmaya dikkat ediyorum. Hatta bir tanesinde abartıp havuzun çitini manolyadan yaptım. Düşünsenize kokulu çit…(çitinizin, budama zamanı çiçekler geçince, ağustosa doğru yapılır unutmuyın!)

manolya

Avrupanın ılıman güney bölgelerinde, İngiltere’de birçok yerde, Amerika’nın California bölgesinde manolyaları soğuk rüzgârlardan korumak için duvar diplerine dizi dizi dikiyorlar. Duvarın 70-80 cm. dışından, ikinci duvar gibi buduyorlar. Yani bu bitkinin bugüne kadar bina temellerine zarar vermediği kanıtlanmış. (Devleşmiş manolyalar temele biraz sorun yaratabilir, onuda kök budamasıyla kontrol edebilirsiniz.)
Manolya bilinenin aksine zahmetsizdir. Aşırı rüzgâr almadığı zaman çok hızlı gelişir. (Senede 75 cm.) Rüzgârlı bölgelerde adaptasyonu yavaş olur ama bir iki sonra toparlanıp gelişir. Bakıma bayılır. Gece, yapraklarının yıkanması suretiyle sulanmaya bayılır. Çam iğnelerini, ıhlamur ya da kayın yapraklarını kök yüzeyinde hissetmek ister. Aslında siz siz olun manolyayla bazı bitkileri beraber dikin. Akçaağaçların her türü, ıhlamur, kayın gürgen, meşe, çam ve kendi türünün yaprak döken, ilkbaharda açan örneklerini (Japon manolyası, lale ağacı, ya da çıplak manolya gibi bir sürü ismi var ama doğrusu sadece manolya) manolyayla yan yana dikebilirsiniz. Tüm bu saydıklarım yaprak dökümüyle doğal gübre vazifesini yerine getireceklerdir.

manolya
İlk dikimde bitkiye biraz gaz vermek için kestane toprağını normal toprakla harmanlayarak dikebilirsiniz. Kireçli topraklarda yaprak sararması oluşursa ilkbaharda toprak yüzeyine, kök üzerine, toz kükürt yada toprak asitlendirici toz döküp hemen sulayın.

Manolyalar çapalanmaktan hoşlanmaz, kökleri yüzeyseldir, zenginlik olsun diye dibini havalandırıp gübrelemeyin. Sadece büyükbaş hayvan gübresi severler!. Güvercin gübresinden nefret ederler (çok kireçli!). Manolyalara çok çiçek açtırmak için potasyumlu gül gübresi verin. Açan çiçekler bir iki gün dayanıyor, gösteri bitkinin büyüklüğüne göre ağustos ortasına kadar devam edebiliyor. Limonata gibi kokan çiçekleri yakından koklarken burnunuzu sürerseniz, ne yazıktır’ki vücut yağınızla reaksiyona geçip yarım saatte kararıyorlar…Bence, dikkatlice, çiçeği açmamış yeni sürgün dalı kesip, vazoya alın, 2 gün ev içini kokuya boğacaktır.

Manolya sorun yaratacak kadar fazla geliştiğinde istediğiniz her yerini budayabilirsiniz. Ligusturumun devi muamelesi yapabilirsiniz. Ama unutmayın ki her kestiğiniz dal, o sene açacak çiçekleri de beraberinde götürecektir.

Manolya ellenmediği takdirde çam gibi yerden dallı gelişir. Hatta o kadar gelişir ki bir dip dal 10 m.lik uzaklığa kadar gidebilir. (İstanbul Hilton Oteli’nin bahçesini görün, mükemmel örnekleri var orada…Aman alt dallarını budayalım, boya gitsin derseniz büyük hata, siz ellemesenizde o büyümeye devam edecektir!) Kar yağışında yumuşak yapısı zarar görebilir. Aşırı yük dallarını kırabilir, bitkiyi hırpalamadan kardan kurtarın, tazyikli suyla tepedeki karı indirmeye çalışmayın, bitki donabilir!.

Magnolia little gem
Poyraza kapalı alanlar dikim için daha uygundur. Onun dışında güneşi de, yarı gölgeli alanları da kabul edebilir. Bahçeniz kireçli topraklıysa, siz inatla manolya istiyorsanız, dev saksılarda uygun toprakla, turunçgiller gibi gelişebilir. Yeter ki, 3-4 senede toprağını bonsai gibi değiştirin (zor…). Bu bitkinin teraslar için üretilmiş minyatür tipi de var, ismi “Magnolia Little Gem”. Küçücük ve o boyuyla bir sürü çiçek açıyor. Bu manolyalar sizi kesmedi, ev içerisinde yaşaşayan, yaprağını döken bir tür daha var, onuda deneyebilirsiniz (Magnolia virginiana).

Magnolia virginiana
Manolya, Karadeniz’in ılıman, her bölgesinde yetişebilir. Havada rutubet isterler, en önemlisi de, manolyalar hava kirliliğine dayanıklıdır. Kısacası bu bitki mükemmel şehir ağacıdır. Yollarda sağlı sollu dikilince süper durur, otobanlar ya da arabayla geçilen yerlerde değil unutmayın !!!, Taksim’den Harbiye’ye giden cadde ile Nişantaşı’ndaki bir büyük cadde, manolyalı… Bu dikimde (Nişantaşı) direkt olmasa da benim de katkım var. Fikri ben vermiştim, diktiler. Bir tek nisan, mayıs aylarında yaprak değiştirirken ortalığı kirletiyorlar, ama hemen taze yeşil yapraklarını, ardından da çiçeklerini açıyor.

İzmir bölgesinde çok kullanılan bir tür yaprakları yuvarlak uçlu, daimi yeşil manolya var. M.Grandiflora türleri 10-15 yaşından sonra bol çiçek açarken bu tür, Magnolia Ruff, 3-4 yaşında açmaya başlıyor. En çok 6-7 metre büyüyebiliyor. Diğerleri 20 mt. kadar çıkıyor.

manolya

Manolyaların üretimi yaz sonunda çiçeklerden sonra oluşacak tohum kozalaklarından olabileceği gibi , en çabuk ve garantili yöntemi, havadan dal köklendirilmesiyle yapılıyor. Bu iş için boy hizanızdaki bir dalı çakıyla eninden, yarısına kadar dikine kesin, bu yarığı dalı kırar gibi 3-4 cm. ayırın. İçerisine köklendirme tozu serpip üzerine 10 cm. toprak sıvayıp bir torbayla büzün(bone gibi), 2 aya karar o topraklı kısım kök dolacak. İşlem yaptığınız yerin 2 cm. gerisinden dalı kesin, toprağa dikin… Tohumla üretim yavaş oluyor.

manolya

İyi bir cinsli türle aşı yapılmışsa, ilk baştaki yaprağı yeşil altlı tür çıkabiliyor. Unutmayın, yaprak altı kahverengi kadife kaplı gibi türler hem daha iyi çiçek açıyor, hemde toprakta iyi gelişiyorlar.

Murat Pilevneli.

Paylaş Stumble Upon Facebook

110 adet yorum var

 1. erdogan akcasayar on 01 October 2006 4:50 pm

  sayin murat pilevneli
  fevkalade doyurucu ve ogretici buldugum bu bolum bana kendi problemimden bahsetme ve care arama cesaretini verdi.
  izmir’deki bahcemde manolya agacim var. ama ne yazik ki poyraza acik bir yerde.(ne yapalim sitenizi cok gec ogrendik.)ozellikle ilk baharda asiri derecede yaprak sararmasi ve dokulmesi ile karsilasiyorum.herhangi bir beslenme problemi olabilir mi?
  simdiden tesekkurler.

 2. Bahcevan on 01 October 2006 6:03 pm

  Erdoğan Bey, merhaba.
  Manolyaların ilkbaharda aşırı yaprak dökmesi gayet normal, yeni yaprakların çıkabilmesi için bir miktarını doğası gereği zaten döker.
  Amerikada Cincinnati şehrindeki mezarlıklara daimi yeşil yapraklı olduğu için, bizdeki selvi yerine, bu manolyayı dikerler.
  İlkbaharda çok yaprak döktüğü içinde, bu şehirdeki bilinen ismi Çöp Ağacıdır!.
  Yaprakların dökülmesi dışında bir problem varmı?
  Sonraki yaprakların sarı olması, çiçek açmaması ya da tepenin az yapraklı kalması gibi.
  Bunlar en önemli sorunlar.

