Kategoriler
Yazilarim

Üretilmesi çok kolay (Dicentra Spectabilis-Kanayan kalpler)- Milliyet Vitrin

dicentraTürkiye’deki yetersiz, eksik, hatta yanlış bahçe uygulamalarını gördükçe içim sıkılıyor. Pek çoğunda ruh eksikliği var. Ya fazla temiz, manikürlü ya da ne bulunmuşsa ekilmiş üst üste. Tabiat bu kadar yapay olmaz. Adı üstünde tabii, doğal. Zorlukla dikilmiş 2 – 3 ağaç dümdüz çimen, mevsimlik 1 – 2 tür çiçek çit ve gül. Ben yazmaktan, eleştirmekten sıkıldım artık. Bunları aşın.

Genel ilgisizliğimiz hiçbirimizin suçu değil. Etrafımızda bu işe özendirecek kaynaklar yok denecek kadar az. Televizyonda Türkçe bahçe programları yok. 2 -3 dergi yetersiz ve bol Latince ansiklopedik yazılarıyla insanı bu işten soğutuyor. Ben yazıların çoğunu çok ağır buluyor, bazen de anlamıyorum.

Evlerinizde kablolu yayın ya da uydu anten varsa size birkaç tavsiyem var. Her gün NBC Super Channel’de saat 17:00 – 18:00 arası “Home and Garden TV” var. Aynı program bazen sabah 09:00’da tekrarlanabiliyor. BBC hafta arası(18:00-20:00) düzensiz olarak, haftasonu pazar sabahları bahçe programı yapıyor. Fransız TV 5 sabah 07:00 civarında, İtalyanlar ve İspanyollar öğlen 12:00 – 13:00 arası bitki programları yapıyor. Hepsi mükemmel ama keşke Türkçe olsa. Belki bir gün, çok zor! Şiddet, dedikodu, boş programlar reyting aldıkça hiçbir kanal bu tip insani programları koymaz. İşimiz zor.

dicentra Bu hafta size ilkbahardan yaz başına kadar çok sevdiğim bir bitkiyi tanıtmak istiyorum: Dicentra Spectabilis. Türkçesi, ağlayan ya da kanayan kalpler. Çiçekler içinden bir şey damlıyormuş gibi ters duran kalp şeklinde. Bir sap üzerinde çok muntazam, yapay gibi duran bu çiçekler uzun zaman bitkide kalabiliyor. Anavatanı Mançurya, Kore olan ağlayan kalpler tohumu, her sene ilkbaharda biraz daha fazlalaşarak çıkan, en fazla 80 santime yükselebilen bir yer örtücü. Çiçekli bordürlerde gölge alanlarda özellikle yeşil yapraklıların arasında bu bitki görülmeye değer. Pembe içinden çıkmış beyaz çiçeklerin bir de bembeyaz olanı da var.

Rutubetli, humuslu zengin topraklarda rahatlıkla yetişebilir. Soğanlı şakayık yapraklarına benzeyen yaprakları ve tüm üst gövde yaz ortalarında çürüyüp yok olacaktır. Sakın korkmayın, yerinden sökmeyin. Seneye ilkbaharda tekrar gösterisine başlayacaktır. Üretimi çok kolay. İlkbaharda sürgünler çıkınca söküp köklerinden ayırıp hemen dikin. Ya da yaz ortasında tohumlarını dikin. Yok olan gövdesi bahçenizde diğer yaz bitkilerine yer açacağından bu tip birbirini takip eden bitkileri toplayın. Manisa lalesi, Lupinus, Digitalis, gelincik gibi bu tip bitkiler hem görsel olarak size zevk verecek hem de çürüyerek toprağınızı zenginleştircektir.

cow

Yurtdışında kesme çiçeklerle yapılan aranjmanlarda bolca kullanılır. Bizde pek görmedim. Bana bu bitkiyi seneler evvel ünlü botanikçi Atilla Bey tavsiye etmişti. Denedim çok sevmiştim. Gülser Ayata’nın Samandra’daki serasında (Tel:216.3111538) fideleri bulabilirsiniz. Büyük ithal bitki satan seralarda ararsanız bulabilirsiniz.
Bu arada yeni, yararlı bir kitap çıkmış: “What Perennial Where”. Her sene çıkan bitkileri tanıtıyor. Renkli bahçeler için tavsiye ederim. Roy Lancaster yazmış. Bauhause’da, Remzi Kitabevi’nde var. Ne yazık ki o da İngilizce.

Murat Pilevneli.

“Üretilmesi çok kolay (Dicentra Spectabilis-Kanayan kalpler)- Milliyet Vitrin” için bir yanıt

MERHABA MURAT BEY.Öncelikle sitenizi her zaman takip ediyor ve bitkiler hakkında bir çok şey öğreniyorum.Ben bir peyzaj öğrencisiyim.yazınızda da söylediğiniz gibi türkiyede yeterli bitki dergileri ve programları yok ama geçen pazar sabahı trt ‘de bir peyzaj programına denk geldim.proje,uygulama,bitki dikimleri anlatılıyordu.bakalım bu haftada yayınlanırmı…bu arada tv 5 ve bbc de ki programları takip ediyorum.her ne kadar denilenleri anlamasamda bitkileri tanıyor ve kullanım alanlarıyla ilgili bişeyler öğreniyorum.her şeyden önce sitenizde verdiğiniz bilgiler için size teşekkür ediyorum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir