Kelebek misali (Yaprak döken manolyalar) – Vizyon Dekorasyon

01 April 2003  | Kategori: Yazilarim

Ani don, kar yağışı ya da beklenmedik seyahat işi bozmazsa bir sene boyunca beklediğim manolya ziyafeti bu ay. Kimse beni camın önünden ayıramaz.
Bundan 10 -12 sene önceydi; bitkilerle hiç alakam yokken, arabamı park ettiğim herhangi bir yerde, garip bir ağaç dikkatimi çekti. Çıplak dallar üzerinde bir sürü beyaz lale gibi çiçek. Hem de kokulu. Neydi acaba?

Eve döndüğümde bizimkilere sordum, manolyaymış. Bizim bahçede de dedemin diktiği ama cılız kalmış mor tipi varmış! İlgilenmiyorum ya! Ama ben beyaz diye tutturdum… Buldum bir tane aldım. Birkaç sene başarılı olamadım, sarardı gelişmedi. Zaten satan adam bana, aldığımı o ağaç gibi görebilmem için 70 – 80’li yaşlara gelmemi söylüyordu.

M. Liliflora

SATICI, SATICI! Gel de benim o ağaçları gör şimdi!.. Neden kireçli topraktan nefret eder, neden dikimde kestane toprağı dök, neden kışın at gübresi ver ya da neden ilkbaharda toprağa kükürt serp demedin? Daha sayayım mı? Senin yüzünden bak yazar oldum ben!!! Evet ben bugün manolya manyağıyım! Belki geçen senelerde size bu konuyla ilgili birçok kez yazdım ama hala en çok bu tür ağacı seviyorum. Şimdi sayısını bilmediğim kadar ağacım var. (Tam çiçek zamanı, benim en çok çalıştığım dönem, keyfini çıkartamıyorum ya, satıcının dediği gibi emekli olunca seyrederim bende…) Bu konuda çok araştırma yaptım; buyrun bakalım:

M Yulan

Yaprak döken manolyalar, tarihte doğadan sökülüp ehlileştirildiği bilinen ilk bitkilerden. Doğu felsefesinde yeri çok önemli. Magnolia Yulan -M. Mulan bilinen ilk örnekler. Yulan benim 10 sene önce o görüp aldığım, beyaz kokulu olan. Mulan ise ince, pembe – beyaz, mum kılıklı, mayısa doğru açan bir tür. Senelerdir popüler olan M.Soulangiana da (pembe – beyaz, iri çiçekli) bu ilk ikisinin insan eliyle çiftleştirilmesinden oluşmuş bir tür. Hani söylemeden edemeyeceğim, Bebek Yokuşu’ndaki manolya bu. Ihlamur Kasrı’nda, Dolmabahçe Sarayı’nda ve parklarda örnekleri var. Yıldız çiçekli şekli de var, onun ismi ya M.Kobus (iri) ya da M.Stellata (küçük, kokulu); pembesi de var. En ama en kıymetlisi bence M.Campbelli. Dev gibi çiçekleri var, kokulu. Yetişmesi biraz yavaş ama çıplak halindeki iri goncaları bile muazzam. (San Francisco’daki Botanik Bahçesi’nde çok örneği var, bizde hiç yok boşuna aramayın!)

M. Capelli

M. Vulcan

Aslında manolyaların çoğu laboratuarlarda sonradan üretilmiştir. En son olarak M.Vulcan isminde fuşya – kırmızı türünü çıkartmışlar, birkaç sene sonra satışa çıkabilir. Yaprağını döken türler, dökmeyenlerine göre kar yağışına daha dayanıklıdır. Sıcaklığın sıfırın altında olduğu uzun süreli mevsimlere dayanabilirler. Kışları sert geçen, akçaağaçların mükemmel geliştiği her yerde bolca kullanılabilirler (Ankara, Bolu gibi).