  Toz kükürt yaprak sararmalarına iyi gelir.
  Dilerseniz, ilkbaharda toprak yüzeyine döküp sularsınız, bu kükürt topraktaki ph oranını asitliye çevirebilir (o senelik!).
  İyide çiçek açtırır. (Manolyalar bir sene çok açarsa seneye biraz az açabiliyor, bu da normal…)

  Poyraz kötü ama tecrübelerimden çıkarttığım sonuca göre manolyalar buna da bir iki senede alışabiliyorlar, merak etmeyin.

  Benim gibi manolya delisini zor bulursunuz, sorununuz olursa çekinmeden yazın, bilgim dahilinde cevaplarım.
  İyi günler.
  MP.

 3. nurettin on 08 November 2006 6:58 pm

  merhaba murat bey bir yakınım bahçesinde,9 yıllık manolya ağacı var.bana çiçek açmadığını anlatır durur.açıkçası internette gezerken size rastladım bilgi verirseniz evinirim.ilginize şimdiden teşekkür ederim

 4. Bahcevan on 08 November 2006 8:32 pm

  Nurettin Bey,
  Manolyaların bir bölümü yaşlandıkça çiçek açar. Belki daha gelişememiştir. (Benim bile açmayan manolyalarım var.)
  Bu sonbahar’da toprak asitlendirici kış gübresi verilir, ilkbaharda potasyum ağırlıklı gübre takviyesiyle işlem sürdürülürse, eminim, seneye yaza açabilir.
  Az açarsa sorun yok(her sene daha çok açabilir), hiç açmazsa belki erkek türdür. Pek bilinmiyor ama, bitkilerin’de dişi, erkek olanları var.
  Saygılarımla.
  MP.

 5. faik yavuz başkaya on 10 November 2006 8:31 pm

  Ben tohumdan manolya üretmek istiyorum. Elimde bir miktar manolya tohumu var. Bu tohumları direk toprağa gömdüğümde manolya fidanı çıkarmı? Tohumdan manolya yı nasıl yetiştirebilirim. Bu konuda beni aydınlatırsanız memnun olurum. Şimdiden teşekkürler.

 6. Bahcevan on 12 November 2006 10:49 am

  Tabiki çıkar, ama işlem uzun sürüyor.
  Bildiğiniz tohumdan yetiştirme dışında özel bir tipi yok.
  Sadece büyüyen fidanda yapraklar aldığınız tohumun ağacına benzemezse şaşırmayın. Çünkü iyi çiçek açtırmak için gelişen bitkiye aşı yapıyorlar…

 7. Selma on 23 November 2006 5:44 pm

  Manolyayı tohumdan yetiştirmeyi(toprağa ekme dışında) biraz daha ayrıntılı anlatabilir misiniz? Teşekkürler.

 8. Bahcevan on 23 November 2006 8:53 pm

  Sonunda yakalandım galibi, bu iş bana göre değil dedim ama olmadı…

  Tohumdan manolya yetiştirmek için yaşlı bir ağacın kırmızı tohumlarını toplayın. Yaşlı diyorum, çünkü esas ağacın yaşı kaliteli fide yetiştirmek için çok önemli, ağaç en az 15 yaşında olmalı!.

  Manolya Tohum kozalagi

  Manolya tohumlari

  Tohumları kozalaklardan çıkarttınız, güzel güzel kokuyorlar, yetiştirmek istediğiniz kadarını ayırın.
  Yavru manolyaları yetiştirmek için, kırmızı tohumların üzerindeki bu kırmızı kılıfı temizlemeniz gerekiyor.
  Bununda işleminde, oda sıcıklığında bir bardak suya tohumları yerleştirin. 4-6 saat bekledikten sonra yumuşayacaklar, elle taze badem soyar gibi, kılıfını, ayırın, temizleyin.
  Bu bana göre değil diyorsanız, kırmızı kılıfa ince zımpara kağıdıyla biraz çizikler atın aman çok derin olmasın.

  Evet geldik ikinci safhaya, en çok 10 cm. lik saksılar bulun. İçlerine su geçirgen iyi steril iç mekan toprağı doldurun, suyu süzmek için biraz perlit, yosun karıştırın, aman, bahçe toprağı olmasın, içinde böcek yumurtaları olabilir,dikkat!
  Tohumları büyüklüklerinin iki misli derine, toprağa yerleştirip, yüzeyini örtün.
  Her saksıya iki adet tohum yeterlidir.
  Küçük tohumlar varsa sözünü ettiğim iki misli derinlik burada geçerli değil, yüzeyin biraz altı doğrudur.
  Biraz sulayın, bu dönemde sulama önemli aman saksıları çok sulamayın, tohumlar çürüyebiliyor. Fıs-fıs ile kontrollü sulama yapın.

  Üçüncü bölümde tohumları kış uykusuna yatırmanız gerekiyor. Bunun da en ideali, buzdolabında saklamakla olabiliyor.
  4 ay bu minik saksılar soğutucunuzda duracak, Rutubeti arada kontrol edin gerekiyorsa naylon torbaya yerleşirip, bekletin!.

  Dördüncü bölüm de, havalar ısınmaya başlayınca, buz dolabından çıkartıp bol güneşli bir cam önüne alabilirsiniz. (Burada güneş sorun çıkartabiliyor, filizleri yakabiliyor!.)

  Yapay isik

  Yapay ışık, doğru çözüm.
  Saksılı tohumlar ilk gelişme için günde 14 saat ışık istiyor, marketlerde satılan yapay bitki ampulleri, ya da, iki floresan ampulüyle (bir gün ışığı-bir beyaz) gereken ışığı sağlayabilirsiniz. (resimdekiler orkide, siz onların manolya fideleri olduğunu farz edin!)
  Beşinci bölüm, burada ilk çıkan filizi iyi kontrol edin, aman böcekler, hastalıklar gelmesin, korumak için, milk shake kaplarının üzerine konan kubbe gibi plastik şapka yerleştirin, arada kontrol edin.

  İkinci yaprak, üçüncü yaprak, ohhh… gelişti!. Tamam.

  Artık aslan gibi manolya yavrularınız var, bunları artık dış mekana hazırlamanız gerekiyor, önce yarı gölgede 15 gün, sonra bildiğiniz manolya ne severse o işlemle devam…

  Manolya tohumdan yetistirme

  Fideleri, iyi toprakla dilediğiniz yere dikin yada daha büyük saksıda yetiştirin.

  Not;  tohum aldığınız bitki yaprak altı kahverengiliydi, yetiştirdikleriniz yeşil yapraklı çıkarsa, unutmayın ki, tohum aldığınız manolya  bir zamanlar aşı yapılmış olabilir. Aynı yaprakları isterseniz, bir iki sene sonra, sizin’de fidanlara aşı yapmanız gerekecek.

  Kolay gelsin.
  MP.

 9. mustafa erkaya on 30 January 2007 6:08 pm

  siteniz çok güzel.Bende ev ve bahçe bitkilerine merakım var.Emekli öğretmenim.Anadoluda meyve bahçesi oluşturmaya çalışıyorum.Kışlarıda İstanbulda bulunuyorum.Manolya bitkisine ilgim var.Nereden nasıl temin edebilirim.Şimdiden teşekkür ediyor.Çalışmanızda başarılar diliyorum

 10. Bahcevan on 02 February 2007 9:12 am

  Dikeceğiniz yer, manolyaya uygunsa en çok çeşik Demir Arboretum da var.
  Yan taraftaki link’e basın lütfen.
  Tel. 0216.4223103

 11. Ahmet Coka on 22 February 2007 9:24 pm

  Sayın Pilevneli
  Bahce ile ilgilenmeye yeni baslamis biri olarak sitenizden epeyce faydalandigimi soyleyebilirim. Tesekkurler. Gecen Eylul sonu genc bir manolya aldım ve ektim. Dallandı, yeni yapraklar verdi ve onu izledikce mutlu oluyorum. Fakat son donemde kucuk siyah noktalarla kaplandi yapraklari. Nasil kurtulabilirim? (Apartmanin molozlarinin gomulmus oldugu bir bahcedir burasi. Yeni toprakla takviye edilmis toparlanmis oldugunu da belirteyim. Ne yazik ki topragin cinsini bilemiyorum ama buyuk olasilikla bugun belediyelerin parklarda kullandiklari cinsten, acik renkli ve cabuk taslasan) İlginize tesekkur ederim.

 12. Bahcevan on 27 February 2007 4:27 pm

  Küçük noktalar sulamayla alakalı. Belkide çok suluyorsunuz!
  Bence sulamayı gece yapın. Toprağı kontrol edin, güneşte sakın sulamayın. Ağustos ayında sulamayı çok arttırmayın.
  Toprağa iyi karışımlı ilave yapmanız çözüm olmayabilir. Kökler sizin toprağa alışmak için bir iki sene güç sarfedebilir.
  Yaz başında etkilenmiş yaprakları dökebilir, korkmayın.
  İlkbaharda fosforlu toprak asitlendirici toz gübreyi suya karıştırıp vermelisiniz. Büyük fidanlıklara sorun, çivit mavi bir toz gübre var onu kök yüzeyine, çember şeklinde döküp sulayın…
  Büyücü işi gibi!
  Kolay gelsin.

 13. emrah kızılışık on 06 March 2007 6:52 pm

  merhaba size bir sorum olacak cevaplarsanız sevinirim.Bir peyzaj şirketinde çalışıyorum, bir müşterimizin bahçesindeki 4 metrelik manolya geçen sene kışın karda ana dallarından birtanesi kırıldı bizde o dalı aşı macunuyla yerine monte edip bağladık dal kurtulmuş görünüyordu 6 kadar sonra fırtınalı bir günde dal kırıldı bir tarafı boşalmış oldu .Daha sonra bizde ağacı forma sokmak için form budaması yaptık, fakat müşterimizin tanıdıkları (ağacınız ölecek, manolya budanmaz ) demişler. Biz yanlışmı biliyoruz manolya ağacı budanmazmı? şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

 14. Bahcevan on 06 March 2007 8:23 pm

  Bu kış’mı oldu, anlamadım, bu sene olduysa manolya ilkbaharda sürer merak etmeyin.
  O ölür diyenler İtalyada manolyalar nasıl budanır bilmiyorlar galiba. Fidanlıklarda satılan piramit formlu bitkilerde derin ilkbahar budamasıyla şekillendirilir. Dalları sayıp onlara budama noktalarını gösterin.
  Siz yapraklanması için azotlu, ilkbahar gübresi verin, sonra, haziranda müşterinizle tekrar görüşün!…
  Korkmayın düzelir.

 15. argun eren on 07 March 2007 10:04 am

  Murat bey iyi günler,
  Benimde çatalcada yetiştirdiğim manolya ve kamelya gibi ağaçlarım var.Yukarıda bahsettiğiniz gibi tohumdan üretmek çok zaman istiyor.Bir sene budama yaptığımda dalları çelik olarak kullandım ama başarılı olamadım.O sene havalarda soğuk gitmişti.Sizin önermiş olduğunuz yöntem ilgimi çekti ama tam anlayamadım.Torba ağaçta asılı mı kalıyor?Enine kestiğimiz dalı ikiye ayırıyormuyuz?Enine kestiğimiz dalın ucunuda kesiyor olmamız lazım?Çelikten üretimleri ile ilgili bilgi varmı?

  Çok Teşekkürler,İyi Çalışmalar

 16. Bahcevan on 11 March 2007 8:06 pm

  Argun Bey,
  Budama yapılan dallardan manolya üretmek imkansız gibi birşey…
  Evet yazımda yazdığım havadan köklendirme en doğrusudur. İçi toprak dolu torba havada kalacak. (farz edin bitki yaralanmış sizde o dalı sarmışsınız gibi).
  Enine kestiğiniz dalı kırmadan ayırıp içine köklendirme tozlu toprak sıvıyorsunuz.
  Enine kestiğiniz dalın ucunu kesmeniz gerekmiyor. Bu işlem yaptığınız dal geçen seneki sürgünden olmalı.
  Başka sormak istediğiniz olursa yazın.
  İyi günler.

 17. gökhan bayrak on 13 March 2007 9:31 pm

  Merhaba Sakaryadan yazıyorum asılı manolya fıdesı nasıl temın edebılırız.Bılgı verebılırsenız sevınırım.

 18. Bahcevan on 14 March 2007 9:01 pm

  Gökhan bey, en çok tür http://www.demirarboretum.com/ Demir seracılıkta var. Onlarla görüşebilirsiniz.
  Bu arada yaprağını dökmeyenler dışında ilkbahar manolyalarından da çok fazla çeşit getirmişler tavsiye ederim.

 19. maui on 26 March 2007 6:47 pm

  merhabalar
  Ben peyzaj öğrencisiyim.Projede büyük çiçek parterler kullanıcam hangi çiçekler birarada uyumlu olabilir?Birde çoçuk oyun alanında kulanılabilecek bitkiler mesela bir pergole etrafı ve çoçuk alanı çevrilirken neler kullanmalıyım?Bitkilendirmelerde kışlıkla yazlıklar yanyana gelmeli mi?yapraklı ve yapraksızları birarada kullanabilir miyim?
  Sorduklarımdan anlaşılacağı gibi ilk projem olcak ve çok bilgisizim.yardımcı olabilirseniz sevinirim..Yazdıklarınız okuyorum mesela istanbul florası çalışıyorum bu projemde oya’nın bu floraya uygun olmadığını sölediğiniz için kullanmıyorum doğru mu?
  Teşekkürler

 20. Bahcevan on 26 March 2007 7:34 pm

  Merhaba, cevap yazmam uzun olur, yandaki arşivde çok konu var. Sorunuzun cevabı için uzun vakit ayırıp bunları inceleyin lütfen.

  Çocuk oyun alanlarında dikensiz, yaprakları zehirli yada kesici olmayan, çiçekleri kokusu ile arıları çekmeyen, kolay kırılmayan bitkiler kullanmalısınız.
  Oyun alanları daha çok sonbahar – ilkbahar- yaz olabileceği için bu alanlarda bu tip bitkileri kullanabilirsiniz.

  Yaprağını çok fazla döken bitkiler yerine biraz daha daimi yeşil türler tercihiniz olmalı.

  Yaprak dökünce koşan çocuklar kayıp düşmesin.

  Konu ile nekadar alakalı bilemedim ama Enka okulları ile ilgili eski bir yazı yazmıştım http://bahcevan.com/?p=88
  belki ilginizi çeker.

  Oya konusuna gelirsek, İstanbul florasına uygun demem yanlış.(İstanbul rutubetinden gölgede bozuluyor demişim, açık alanlarda bal gibi yetişiyor, yoksa en birinci belediye ağacı neden olsun…) Tabiki yetişiyor. sadece doğru bakım yapılmazsa bahçenize külleme hastalığı yayıyor.

 21. fazilet yavuz on 28 March 2007 6:08 am

  merhaba murat bey
  evet benim manolyam yaz manolyasıymış boyu 141 cm. ve yaprağın altıda üstü gibi yaşil
  şuan yani yaprakların tomurcukları geliyor
  ama eski yaprakların çevresi siyahlaştı.Bu bir hastalıkmı
  sizce ne yapabilirim

 22. fazilet yavuz on 29 March 2007 7:58 pm

  iyi günler murat bey
  benim bahçemde kamelyam var ama çok sağlıksız 3 yıl önce diktim bahçeme her geçen yıl daha kötüleşiyor geçen yıl yapraklarının rengi sarıya yakındı çiçekleri ise tomurcukken düştüler bu yıl yaprakları hiç yok.
  toprağı sevmemiştir düşüncesiyle 1 hafta önce saksıya diktim.bundan sonra ağacım için ne yapmalıyım.Kapalı balkonda daha iyi yetişirmi?
  2 sorum daha olacak ortancalarımın alt yaprakları buruşuk şekilde üst yaprakları daha düzgün neden olabilir ve ne yapmalıyım. 2 hafta öncesi ilaçlatılmıştı ondan olabilirmi?
  minyatür güllerimde ise yaprak bitleri var. pelin yaprağı ve acı biberle yapılan ilaçtan iki akşam püskürttüm ama azda olsa hala bitler var ne yapmalıyım.

  şimdiden teşekkür ediyorum.

