Seyrine doyum olmuyor – Milliyet Vitrin Son Yazı…

22 January 2000  | Kategori: Yazilarim

Bahçenizi fazla pahalı olmayan ama zevkle seçilmiş, küçük aksesuvarlarla donatmayı denediniz mi? Adeta cennetten bir köşe elde edeceksiniz.

Cam sera

Bazı bitkiler kışın soğuğuna, kar yağışına ya da sabah oluşan dona dayanamaz. Örneğin İstanbul’da begonvil, cycas palmiyesi, kauçuk, kaktüs, mandalina yetiştirmeniz riskli. İlle de istiyorsunuz diyelim. Ve bitkiyi evdeki seranıza, balkonunuza alamıyorsunuz. İşte o zaman bahçede böyle portatif bir cam muhafaza yapmanızda fayda var. Tahta konstrüksiyon ve naylon da işinizi görür ama bu çok estetik. Antika örnekleri Dolmabahçe Sarayı bahçesinde var. O dönemde kamelyaları koruyorlarmış.

Paslı demir saksı

Vazo tipinde demir saksılar geleneksel Fransız, İngiliz bahçelerinin değişmez parçasıdır. Seramik, biraz değişik tipleri de var. Bu en karakteristiği. Balkonda ferforje kapıların bağlandığı duvar tepelerinde (eski Rum evlerindeki gibi), girişlerde kullanılabilir. Yaz – kış mevsimlik çiçek dikebileceğiniz gibi değişik süs çimleri ya da kaktüslerle de ilginç bir görüntü yaratabilirsiniz. Resimdeki gibi paslısı yurtdışında temiz demir halinden daha pahalıya satılıyor. Yosunlanmış toprak ya da beton saksılar da öyle…

Paslanmış demir pas lekesi yapmasın diye bence ince mat vernik sürün, hem kimse anlamaz, hemde aile temizlikten sorumlu kişiler şikayet etmezler!!!.
Çam kozalağı

Çam kozalakları hayat ve verim simgesidir. Bahçede bundan daha pozitif görüntü verebilecek başka bir form düşünemiyorum. Demirden ya da seramikten yapılabilecek bu şekilleri her zaman görebileceğiniz bir yerde değişik boylarda birkaç tane kullanabileceğiniz gibi, bahçe – kapı giriş tepelerinde, duvarların başlangıç noktasında da kullanabilirsiniz. Mudo Concept mağazalarında var. İşim olmaz deyip sevemedinizse, yaprakların dökük olduğu bu dönemde bir şeylere bakmanız lazım. İşte alın size ilginç bir form, sevmeye çalışın!

Rüzgar çanı

İngiliz ve Amerikalıların son 1 – 2 senedir en sevdikleri konu Feng – Shui tarzı evler, bahçeler. Hoppala, bu da ne demeyin. Aman çok ayıp. Moda!.. Feng – Shui bir yaşam tarzı. Renkler, yönler, şekillerle ilgili. Örneğin kapınızın kırmızı olması, giriş kapınıza yakın yaprağını döken beyaz manolya bulunması, bahçede su sesi ya da rüzgar çanı sesi gibi. Bu tip bir çan hediyelik eşya dükkanlarında var. Tamamen tahta tipleri de varmış. Hepsinin sesi farklı. Gerçekten de etkileyici.

Kuş banyosu

Ben tertemiz, sadece insanlar için yapılmış bahçe sevmem. Kuş, kedi, köpek, kaplumbağa, balık mutlaka olmalı. Benimkinde bir de başımın derdi geyikler var! Ama kurtuluş yolları buldum, neyse… Kuşların beslenmesi için boncuklu dikenler, meyve ağaçları diktim. Özellikle onlar için bir bölümü hurmalık yaptım. Resimdeki gibi bir yerlerde de su içmeleri, yıkanmaları lazım. Bu çok küçük bir örnek. Gri şehirlerde misafir kuşlar için ilginç bir hizmet! Yıkanırken gösterisi de bedava…

Yuvarlak aynalı küre

Küçücük bir noktaya bakıp koca bahçeyi bir kerede görmeye ne dersiniz? Bahçe sanatında geleneksel hale gelmiş bu kürelerin benzerleri de bizde eski cami kandillerinde vardı. Örüncekler ağ yapmasın, ışığı yansıtsın diye. Hıristiyanlarda cadı topu deniyor. Ben bahçede bu tip şaşırtıcı sürprizlere bayılıyorum. İster hemen toprak yüzeyinde, isterseniz bir destek üzerinde olabilir. Büyük – küçük, çeşitli renklerde kullanılabilir. Mavi, kırmızı, altın, yeşil, gümüş, mor, sedef; artık size kalmış!..

Murat Pilevneli.

Paylaş Stumble Upon Facebook

Yorumunuzu bırakınız