M. Stellata

M. Stellata

Çiçekler doğru kullanıldığı taktirde 13 – 14 hafta tür tür açabilir. M.Kobus – M.Stellata birinci, M.Tripetalla (kabak çiçeği gibi) sonuncu gibi. Fakat türler arasında en uzun süreli açanı Magnolia Liliflora‘dır. (6 hafta sürer) Ağaçların baş düşmanı ani dondur, ilkbaharda böyle geceler olabilir. Başınıza gelirse merak etmeyin bir şey olmaz, çiçekler bozulur o kadar. Kireçli topraklar da sorundur. Yapraklar sarı gelişiyorsa demir, kükürt, yanmış büyük baş hayvan gübresi, ya da toprağı asitlendirecek suni gül gübresi verebilirsiniz, ilkbaharda budama, toprağı çapalama ağaçlara yapılabilecek en kötü şeylerdir. Gerekmedikçe ellemeyin. Yazın susuz bırakmayın. Bahçeniz büyükse gelişimi hızlandırmak için ıhlamur, akçaağaç türleri, çamlar, meşe, kayın, gürgen türleriyle beraber dikin. Küçükse, minik yeşil yapraklı Japon akçaağacıyla birlikte dikin. Toprağınız besince yetersizse yanına ilkbahar sonuna doğru açacak Lupinus dikin. Bu doğal gübre olup toprağa bakla türleri gibi azot verecektir.

İlave yabancı dilde bilgi için http://www.magnoliasociety.org/ sitesini tavsiye ederim. Belki benim gibi fanatik olursunuz…
Murat Pilevneli.

Paylaş Stumble Upon Facebook

36 adet yorum var

 1. hüdaver özlü on 11 October 2006 10:52 am

  Murat Bey, geçen sefer kestirmeden giderek bahçede nasıl nem oluşturabilirim diye sormuştum soru biraz örtülü kalmış bu sefer biraz detaylı yazıyorum.
  Murat Bey bende manolya manyağı adayıyım:)Sizi internette manolyalar hakkında bilgi ararken buldum ve bu ağaçlar hakkında o kadar çok şey yazdığınızı görünce nekadar çok sevindim bilseniz.Sizin sayfanızdan başka yerde doyurucu bilgi bulamadım.Bitkiler hakkında konuşurken duyduğunuz sevgi ve heyecanı da hissettiriyorsunuz.Bu da çok hoşuma gitti. Murat bey bende Ankara/Ayaş daki bahçeme manolya diktim,onun için nasıl nem oluşturabilirim diye sormak istemiştim. Bahçedeki küçük bir havuz nem oluşumuna katkı sağlar mı mesela?Nem ortancalarım ve mor salkımım içinde lazım.Ankara’nın ikliminde bunlar yetişmez deyip vazgeçmek istemiyorum.Siz ne dersiniz? Sevgiler.

 2. Bahcevan on 11 October 2006 1:40 pm

  Merhaba,
  Yorumunuzu bu sayfaya yazdığınıza göre yaprak döken manolyalarla ilgilendiğinizi düşünüyorum. Daimi yeşil manolya sizin oralarda kışın donabilir.
  Yurt dışında bu manolyalar saksıda yetiştirilip saklanıyor. Kışın poyraza kapalı bol güneşli yerlerde korunuyorlar. (Narenciye, zeytin, palmiye türleri gibi)
  M.Little gem (bodur tür)sizin için olabilir.
  Camekan ya da seranız varmı?, burada da saklayabilirsiniz.
  Bu sayfadaki yaprak döken türler karasal biraz rutubetlendirilen iklimlerde sorun çıkartmaz. Toprakta asit sever, iyi bakımla gelişirler. (ilkbaharda ani don hariç!, çiçekler yanıyor.)
  İlk açan M.stellata – M.Yulan türleri yerine geç açan Magnolia Liliflora sizin için doğru olur.
  Ortancalarda donabilir, mor salkım sorun çıkartmaz.
  Mor salkımlar bol güneş ister. Ortancalar da yarı gölge.
  Bence ortancaları da saksıda deneyin…
  Havuz, akşam sulaması, gölgelendirme, rutubet için sonuç verebilir.