 23. Bahcevan on 29 March 2007 7:57 pm

  Merak etmeyin zamanla çiçek açacaklar. Belkide yaşlandıkça yaprak altı kahverengi olacak, benim seneler önce aldığım böyle gelişti…
  Kararan eski yaprakları atmak için bozuluyor, yenileri gelir, bence sorun yok.
  bu arada biraz asitlendirici, güçlendirici yaz gübresi verseniz iyi olabilir.

 24. Bahcevan on 29 March 2007 8:05 pm

  Bence sizin toprakta sorun var. Bu arada siz hangi şehirle ilgili soru soruyorsunuz?
  Toprak manolya ve kamelya için asitli yumuşak olmalı, belkide toprak değilde iklim uymuyordur, kamelyalar çok soğuk sevmezler.
  Kışın Ankara gibi bir yerde yaşıyorsanız camekanda tutmanız doğru ama İstanbul gibi bir yeredeyseniz açık havada bunlara birşey olmaz.
  Yeni diktiğiniz toprak nasıl, kestane toprağımı?
  Orancalarınıza birşey söyleyemem, yeni yaprakların gelişmesini bekleyin.
  Güllerede supracit tipi ilaç yapmalısınız. (sizin oralarda’ki bir tarım il müdürlüğüne danışabilirsiniz.)
  Yaprak bitleri tazyikli sulamayla da yok olabilir.

 25. murat sümbül on 14 May 2007 10:34 pm

  merhabalar
  öncelikle başarılarınızın devamını diliyorum ve sormak istedigim konuya geçiyorum ben bitkilerin dünyasına yeni girmiş biri olarak evde yetiştirmek istedigim bitkimin m2ye 400W ışığa ihtiyacı olduğunu biliyorum tohumdan itibaren 6hafta 24saat ışık görmeliymiş buda 400wattan 400×24=9600watt günde yakar ayda 288000watt yani 288kilowatt eder elektrigin kilowatt ücreti 200bin civarı olduğuna göre 288x200bin=57milyon yapar yani yeni para birimiyle 57lira demek oluyor bu 100m2 lik bi dikim çalışması için 5700ytl yapıyo ve bu büyük bi mevla bunu minimuma indiricek bi çözüm rica ediyorum sizden..(ekonomik elektrik yakan bitki lambaları olabilir veya ayna yardımıyla ışığı yansıtmak gibi yöntemler olabilir) şimdiden cevabınız ve paylaşımlarınız için çok teşekkür ediyorum biz amatörlere ışık olduğunuzu söylemek isterim…
  saygılar…

 26. Bahcevan on 15 May 2007 2:14 pm

  Merhaba, yazdığınız 400W lık ışık herhalde 400 Lux olacak.
  Hesaplama için yetiştireceğiniz yerin eni boyu, ışığın nekadar yüksekten geleceği bilgilerini tam yazmanız gerekiyor.
  Enerji tasarruflu ampullerin 830 numaralı gün ışığı rengi var. Bence kullanmanız gereken ürün de budur.

 27. murat sümbül on 15 May 2007 10:00 pm

  tekrar merhaba
  400lux ‘un açılımını bilmediğim için cevap veremiyorum özür dilerim ama yüksekliği ayarlayabiliceğim bi sistem kurmayı planlıyorum(lambaların verdiği ısı bitkiye zarar vermicek şekilde yani yüksekli yine lambaya bağlı) 830numaralı gün ışığı demişsiniz elektirçiye gittiğimde 830 numaralı gün ışığı rengi tasarruflu lambalardan istediğimi mi söylemeliyim yani her marka için aynımıdır bu??Birde bu lambaların kaç watt yaktığını benimle paylaşırsanız sevinirim.. tekrar teşekkür ederim..
  saygılar

 28. Bahcevan on 16 May 2007 4:16 pm

  Lux 1 metre karedeki aydinlanma seviyesidir. 830 markadan markaya degisebilir, bunuda elektrikcilere danisin lutfen.

 29. murat sümbül on 16 May 2007 7:36 pm

  TEŞEKKÜR EDERİM KOLAY GELSİN

 30. Sedat Kumova on 19 May 2007 9:04 am

  Selam Murat bey, internet sitenizi dün fark ettim. Gayet başarılı bir site. Manolya ağacı için yazdıklarınız okudum fakat yine de sorunumu sizinle paylaşmak istiyorum. Belki bir derman olabilirsiniz. Şimdiden teşekkür ederim. Sedat Kumova

  Yeni taşındığımız evde 2 tane manolya ağacı var. Yaklaşık 2000 senesinde dikilmiş.
  1) Bir tanesi, çevresi geniş alanda çimlerin ortasında. Bol yapraklı. Fakat yaprakları sararıp dökülüyor. Filizleri var. Bol güneş alan bir yerde. Ormana yakın bir alan. Gecelei nem fazla.
  2) Diğeri evin giriş tarafıda, arnavut kaldırımlı taşların arasında, yaklaşık 1,5 metre çapındaki dar bir toprak alanda. Fazla yaprağı yok. Bununla beraber yaprakları bununda dökülüyor. Gövde kısmında sarımtırak bir renkte yukarıya doğru küflenme gibi belirtileri var. Bununda filizleri var. Toprak kısmında yer örtücü çim var. Norma çim değil. Semiz otuna benzeyen çimlerden.
  Bu kadar narin bir ağaç için üzülüyoruz. Buyüzden bu durumdaki ağaçlarımıza bir şeyler tavsiye edebilir misiniz?

 31. Bahcevan on 20 May 2007 3:08 pm

  Manolyalarınız bu aralar yaprak döküyorsa korkmayın, onların yaprak yenileme, tomurcuk zamanı şimdi olur.
  bir kaç haftaya bambaşka olacaklar…

 32. Sedat Kumova on 24 May 2007 4:08 pm

  Teşekkür ederim, çiçek açtıklarında size bir fotoğrafını da gönderirim.
  Selamlar.

 33. Mükerrem Mısırlıoğlu on 08 June 2007 7:41 pm

  Merhaba Murat Bey;güzel siteniz nedeniyle sizi kutlarım.Manolyalar neredeyse en çok sevdiğim ağaçların başındadır..İstanbul-Tuzla da yaşamak gibi bir ayrıcalığım var!!(EN AZINDAN BEN ÖYLE HİSSEDERİM)5 yıl önce İzmir den getirdiğim manolya fidani bu yıl (2 gün önce farkettik)çiçek vermek üzere 2 tane yumurta yapısında tomurcuk açtı…Bu arada manolyam topraktan hep surgünler veriyordu ve biz onları ağacın gücünü almasın dıye budayıp yokediyorduk…Doğru mu yapmaktayız,yoksa onlardan yeni manolyalar elde edebilirmiyiZ?Bir de ağacın yapraklarıiçe içe kıvrılıyor.bazan da duzeliyor;bir nedeni var mı? Yanıtlarınız için şimdiden çoook teşekkürler ederim..

 34. Bahcevan on 11 June 2007 2:31 pm

  Merhaba, dipten cikanlari budamaniz iyi oluyor, genelde asi yapilan manolya buradan gelisebilip, sizin esas bitkiden buyuk olabiliyor.
  yapraklarin bozuk cikmasi su ile alakali, sorun olmaz…

 35. Banu on 03 July 2007 12:41 pm

  Merhaba :)

  Bir projem için internetten “kurutulmuş yasemin çiçeği” araması yaparken keşfettim sitenizi…

  Botaniğe hep heves eden; ama sabredemeyen bir olarak hayran kaldım size…

  Tebrikler demek az :)

  Yürğinize sağlık…

 36. nurettin balcıoğlu on 16 July 2007 9:41 am

  merhaba doyurucu siteniz için tebrikler. Bir yıl önce Şile de aldığım bir evin bahçesinde yaklaşık 8-10 yıllık bir manolya var. Geçen yaz çok güzel çiçeklendi. Bu yıl baharda yaprak dökmeğe başladı doğal karşılayıp geçicidir diyerek önemsemedim, ancak sararma ve yaprak dökmeler devam ettiği gibi yeni çıkacak çicek tomurcuklar açamadan kararıp toz gibi dökülmeğe başladı. Bazılarına göre çok sulamadan bazılarına göre susuzluktan olabilirmiş. sizin görüşünüzü aşmak istedim. bitki çim alanın kenarında yer almakta ve çimlerle birlikte sulanmaktadır. İki kez de panikleyip belkide aşırı suladığım oldu.
  Tekrar tebrikler ve yardımınız
  için şimdiden teşekkürler…

 37. sabiş on 22 July 2007 6:56 pm

  Merhaba Murat bey çiydem çiçegini ararken sizin sitenizle karşılaştım mutluluğumu size anlatamam ben yıllardır boğaza giderken hep hayranlıkla bakardım ve yetiştirmek için bilgi yoksunuydum siz benim kurtarıcımoldunuz en kısa yoldan nasıl yetiştire bilirim masrafsız bir şekilde olanaklarım kısıtlı şimdiden çok teşekkür ederim.MANOLYA DOSTU İYİKİ VARSINIZ

 38. Bahcevan on 23 July 2007 2:44 pm

  Merhaba, en bedava ama en zor yol, tohum.
  Belki kucuk bir fidan isinizi gorebilir. Semt Pazarlarinda bile kolaylikla bulursunuz.

