Eyvah, gri çimen! – Milliyet Vitrin

15 January 2000  | Kategori: Yazilarim

Gri rengi kullanarak bahçenize hoş bir hava vermek ve üzerine basılmayacak çim alanlar yaratmak isterseniz, festuca’ları tercih edebilirsiniz.

Festuca

Gri rengi çok severim. Bahçede olsun, kıyafetlerimde olsun farkında olmadan bol bol kullanıyorum (Geçen sene moda renk gri idi, çok havalıydım). Beyaz çiçekler, mor çiçekler, koyu bordo yapraklar ya da gri yapraklar… İşte korkunç bir bahçeyi düzeltmenin altın kuralları bunlar. Yeşili ya da renkli çiçekleri göze hoş kılabilmek için sözünü ettiğim dört rengi kontrollü kullanmak şart.

Gri çamlardan sedir ya da ladinler, toz yapan yaprağının altı gri kavaklar, iğde, kelebek çalısı, deve dikenleri, papatyalar, lavanta, zeytin, okaliptüs, kaymak ağacı, ardıçlar, adaçayı, selvi ve esas süs çimlerinden festuca’lar(Festuca glauca). Bunlar fidanlıklarda kolay bulabileceğiniz gri renk kaynakları. Bir tek deve dikenini bulamazsınız, onun için arazide siz arayın. Bizde küçümsendiğinden satmaya bile tenezzül edilmiyor. Ama, çok özür dilerim, esas gri – mor kaynağı bir bitki var ki mükemmel: Enginar. Esas onu kullanmak lazım fakat nerde, seralara sorsam bir de döverler…

Neyse, bu haftaki konum yukarıda sözünü ettiğim gri bitkilerin en ucuzu festuca ile ilgili. Tanesi 150 bin lira. Üzerine basılmayacak çim alanlar yaratmak istiyorsanız size iyi bir malzeme. Biraz kireçli, suyu geçirgen, tam güneşten yarı gölgeye kadar tüm alanlarda iyi gelişebiliyor. Kışın serinlik seviyor. Akdeniz ikliminde biraz zorlanabilir. İngiltere’de festuca’ları çimlere bordür gibi kullanmak bir gelenek. Hem yeşili hem de dokuyu kolayca çerçeveleyebiliyorsunuz.

Ben formal (şekilli) bahçe pek sevmediğim için festuca’ları kocaman çim grupları gibi ekiyorum. Küçücük fideler bir sezon sonra gayet göz doldurucu oluyor. Gri – mavi incecik yaprakların bir de buğday rengi çiçekleri var. Süs çimlerini seviyorsanız bu çiçeği de seversiniz. (Aslında normal çiçek zannetmeyin – garip bir şekil!)

Üretimi çok kolay, çoklaşan bir öbek festuca’yı ilkbahar ya da sonbaharda söküp ortadan ikiye bölün. İşte bu kadar…

Özellikle mavi çamların altında şık oluyor. Grileri artırıcı tek renk bahçeleri yavaş yavaş moda oluyor. Geçen seneki Chelsea Fuarı’nda bu tür uygulamaların sinyallerini aldım. İşte fırsat. Onlardan önce yapalım. Bu arada çok üzülüyorum, Bahçe – Çiçek dergisi kapatılmış. Bir tek yerel Bodrum gazetesi var, onun dışında botanik yazısı yok. Dergiler tercüme. Ee, benden başka kimse yok mu? Neredesiniz? Ortaya çıksanıza…

Festuca Reklamları izlediniz, konumuza dönelim. Festuca’ları en çarpıcı ajuga’larla gösterebilirsiniz. Ajuga da yer örtücü. Yaprakları mor, koyu gri, bordo tonlarında yanar döner. O da çok ucuz. Tavsiye ederim.

Festuca Glauca‘nın Türkçesi yok. Ayı postu, tilki çimi gibi yabancı kaynaklı isimleri var. Bence gri çimen. Hani nasıl Osmanlı çimeni var, kıymetli, işte bu da gri… Cortaderia – pompas (püskül) sazı görünürde dev akrabası sayılıyor. Yeni bir şey öğrendim. Amerika’da bu sazları yaz sonunda yakıp şenlik yaparlarmış. Amaçları da budamakmış. Halbuki bitkiyi böyle öldürmek yerine eline eldiven geçirip budayabilirsin. Testere gibi yaprakları anormal keskindir tamam ama yakmak en garip yöntem.

Murat Pilevneli.

Paylaş Stumble Upon Facebook

Yorumunuzu bırakınız