  Sizin oralarda japon akçaağaçlarına ne dersiniz?
  Acer Palmatum türleri Ankara da iyi gelişebiliyor. (özellikle yeşil olanlar.)
  Sorduklarınıza olmaz diyemem ama uğraşacaksınız,
  kolay gelsin.
  MP.

 3. fazilet yavuz on 24 March 2007 6:30 pm

  merhaba murat bey ilk defa manolyalar hakkında bilen birine rastladım. aldığım yerdeki görevli dahi beni aydınlatamadı.sadece yerli olduğu için 7 yıl sonra veya hiç açmaz dediler .ben manolyamı 3 yıl önce aldım.Ve(toprağı çok verimli olmadığını düşünüyorum)bahçeme diktim aldığımdan beri yapraklarını hiç dökmedi ve hiç çiçek açmadı.sizce ne yapmalıyım

 4. Bahcevan on 24 March 2007 8:06 pm

  Fazilet hanım merhaba, sizin manolya bu konuda anlattığım olamaz, bu tür mutlaka yaprak döker, acaba siz http://bahcevan.com/?p=106 sayfasındaki manolyadan mı almıştınız? (daimi yeşil yapraklı yaz manolyası)
  Boyu nekadar, küçük ise evet çiçek açması için olgunlaşması gerekiyor.
  Siz bana öncelikle manolyanızı tanıtın ona göre bir sonuç bulalım.
  Saygılarımla.
  MP

 5. Gülçin Yiyener on 26 March 2007 9:32 am

  Murat Bey merhaba,

  Benim de yıldız çiçekli çok sevdiğim bir manolyam var. Bu sene yine çok güzel çiçeklendi.Yaklaşık olarak 7-8 yaşında. Ancak ben de sizin gibi dikim sırasında kestane toprağı kullanmadım. Sanırım artık bu toprağı dibine eklemenin bir faydası olmayacaktır. Benim sormak istediğim bu ağaçların budama mevsimi ne zamandır? Yapraklarını dökseler bile çiçekleri için tomurcukları kaldığından budama yaptırtamıyorum. Bu nedenle formlu değil. Ayrıca dibini genelde mevsimliklerle (çuha, ateş, cam güzeli gibi) süslüyorum, bu ağaca zarar verir mi? sizin önerdiğiniz lupinus sanırım oldukça uzun bir bitki. Alabileceğim bir yer önerebilir misiniz.

  Çok teşekkür ederim.

 6. Bahcevan on 26 March 2007 6:36 pm

  İyi gelişiyorsa kestane toprağına gerek kalmamış bence, yaprakları sarılaşırsa sorun var…
  İlkbahar manolyaları çiçekleri bitince budanabilir, yani nisan, mayıs belkide haziran ayında (iklime ve çiçek açıp geçme zamanlarına göre).
  Yazın gelişip toparlanacaklar.
  Dibine diktiğiniz çiçekler sorun değil ama kök üzerini çok çapalamaktan sakının…

  Lupinleri fidanlıklara sorun, benim bildiğim Samandara da Gülser Ayata fidanlığında var. Tel 0.216.3111538, benden’de selam söyleyin.

 7. necip yazgan on 04 April 2007 3:02 pm

  merhaba ben japon akça ağaç türlerinin tohumlarını arıyorum.nerden bulabilirim.saygılar.