 39. Eda Suner on 24 July 2007 11:58 am

  Murat’cım

  İyi ki bu linki verdin ben bunu okumamıştım. Şimdi 10dk yokum uzun uzun okumak lazım değil mi?

  Okumadan herşeyi sana sormak olmaz yani…

  Anladın sen onu :)

 40. sabiş on 07 August 2007 4:07 pm

  Merhaba murat bey ben tohumdan deniyeceyim dolapta sakladıktan sonra hangi ay ekeceğim birde ben hilton otelinin bahçesinden tohumu almaya çalışacagım hangi ay içinde olgunlaşıp kırmızı olurki ben gidip alayım siz en güzeli orada olduğunu yazmiştınız şimdiden teşekkür ederim saygılar.

 41. Bahcevan on 07 August 2007 5:41 pm

  Aman yakalanmayin, belki laf olur. Yaz sonuna dogru, tohum kozalaklarindaki tohumlar kirmizi olup disari firladiklari zaman toplayin. Kozalaklar simdi sadece yesil.

 42. sabiş on 10 August 2007 8:42 am

  Ekim zamanı ne vakit Murat Bey sevgiyle kalın.

 43. Bahcevan on 10 August 2007 2:00 pm

  Tohumlari topladiktan, yukarida resimlerle anlattiginm islemden hemen sonra yapilabiliyor, simdiden uyarayim, gelismeleri uzun zaman alacak. Sabirli olmalisiniz.

 44. Handan on 20 September 2007 2:30 pm

  Merhaba Murat Bey

  Bahçemde 5 yıl önce diktiğim 3 adet manolya ağacım var fakat nerdeyse hiç büyümediler. Sayenizde farkettim yerleri yanlış ve etraftaki muz ve zeytin ağaçları da manolyalarımı boğdu. Yerlerini değiştirmek istiyorum. Mümkünmü ve nasıl bir zamanlama ve yöntem uygulamalıyım. Şimdiden teşekkür ederim.

 45. Bahcevan on 21 September 2007 4:03 pm

  Merhaba, yer degistimek zor is. Manolyalar bunu pek sevmezler!
  Kisin, yer degisebilir. Kökü dikkatli kazin, bolca ciksin, yeni yere dikerken kök hormonu verin. Kestane topragiyla dikin. Dikimden sonra gecen yazki yeni sugunleri budayin.
  Ilkbaharda azot ve fosforlu gubre verip guc katin.
  Umarim basarili olursunuz.

  Not; bir iki sene sevimsiz gozukecekler sonra birden toparlayacaklar, panik yapmayin…
  Manolya yer degisimi yerine zeytini ya da muzlari dusunseniz daha uygun olabilir bence. Bunlarda sorun cok az olur.

 46. Erhan on 24 September 2007 1:53 pm

  Merhaba Murat bey,

  Manolya ile ilgili bölümlerinizin tamamını okudum. Benzer konular var ama sanırım tam benim durumuma rastlamadım.
  Bahçeme 2001 yılında yaklaşık 2 metrelik bir manolya ağacı diktim. Toprak tınılı dedikleri (kumlu+turflü toprak). Yer olarak çok rüzgar almıyor.Poyraza kapalı (güneye bakıyor).Sabahtan , öğleden sonra 4’e kadar direk güneş gören bir yerde. Etrafında oya ağaçları ve alev ağacı dedikleri bitklier var. Çok sıkışık değiller.Sulama ise çimlerin pop-up’larından geldiği kadar (arada sırada el ile dip sulama yapıyorum). Kışın (İstanbul ölçülerinde)sert geçtiği bir yerdeyim (istanbul-Beykoz sırtları). Kışları herhangi bir önlem almadım şimdiye kadar.

  Sorunum şu: Monolya dikildiğinden beri hemen hemen aynı durumda. Her sene çiçek açıyor ama ağaç bir türlü gelişmiyor.Yaprakları ve gövde boyu neredeyse diktiğim kadar (dikeli 6 yıl oldu). Yani cılız bir ağaç şeklinde kaldı. Yapraklarda ve gövdede belirgin bir hastalık/sorun görmüyorum. Korkumuzdan şimdiye kadar önemli bir budama yapmadık(bazı küçük dalları kestik sadece)

  Kısacası sanki zaman donmuş gibi. Diktiğim şekilde duruyor bitki. Ne yapmalıyım?

 47. Bahcevan on 24 September 2007 4:13 pm

  Merhaba, benimde böyle bir manolyam var, 15 sene sonra büyümeye başladı…
  Belki sorunlu, belkide bodur tür. Büyüyorda siz görmüyorsunuz olabilirmi acaba?
  Büyüyen türse, 2 ay sonra, kış gübresi verin.
  Ardından İlkbaharda azotlu gübre vermelisiniz.
  Sulamada yapraklarıda yıkadınızmı, manolyalar bu sahte yağmura bayılırlar.

 48. Ayşe Omayer on 01 October 2007 6:21 pm

  Merhaba Murat Bey,
  Sitenizi yeni keşfedenlerdenim.Keyifle de takip ediyorum.Özellikle manolya ile ilgili bölümü ilgiyle okudum.Mersin’de yaşıyorum ve bahçemizdeki manolya ağacından bu seneki tohumları topladım ve anlattığınız gibi üretmeye niyetlendim.Ancak merak ettiğim konu toprağa ektikten sonra hemen mi buzdolabına koyuluyor yoksa belli bir süresi var mı? Teşekkürler.

 49. yavuz kan on 02 October 2007 9:34 am

  merhaba murat bey temmuz ve agostos aylarında 3 adet manolya diktik sulama sorunumuz yok.diktiğimiz yer çim alan sabah akşam sulanıyor .ama 3 taneside kurudu 2 hafta içinde yaprakları kahverengi oluyor ve kuruyor.nered yanlış yapıyoruz bilemiyorum .diktiğimiz yer istanbul.teşekkür ederim

 50. alican on 05 October 2007 11:03 am

  Merhaba manolyaların iyi gelişmesi için en az kaç m. arayla dikilmelidir.Şimdiden teşekkürler

 51. Bahcevan on 05 October 2007 11:54 am

  Ayse Hanim, evet diktikten sonra bir sure sogutucuda duracaklar. Aynen biraz yukarida yazdiklarimi uygulayin lutfen.

 52. Bahcevan on 05 October 2007 11:59 am

  Yavuz Bey, Agustos sicaklarinda dikim yaptiginiz icin bitki ya sok gecirdi ya da dikimde koku zedelediniz.
  Govdede can varsa ilkbahara tekrar surerler korkmayin. Yok olmus ise aldiginiz yerden yenisini isteyin, garanti vermismiydiler, bundan emin olup gidip konusun.

 53. Bahcevan on 05 October 2007 12:03 pm

  Alican Bey, cit yapacaksaniz dikimde iki bitki arasinda, yapraklar arasinda en az 50 cm. kalsa yeterlidir.
  Tek bitki ise etrafinda minimum 2 metre bosluk kalsin, 4-5 seneye yayilabilir.
  Buyumus bir manolya 6-7 metre tepe yapabilir.