 8. Bahcevan on 08 April 2007 6:32 pm

  Bu tohumlar sonbaharda üretime hazır gelecek bu dönemde fidanlıkları ya da bahçeleri arayıp bulup toplarsınız…

 9. Ayse Sarici on 01 May 2007 8:30 am

  Merhaba Murat Bey, bahcemdeki grandiflora manolyamin yapraklari hep kivrik cikiyor ve acilmiyor. Toprak kirecli ve fazla su gecirmiyor ama buna ragmen 7-8 yasinda 1,5 m olmasin aragmen son 2 senedir guzelim ciceklerinden sebepleniyoruz. Bir de yapraklarinda kehverengi beyaz lekeler var. Cok tesekkurler

 10. Bahcevan on 06 May 2007 7:27 pm

  Yapraklarda kıvrıklaşma mantar hastalığını gösteriyor, sulamayı azaltabilirsiniz. Bahçenizde yosunlar varsa bu da onu işaret ediyor.
  Ziraat mühendisleri bu sorunu çözebilir. Fidanlıklara danışın.
  Toprak asitlendirici yapay gübrelerde bitkinize iyi gelebilir, bu takviyeleride onlara danışarak alın.
  Manolyalar zamanla kireçli topraklara uyum sağlıyor, moralinizi bozmayın, siz beslemeye doğru sulamaya özen gösterin lütfen.

 11. merhaba on 13 May 2007 8:46 am

  merhaba ben de oldum olası severim manolyayı. balkonda ancak saksıda yetiştirebilecem .olurmu saksıda .
  bursadan arkadaşım gelirken getirecek ama ya olmazsa diye çok korkuyorum .siz nedersiniz.

 12. Iffet on 12 May 2007 8:50 pm

  Merhaba,
  Bahcemdeki yildiz manolyam bu yil az cicek acti.nedeni ne olabilir, bunlar budanir mi? ne kadar ve ne zaman? Tesekkür ederim

 13. Bahcevan on 13 May 2007 2:08 pm

  Tabiki manolyalar saksıda da yetişebiliyor. Birtek yağmur alması şartıyla ya da yapraklarınıda yıkamak koşuluyla.
  Çok büyük olmayan bir saksıya dikin, dikimde kestane toprağı kullanın sorunsuz gelişebilir.

 14. Bahcevan on 12 May 2007 8:52 pm

  Yıldız manolya ilk dikildiği sene iyi açabiliyor, ikinci sene az açıyor çünkü köklerini geliştirmek için dipte çok uğraşıyor, güç çiçeklere az gidiyor. Benim başıma geldi merak etmeyin. Sonradan bol açıyorlar.
  Bitkinin budanması çiçeklerin geçtiği bu ay yapılabiliyor,gelişmesinden rahatsız olduğunuz dalları budayabilir, dilediğiniz şekli’de böylece verebilirsiniz.

 15. akif yanık on 22 May 2007 8:22 pm

  syn bahcıvan.!
  TUM MANOLYA SEVERLERE SLM.
  BEN MANOLYA MIKROBUNU BUGUN ALDIM.TUM DAMARLARIMI SARDI.HIC ILGIM YOKKEN BIR ANDA ARABAMDA BULDUM O SEKER SEYLERI.BU GECE ONLARLA ILK GECEM.GENC KIZLARIN ILK GECESINDEN FARKI YOK.COK HEYECANLIYIM.HANIM KIZMASA ONLARLA YATABILIRIM…
  UMARIM ILERLEYEN GUNLERDE BU FANATIKLIK MAKUL BIR SEVIYEYE INER…
  BENIM EKSIGIM COK.COK CALISMALIYIM.
  ALDIGIM MANOLYALAR Magnolia Soulangeana,Magnolia Stellata 1-1,5 YASINDALAR.UZGUNUM TERASTA SAKSIDA YASAMAK ZORUNDALAR…
  BILMEM GEREKEN BASLIKLAR NELERDIR,NELERE DIKKAT ETMELIYIM..
  BIRDE BU TURLERIN URETIMI ICIN NE YAPMALIYIM…
  ALLAH HERKESE OMRUNDE BIR KEZ MANOLYA BESLETMELI..
  HOSCAKALIN

 16. Bahcevan on 23 May 2007 12:08 pm

  Akif Bey, hoşgeldiniz…
  Evet, İlkbahar manolyaları açtığı dönemlerde insanı tokatlamış gibi etkiliyorlar.
  Çiçeksiz dönemlerde bir sonraki gösteriyi gekleyip duruyoruz. Bu dönemde çok gösterişsizler moraliniz bozulmasın.
  Bence Daimi yeşil manolyalardan bodur türden de bir tane edinip çiçek gösterisini yaz ortasına kadar artırabilirsiniz. (bende ilk manolyaları arabama tıkıp onca yolu gitmiştim, beni yolda görenler gözlerine inanamamıştı, araba içinde 3 tane kocaman manolya vardı!)
  Bakım için , üretim için iki konuda yazmıştım bu sayfalara bakmışmıydınız.
  http://bahcevan.com/?p=46
  http://bahcevan.com/?p=106
  Daimi yeşil türlerin tohumdan yetiştirilmesi yorumlarda yazılıydı. Yaprak dökenler de aynı işlemi uygulamalısınız.
  Saksıda tutmak sonraki senelerde sorun çıkartabiliyor. Saksıları, yaprakları hep kontrol edin.(manolyalar kazık kök yaptıkları gibi boca kılcal kökte üretirler, belkide siz bu işi bonzai yapar gibi ilkbaharda biraz kökleri budayarak yeni kestane toprağı vererek sağlayabileceksiniz.)
  Mümkünse bitkilerinizi akşam sulayın (taşlarında sıcaklığı biraz geçmiş olsun), sulama kabında da su bırakmayın, ağustos sıcaklarında korkudan aşırı sulamayın, kararında devam edin. Aşırı sulama su kaybını fazlalaştırabiliyor. Yapraklar bozulsa bile ilkbaharda o muazzam çiçeklerini açacak merak etmeyin.
  Saygılarımla.
  MP

 17. Ayşe Sarıcı on 11 June 2007 9:39 pm

  Burda yazılanlara uydum, toprağına demir tozu ve gül gübresi serptim. Şimdi 5 seneden beri ilk kez geniş kıvrık çıkmayan yaprak görüyorum ve çıkan bu yeni yapraklar de yumuşacık :)

 18. akif yanık on 26 August 2007 5:22 pm

  murat bey mrb
  Magnolia Soulangeana,Magnolia Stellata lar saksıda yasıyorlar.bu endişeyi şükür atlattım.fakat bazı sıkıntılar baş gosterdi.
  yoğun ve gür yapraklılar aynı zamanda yeni ve sağlıklı filizler yeni dallar dipten yukarı doğru büyüyorlar…
  bir yandan da sürekleri ya yaprağın tamamı yada birkısmı kuruyup sararıyor kıvrılıyor.fakat çoğu dallara sağlıklı bir şekide tutunuyor..
  saksılardan birinde dün doğadakiler gibi mantar çıktı.”yemedim tabii”
  bu işlerle baş ederim ümidi ile demir tozu ve kükürt tozu takviyesi yaptım.5 gün oldu.bir değişiklik yok.
  ağaçlar büyüyor gelişiyor fakat kısa surede sararıp kıvrılıyor.
  bu arada kızlardan bır tanesı bana namahremını gosterdı.
  iri koca bır kırmızı çiçek tomurçuğu.fakat onunda ucu daha açmadan sarımsı oldu…
  bu dert bir kiloya yakın içirdi.fakat o da çare değil…
  benim genç kızları nasıl tedavi ederiz…?
  birde ağustos sonu geldi.
  daha büyük saksılara geçmek için hangi ayı seçmeliyim.
  çok teşekkür ederim murat bey…

 19. Bahcevan on 26 August 2007 5:53 pm

  Arif Bey, kısaca sizin bahçede mantar hastalığı var.
  Fungusit yani mantar mücadelesi ilacı kullanın, en iyisi Topas. Manolya yapraklarındaki büzülmeler, kıvrılmalar bu sebepten (ya da yanlış sulamadan, acaba çokmu suluyorsunuz?).
  Havaların anormal sıcak gitmesi, yağmur yağmamasıda bir sorun. Benim manolyalarım yaprak dökmeye başladı.
  Merak etmeyin, siz ilaçlayın, sulamanıza devam edin. Seneye ilkbaharda iyi olurlar.
  Saksı değişimini bence yapraklar döküldükten sonra yapın. Kestane toprağı ile dikin.