 54. alican on 06 October 2007 3:07 pm

  Murat Bey magnolia grandiflora nın kökleri en fazla kaç m. toprağa doğru büyür.Birde magnola grandiflora nın gövdesinin çapı ne kadar büyüyebilir.Şimdiden teşekkürler.

 55. Bahcevan on 06 October 2007 8:16 pm

  Magnolia Grandiflora uygun iklim, toprak ve bakımla  20-30 metreye kadar büyür, tepe çapı 15 metreye kadar gelişebilir.
  Köklerde en az tepe kadar, yerini sevmişse daha da çok gelişebiliyor…
  Bitki, yüzeysel kökler dışında çok derin kazık kök yapar, bu sebeple mevcut agaçların yakınında sonradan inşaat yapmak, beton suyunu bitkiye iletebildiği için ölümcül olabiliyor.
  Aynı yüzeysel kök sorunu çamlardada var…

 56. alican on 07 October 2007 8:22 am

  Merhaba manolyalar uygun iklim,toprak ve yer bulduğunda ortalama kaç yıl yaşar ve yılda kaç cm uzarlar.Bu büyüme nelere göre değişir.Şimdiden teşekkürler.

 57. elif on 07 October 2007 11:24 am

  Merhaba,

  elimde bir tane manolya kocani var, nereden geldigini bilmiyorum cunku yolda buldum. icinde draje gibi kirmizi tohumlari var tohumlar yumusamaya baslamis ancak bahcem cok verimsiz. Saksiya ekmek istiyorum bu tohumlari torf, potasyum ve azot gubresi karistirsam olur mu? hangi araliklarla sulamam gerekecek? not: bahcemin topragi son derece verimsiz islenmeye ihtiyaci var mil,kompost,torf, yesil gubre karistirilip capalanmasi gerekecek cunku anladigim kadariyla bahce topragi buyuk oranda kil ihtiva ediyor su gecirmiyor su dibe cokmuyor cunku. ayrica saksiya ekim ayinda eksem ne zaman sonra sasirtmam gerekecek?

  ilginize tesekkurler

  karisik yazdigimin farkindayim ama heyecan yaptim :) olacak o kadar.

 58. Bahcevan on 07 October 2007 8:35 am

  Avrupada 1700 senelerinde dikilip hala sorunsuz yaşayan örnekleri var. Uzak doğuda yapraklarını döken türlerin 1000 senelik örnekleride bulunuyor. Bence MG’da çok uzun yaşayabilir.
  Benim bitkilerim senede 75 cm. boy atıyorlar.

 59. Bahcevan on 07 October 2007 2:56 pm

  Tohumdan yetiştirmeyi yukarıdaki bir yorumda yazmıştım.
  Ancak yeterli boya gelirse bahçenize dikin bence.
  Manolyalar killi topraklarda iyi gelişiyorlar fakat baş düşmanları kireç. Sizde bu sorun varsa toprak asitlendiricilerle 4-5 sene bitkiyi beslemeniz lazım, zamanla adapte olabiliyorlar.
  İlk dikimde dikim çukuruna dökülen yaprakları ve siyah beyaz gazete kağıdı parçalarını iyi toprakla karıştırıp verin. Yüzeyde çayır çimeni yetiştirebilirsiniz. Bir konu yazmıştım, lupinus ile ilgili buna tekrar bakın lütfen.
  Killi topraklarda yeni toprak ilavesi tehlikeli iştir. Koyduğunuz toprağa mevcut rutubet birikip kendine benzetiyor.
  Yapmanız gereken, sonbaharda hayvansal gübre, bol yaprak çürügüyle iyi toprağı yüzeye sermek olabilir. Biraz yumuşaması gerekiyor.
  Kışın, arada toprağı havalandırmak için çapa yardımıyla delikler açın.
  Mümkün olduğunca kil seven bitkilere yönelin.
  Mucize beklemeyin, benim böyle sorunlu bahçem var, nelerin yaşayabileceğini seneler içinde tecrübelerinizle siz bulacaksınız.

 60. elif on 09 October 2007 12:31 pm

  Oncelikle tavsiyelerinize uyacagim rehber niteliginde ki bilgileriniz icin tesekkur ederim.

  Topragim killi ama aynı zamanda tasta cok. Hatta bu yuzden yer yer egim bile var. Ellerimle iri taslari topluyorum ama bir yere kadar ve zemin cok sert. Bunun disinda asil sormak istedigim seyse(konuyu dagitmayacak sam) Lupinus yesil gubre icin harika bir fikir kesinlikle deneyecegim bunun disinda ben cimden hoslanmiyorum ama yer ortuculerinide seviyorum yalin ayak dolanmak ve oturmak icin. Yer ortucu olarak yoncanin azottan zengin oldugunu okumustum lupinusla birlikte topragimi islah etmek icin yonca ya da o da mineralden zenginse dikondra ekmek istiyorum ne onerirsiniz?

  Sevgi&Selam

 61. Bahcevan on 11 October 2007 8:07 pm

  Onun icin cayir cimini onerdim, icinde bir suru cicek, yaprakli ot cikabiliyor. Dogal cim budur…
  Dikondra sicak havalarda dikilip gelisir, artik seneye beklemeniz gerekiyor.

 62. nur on 13 October 2007 8:04 pm

  merhabalar, benim de güzelim manolyam bir tuhaf oldu. bulunduğu yer çok rüzgar aldığı için yerini geçen sene yerini değiştirdim. fakat keyfi tamamen kaçtı. o güzelim yapraklar ufaldı da ufaldı. renkleri de sarardı bi tuhaf oldu.keşke ellemeseydim. bu yer rüzgar açısından daha iyi ama bir türlü düzeltemedim. ne yapmalıyım yardım ederseniz memnun olurum.

 63. Bahcevan on 14 October 2007 5:27 pm

  Merhaba, manolyalar yer değişince küsebiliyorlar. Ölmedilerse 2-3 senede toplanabilirler.
  Sonbahar bitip, yaprağını döken bitkiler de çıplak hale geldikten sonra kış için kış gübresi vermelisiniz.
  Beslemelerine, İlkbaharda kök geliştirici ve azotlu güberelerle devam edin.

 64. Adnan on 17 October 2007 11:58 am

  Merhaba Murat Bey Manolya delisi olduğunuzu söylüyorsunuz.Bende bir manolya delisiyim.Taksim meydanındaki manolyalar ve Tarım Bakanlığının Caddebostandaki Bahçesindeki manolyolarda çok güzeldir.
  4 sene önce 3 metre boyunda bir manolya diktim.Manolya bakçenin güney cephesinde yazın bütün gün güneş görür bölge karadenize yakın ormanlık olması sebebiyle nemli bir bölge.Ağaçın alt kısımları biraz yosun tutmuş vaziyette ve dalları gibi biraz eğsen kuru dal gibi çıt kırılıyor ve yapraklar haddinden fazla seyrek çiçek açmasında bir proplem yok fakat yapraklar sadece dalların uç kısmında 5-6 adet 4 senedir bu değişmedi ve boy atmadı çap değişmedi ne yapmam lazım Ağaç çok kel gözüküyor

 65. Bahcevan on 17 October 2007 5:25 pm

  Anlaşilan sizin ortam çok rutubetli. Gövdedeki yosunlaşmadan çok korkmayın, seneye su miktarını biraz azaltabilirsiniz.
  Toprak nasıl acaba, köklerde sumu birikiyor. Dibini biraz kazın su varmı kontrol edin, kökte kalıcı su manolyaların sevmediği bir şeydir. Varsa daha kuru bir yere taşımanız gerekiyor.
  Su problemi yoksa, kış için toprak asitlendirici çivit mavi kış gübresini yüzeye serpin, bir iki kez sulayın.(yaprak döken bitkiler tüm yapraklarını döktükten sonra)
  İlkbaharda topraktaki azot miktarını arttırıcı yapay gübre ilave etmelisiniz. Azot yapraklara, fosfor köklere iyi gelecek. Karışımı tarım ilaçları, gübre satanlara sorun. Karaköy alt geçitte bulabilirsiniz.
  Şu an aklıma sadece bunlar geliyor. Siz önce bir kontrol edin.

 66. aysu uçar on 24 October 2007 8:38 pm

  merhabalar manolyo fidesi dikmek istiyorum.Fakat dikim yapacağım yer rüzgarlı.Manolyanın tutmamasından korkuyorum.İzmirde yaşıyorum nasıl yardımcı olabilirsiniz? Sizi bulduğum için çok mutluyum.Şimdiden teşekkür ediyorum.

 67. aysu uçar on 24 October 2007 8:45 pm

  Eklemek istediğim konu ekim ayında manolya dikilir mi?

 68. Bahcevan on 25 October 2007 3:05 pm

  Yer rüzgarsız olsaydı şimdi dikin derdim, ama bence ilkbaharda dikin, yazın gelişip kökünü sağlamlasın.

  Peki seneye kışa ne olacak, sizin civarınızda manolya varsa sorun olmayacak, ama bir manolyanın rüzgara alışabilmesi en az 4 sene sürüyor.

  Aşırı rüzgarda neden manolya seçmek istiyorsunuz, eziyet gibi, başka bitki deneyebilirsiniz.

 69. aysu uçar on 31 October 2007 11:09 am

  rüzgarda yetişen bitkilerden önereceğiniz varmı. Teşekkür ederim.

 70. Bahcevan on 02 November 2007 2:00 pm

  Ağaçlardan:
  Acer platanoides
  Acer pseudoplatanus
  Fagus sylvatica
  Alnus cordata
  Prunus serotina
  Fraxinus excelsior
  Populus nigra ‘Italica’
  Populus x canadensis ‘Robusta’
  Quercus robur
  Tilia cordata
  Pinus Nigra
  Pinus asperata
  Pinus radiata
  Pinus cembra
  Pinus condorta
  Pinus thunbergii
  Sequoidenron giganteum
  Larix kaempferi
  Larix decidua
  Taxus baccata
  Thuja plicata
  Ayrıca,
  http://www.greenwoodnursery.com/171?CurrentPage=1
  http://www.gcnursery.co.uk/windbreak.html
  çevirim yapmanız gerekiyorsa,
  http://www.babylon.com/ buradan türkçe bölümünü seçmelisiniz.

 71. SABİŞ on 03 November 2007 9:06 am

  merhaba murat bey sizden aldığım bilgiden yapılması grekeni yaptım sabahtan tohumları seramik bir saksıya ektim buzdolabın kapağına naylonlayıp kotdum 4 ay sonra ekmek için işlem doğrudur umarım bu arada belirteyim kestane toprağına yaptım işlemi manolya için sevgilerimle sabiş.

 72. alican on 13 November 2007 8:58 pm

  Merhama, manolya yaprak dökümüyle kendine gübre yapabilir mi?Manolyanın en iyi geliştiği sıcaklık ve nem oranı ne kadardır.Şimdiden teşekkürler.

 73. Bahcevan on 14 November 2007 4:47 pm

  Daimi yeşil manolya yerine yaprağını döken manolya yaprakları gübre olabiliyor (yaprakların üzerine toprak atıp çürümeyi hızlandırmalısınız).
  Bu sert yaprakların çürümesi zaman alıyor.
  Akçaağaç, ıhlamur, meşe, dışbudak, sığla, atkestanesi…
  Yaprağını döken yumuşak yapraklılardan deneyin.
  Marmara bölgesindeki rutubet (% 50-90 arası) manolyalar için yeterli.
  Karadeniz, Ege, Akdeniz, Güney Anadolu bölgelerinin kışın çok karlı olmayan, yazın rutubetli bölgeleri manola yetiştirmek için uygun olabilir.

 74. OUR BEAUTIFUL HOUSE&GARDEN (Sonja) on 01 December 2007 8:59 am

  Harika bir site. Ellerinize saglik. Yillardir bag bahce ile ugrassakta sizdende cok yardim alacagimizi düsünüyorum.
  1999 yilinda Bodrum Turgutreis´ten bir manolya fidani alip Almanya´ya getirdik. Cok yavas büyüyor ve henüz bizde cicegini göremedik. Halbuki ne hevesle bahcemize dikmistik…
  Yukarida yazilan yorumlardan ders almaya calisacagiz Stuttgart´tan selam ve sevgilerimle
  Sonja.

 75. betül on 04 December 2007 1:06 pm

  merhabalar; bahçemdeki manolya dikildiğindeki ilk yıl zayıf olmasına rağmen çiçek açmıştı.ama bu yaz hem çiçek açmadı ,iyi gelişim göstermedi, hemde şu anda kuruyan dalları var.yaprak altı kadifemsi türden ama rüzgar aldığı için çok yaprak döküyor.yapraklar gevrek bir yapıda düzenli sulanıyor ama ağaç kuruyormuş gibi geldi bana.ne yapmalıyım.bahara düzelirmi( antalya bölgesinde)

 76. Bahcevan on 04 December 2007 3:40 pm

  Daimi yeşil manolyalar yeni dikildikleri rüzgarlı alanlara adaptasyon’da birkaç sene zorlanabilirler.
  Bence kış için kök yüzeyine kestane toprağı ilave edin. Bu toprakla beraber kış gübreside vermeniz gerekiyor. İlkbaharda azotlu gübreyle devam edebilirsiniz.
  Sulama düzenli demişsiniz. Aşırı olmasın, birde güneşliyken sulanmıyor değilmi?

 77. zeynep on 17 December 2007 10:53 am

  Merhabalar,sitenizi bir süredir takip ediyorum.Çok yararını gördüm.Teşekkürler.
  İki hafta önce, saksıda aldığım 2m.lik manolyamı(yaprak döken)dikerken, oya ağacı için aldığım demir parçalarını manolyanın kestane toprağı
  arasına karıştırmışım.Manolyama bir zararı olurmu?
  Zararlı derseniz manolyayı çıkarıp yeniden dikeceğim.

  Selamlar,teşekkürler.

 78. Bahcevan on 17 December 2007 3:25 pm

  Zeynep hanim, mantikli, ben denememistim…
  Miktari cok olmasin!

 79. burak on 09 January 2008 11:29 am

  bu kadar güzel bir site bu kadar güzel bir gönül daha doğru düzgün okuma fırsatım olmadı sanırım sizin yüzünüzden 4-5 dönümden aşağı bir bahçe yeni evimde düşünmüyorum . çiçek hastasıyım doğa hastasıyım bütün dostlara selam olsun sevgiler kucaklıyorum buradaki o güzel gönülleri

 80. manolya on 22 January 2008 12:37 pm

  bence çok güzel tebrik ediyorum bu siteyi araştırmamın sebebi ismimin manolya olması ismimi googlede geçince bu site çıktı iyiki merak edip siteyi bulmuşum çoğu arkadaşlarıma bu siteyi tavsiye edeceğim Başarılarınızın devamını dilerim.

 81. manolya on 29 January 2008 8:11 pm

  benim de bir manolyam var.onu çok seviyor ve onunla konuşuyorum.benim adım da manolya ve gerçekten en ufak birşeye kırılıp küsebiliyorum.çiçeğimin özelliğini taşıyom galiba:)

 82. manolya on 18 February 2008 6:11 pm

  slm.benim güzel bir manolyam var,fakat çiçekleri açmıyor.ben çok üzülüyorum.manolyaları okadar seviyorum ki,ismim bile manolya,manolyalar çok nazik bir yapıya sahipler,tıpkı benim gibi,ismime çekmişim.heralde.tşk.

 83. naz on 11 March 2008 5:01 pm

  hımmmmmmmm manolya o kadar güzelki beni kendine aşık etti :)

 84. alican on 14 March 2008 8:23 pm

  Merhaba manolya gölge alanlardada iyi yetişir mi.Manolyaların iyi gelişebilmesi için en az kaç metre arayla dikilmelidir
  Şimdiden teşekkürler

 85. hasan göbekli on 14 March 2008 9:25 pm

  yetişkin manolya fidanı arıyorum. sık yapraklı gölge yapacak bir cins olabilir. şimdiden teşekkür.

 86. Bahcevan on 15 March 2008 7:26 am

  Alican Bey, manolya gunes bitkisidir, en az yari golge ister, golgede zor gelisiyor. Aralarida 5 metre olsun. Cit yapacaksaniz daha sık.

 87. Bahcevan on 15 March 2008 7:27 am

  Hasan bey, Ithal bitki satan buyuk fidanliklara bakin. Mesela:
  http://www.demirarboretum.com/

 88. manolya on 20 March 2008 7:44 pm

  merhaba! benim adım manolya.adımı yayınladığınız için teşekkür ederim. ismimi çok seviyorum. ve çok az bulunduğu için herkeze ilginç gelen isimlerden biri.