 20. mustafa on 15 October 2007 5:16 pm

  yorumunuz güzel miş:)

 21. Mehpare on 07 November 2007 6:18 pm

  Mrb Murat Bey,bu yaz temmuz’da tahminen 3-4 yaşında bir manolya aldık dolayısıyle üzerinde çiçek göremedik.Ekim başından beri yaprakları önce sararıyor sonra kahverengiye dönüşüp dökülüyor.Acaba hastalandı mı yoksa yaprağını döken türden mi;nasıl anlıyabilirim ?Ayrıca saksısını değiştirmek istiyorum,şidi zamanı uygun mu? Bir dedemir tozunu nerede bulabilirim? Yanıtlarsanız sevinirim,şimdiden teşekkür ederim.

 22. Bahcevan on 07 November 2007 9:06 pm

  Yapraklar resimlerdekine benzer yumuşak yapılıysa evet zamanı, sararıp dökülecekler.
  Yaprak döken manolya yaprağı

  Ama daimi yeşil manolya ise:
  http://bahcevan.com/sehirli-bitki-daimi-yesil-manolya-magnolia-grandiflora
  Bu linke bakın, sizinki bu mu yoksa bana yazdığınız sayfadaki mi?
  Yaprağını döken tür ise bunlar ilkbaharda açar, temmuzda almışsanız çiçek görmemeniz de normal, seneye görürsünüz.(dikildikleri sene sonraki baharda az açarlar, kök geliştirmeye çalışıp daha sonraki senelerde geliştikçe bol bol açarlar!)
  Demir tozu, tarım ilaçları satan yerlerde var, gerekiyormu acaba?
  Yaprak döken tür ise ve sararıyorsa zaten durum normal, demir veripte bitkiyi zorlamayın…

  Saygılarımla.

  Murat Pilevneli.

 23. beril on 29 November 2007 1:06 pm

  Mrb. ben yaprak döken ve yaprak dökmeyen manolya tohumlarını nerden temin edebilirim Murat bey

 24. Bahcevan on 29 November 2007 2:22 pm

  En kolay buyuk fidanliklarda sorup toplayabilirsiniz.

 25. Mehmet Saygın on 01 January 2008 10:24 am

  merhaba Murat Bey,
  Harika bir site, tebrikler.

  Manolya çiçekleri insanı sarsacak kadar güzeller.Ben Adana’da yaşıyorum, babaannemlerin bahçesinde grandiflora var,grandiflora burada sorunsuz yaşıyor, şehrimizde bolca var.

  Benim iki sorum olacak;

  1. Bodur cins little gem’i nerede bulabilirim?
  2. Royal Crown cinsi yetiştirdiniz mi, Adana’da yerde veya saksıda yetiştirmede sorun çıkartır mı?

  Teşekkürler,

 26. Hadice Güneş on 03 January 2008 7:25 am

  Sizi tebrik ediyorum.İnsanlara sevgi aşılıyorsunuz.Teşekkürler…Geçen yıl Kadıköy Belediyesi 5000 manolya dağıttı.Semtimizde yaşatabilirsek bu güzel ağacı çokça görebileceğiz.Hadice Güneş

 27. Bahcevan on 01 January 2008 3:27 pm

  Merhaba, bodur tür için http://www.demirarboretum.com/ , Demir seracılık ile irtibata geçin, ellerinde dolu var.
  Yapraklarını döken türler sizin orada yetişiyorsa ‘Royal Crown’ da yetişir. Güneyde bazı yerlerde yaprakları yanabiliyor.
  Bitki 1962 yılında Magnolia Liliiflora Nigra ve M.Xveitchii ‘den üretilmiş. Bu iki türde sorunsuz olanlardan.
  Benim bitkiler İstanbul’da, koleksiyonda en az 30 tür yaprak döken tür var. Sizin sorduğunuz bitkide en sevdiklerimden. Ama favorim, ilk açan kokulu beyaz, Magnolia Yulan

  İlginizi çekerse, internette satılan iyi Manolya kitapları var. Tavsiye ederim:
  Magnolias A Gardener’s Guide. Jim Gardiner.
  The World of Magnolias.  Dorothy J. Callaway.
  Magnolia a hamlyn care manual. Graham Rankin.

  İyi günler.
  MP

 28. Mehmet Saygın on 06 February 2008 11:19 am

  Detaylı cevabınız için teşekkür ederim Murat Bey.
  Siteniz gerçekten çok ilgi çekici, aynı keyifle sürdürmenizi dilerim.

 29. aydın akbulut on 28 May 2008 6:06 pm

  Mrb,murat bey..ben 1 hafta önce iki tane 1.5 mt.uzunluğunda yaprak döken manolya aldım.bu manolyalar yaşlanıncamı yoksa her boydamı çiçek veriyor.benimkiler verirmi?

 30. Bahcevan on 28 May 2008 8:09 pm

  Aydin Bey, bu bitkiler turlerine gore erken yaslarda bile cicek acabiliyor, seneye ilkbahari bekleyin, zamanla gelistikce daha cok actiklarini goreceksiniz. Yazidaki uygun sartlari saglarsaniz hic sorun cikartmazlar.

 31. aydın akbulut on 31 May 2008 6:50 pm

  mrb.murat bey.ben aydın,yaprağını döken manolyalar eksi kaç dereceye kadar dayanabilirler.ben bursanın inegöl ilçesinde oturuyorum ve şu anda manalyoları saksıda balkonumda yetiştiriyorum, bu donlarda daha çok zarar verirmi,teşekkürler…

 32. Bahcevan on 03 June 2008 5:31 pm

  Aydin Bey, bu tur manolyalar -26˚C kadar dayanabiliyor. Merak etmeyin…

 33. aydın akbulut on 24 June 2008 6:10 pm

  mrb.murat bey.ben aydın,benim yaprak döken manolyalarım çiçek açtı.bu çiçekler ilkbaharda çiçek açıyor sanıyordum.yoksa benimkiler başka türümü yoksa.bilgilerinizi bekliyorum…tşk.

 34. Bahcevan on 25 June 2008 2:39 pm

  Aydin Bey, agacinizin tamamen acmasi imkansiz, yeni yapraklarla beraber tek tuk aciyorsa bu normal, saglikli olduguna isarettir.

 35. dog@KoliK on 15 July 2008 8:49 am

  Sevgili Mimozalari ararken tanistim sizin siteyle ve favorilerimden olan manolyalari da burda bulunca pek bir keyifle gezindim sizin sitede.. cok guzel bilgiler vermissiniz, oncelikle akliniza, elinize saglik demek gerek Murat bey..
  Ben Avustralya’da 8 yildir yasayan bir bayanim.. balkonlu bir dairede oturmaktaysam da dogada acan agaclari resimlemekten cok hoslanmaktayim. Burasi su an kuzey kure mevsim karsiligi olarak kisin ortasi.. yani temmuz ama aslinda Ocak ayi sogundayiz. Ve etraf sarinin dansi mimozalarla, pembenin zarifligine asik olacaginiz yapraksiz mimozalarin senligi ile dolu..
  Ve ben Yalnizca icimdeki coskuyu siz cicekseverlerle paylasmak istedimgim icin birseyler yazdim..
  Ciceklerinizin eksik olamayacagi gunleriniz olsun..

 36. Bahcevan on 15 July 2008 11:58 am

  Tesekkur ederim… Sizinde.

Yorumunuzu bırakınız