 89. elif on 29 March 2008 12:00 pm

  biraz daha genel bilgi olması daha iyi olur

 90. İffet kanıgür on 08 April 2008 11:47 am

  Siteniz gerçekten çok bilgilendirici, birikimlerinizi paylaştığınız için çok çok teşekkürler.. Bizim 100 yıllık iki adet manolyamız var. Proje gereği yerlerini değiştirdik. İnşaat alanında oldukları için zarar da gördüler. Vicdanen rahatsızım bu durumdan dolayı, onları yaşatmak istiyorum. Budama, vitamin desteği vs. profesyonel yardım alabileceğim ve uygulama yaptırabileceğim birilerini tavsiye edebilirseniz çok sevinirim.
  Saygılarımla…

 91. Bahcevan on 08 April 2008 1:01 pm

  Iffet Hanim, bu is icin
  Benal Arıkoğlu 0532 2757005 sorunlarinizi cozebilir.

 92. manolya on 15 April 2008 12:46 am

  merhabalar.. benim ismim de manolya, ben de sitenize bayıldım. benim de yaşıtım manolya ağacım var, 26 :). annem ve babama cok tsk ediyorum bu düsünceli ve özel davranışlarından dolayı. o zamanlar bahce sıkıntısından dolayı evimize cok yakın dikilmek zorunda kalmış, her siddetli rüzgar esmesinde duvara carpıyor:(. biraz hırpalanıyor:(. bu konuda yapılabilecek bişey yok sanırım?. bi tavsiyeniz olur mu acaba.. tsk ederm

 93. Bahcevan on 16 April 2008 9:36 pm

  Manolya Hanim, bence degen dallari biraz budayabilirsiniz, baska birsey soyleyemiyorum.

 94. alican on 24 April 2008 5:02 pm

  Merhaba,30 yıllık manolyamız var.Bahçivan çok derin budamış ve ağaç kötü olmuş.Kesilen yerlerden yeni dallar çıkar mı.Şimdiden teşekkürler.

 95. Bahcevan on 24 April 2008 9:33 pm

  Çok derin budanmışsa zor çıkar, belki dipten patlatır, yada ince dallar kalmışsa buralardan da sürebilir.
  Geçmiş olsun.
  Bu yanlış budamacılardan bende bıktım!…
  Onlar iyi bildiklerini zannedip ağaçları katlediyorlar.

 96. ilknur on 04 May 2008 7:06 pm

  Manolya çiçeğine karşı apayrı bir ilgim var…çooook sevdiğim bir kişiye de bu adı takmıştım.Ama o hiç bilmedi!Ben sık sık sitenize girip okuyorum.Ara ara notlarım olucak.Sevenlere de kucak dolusu MANOLYA diyorum.TEŞEKKÜRLER.

 97. alper tansal on 07 May 2008 9:52 am

  sayın Murat Pilevneli bahçe bitkileri ile ilgili bir kitabınız varmı,nasıl ve nereden temin edebilirim saygılarımla.

 98. Bahcevan on 07 May 2008 7:17 pm

  Merhaba. benim yazdigimi soruyorsaniz, yok, yazilar sol taraftaki bolumlerde (150 konu var), ve daha yayinlamadigim bir suru eski yazimda bekliyor, vakit bulursam onlarida ilave ederim.

 99. gizem on 20 May 2008 5:39 pm

  merhaba bahçemizde 7 yıllık bir monolyamız var ilk diktiğimiz yıl çiçek verdi başka çiçek vermedi bu yüzden kesmeyi bile düşündük çiçek açması için özel bir bakım mı gerekiyor? ne yapmamız lazım? cevaplarsanız sevinirim

 100. Bahcevan on 21 May 2008 6:34 pm

  Gizem Hanım, öncelikle bitki gölgedeyse açmaz.
  Sürgünlerde çiçek açacağını belirten iri tomurcuklar varmı bakın. Belki bu senede geçti.
  Hiç birşey yoksa, sonbaharda kış gübresi, ilkbahar öncesinde de potasyum, azot karışımlı gül gübresi verin belki açar.
  Yapay gübre sevmem derseniz, Manolyalar büyük baş hayvan gübresi severler, hayvansal gübre verecekseniz sadece bu türü deneyin.
  Koyun ya da güvercin gübrelerini sevmiyorlar!.

 101. seven unutmaz on 23 May 2008 11:25 am

  kardeşşşş gerçekten güzel resimler geçmişsin insanın hemen dikkaatini çekiyo.. ayrıca bilgiler içinde teşekkür eder saygılarımı sunuyorum.. başarılar..

 102. aytaç on 17 June 2008 11:57 am

  öncelikle çok güzel bir site tebrikler..benim 2 metre boyunda bir ağacım var.bu sene 15 gün önce yaprak değişimi bitti. normalmidir? bu bitkinin sulaması nasıl ne oranda hangi aralıklarla yapılır? başarılar diliyorum..

 103. Bahcevan on 17 June 2008 1:06 pm

  Manolya bu zamanda yaprak degistirip cicek acar, hersey normal, sizinkide boylandikca cicek acacak. Sulama Haftada iki kez aksam tum tepesi dahil yikanarak yapilirsa iyi gelisir, yagmurlamaya bayiliyorlar…

 104. Güneş Dobra on 24 June 2008 12:42 pm

  Murat bey merhaba,

  Bizim 4 metre boyunda seyrine doyum olmayan,4 yıl önce beykoz sırtlarında dikilmiş bir manolyamız var. Bu sene yeni çıkmaya çalışan yaprakları buruşuk olarak çıkıyor ve biraz cansız gibi duruyor. bir hastalık kapmasından korkuyoruz.Bizim bahçıvanlar sorun yok diyorlar ama yinede endişeleniyoruz.

 105. Bahcevan on 24 June 2008 2:07 pm

  Sayin gunes Dobra, bu mantar hastaligi olabilir, bu seneki yapraklar zor duzelir, sizin yapmaniz gerekenler sonbaharda baslayacak, ilk bahar baslamadan devam edecek, mutlaka agaci donem donem ilaclatin seneye yeni surgunlerle agaciniz toparlayacak…

 106. elmas maden on 09 July 2008 1:46 pm

  Murat bey merhaba,
  ben pek konuyla alakası yok ama meraktan soracağım. açıkçası manolyalara karşı çok büyük bir ilgim var ve bir yerde KOKLAMAYA KIYAMAM SENİ GZÜEL MANOLYAM şarkısnın manolya koklandığında öldüğü için yazıldığını okudum . doğruluk payı varsa bu hassasiyeti nerden geliyor.

 107. Bahcevan on 09 July 2008 7:55 pm

  Koklandiginda olmez, burun degerse, cicek elle tutulursa vucut yagindan, degen yer bir iki saat icinde karariyor, anlatilan bu.
  Siz degmeden koklayin…

 108. Nese on 15 July 2008 11:02 am

  Merhaba, Sitenizi bugun gordum manolya icin bilgi ararken karsilastim. Ben tohumdan fide elde etmeyi basardim.Altı yasında filizlerim var. ben biraz daha farklı yöntem kullandım. şu ana kadar hiç bir fidanım çiçek açmadı. filizlerin gelişimini sağlamak için alttaki yan dalları kesmek gerekirmi. Daldan fide elde etmeyi anlatmışsınız köklendirmeyi sağlayan tozu nereden bulabilirim

 109. Bahcevan on 15 July 2008 12:05 pm

  Fidanlara form vermek gerekiyorsa budayin, budamazsanizda gelisirler, cicek acmalari icin beklemeniz lazim kucuk yasta acmalari zor (ozel bodur tur degilse!).
  Koklendirme tozunu tarim ilaclari satan yerlerde bulabilirsiniz.

 110. Sema on 01 December 2008 6:55 pm

  Hayatımda gördüğüm en asil çiçek,ağaç,bitki..Konuya yabancıyım ama sitenizi görüp,okuduktan sonra hiç ulaşamayacağım sandığım birşeye bir adım daha yakınlaşmış hissediyorum kendimi..Benimde dikili bir manolya ağacım olmalı..:)

Yorumunuzu bırakınız