Bahçelere yıldız düştü (Cosmos ve Dahlia) – Milliyet Vitrin

11 September 1999  | Kategori: Yazilarim

Sürekli yağan yağmurlar sonbahar habercisi. Bu da Cosmos ve yıldız çiçeklerinin (Dahlia) tam gösteri zamanı.

İstanbul’da ağustos ayında sıcak rüzgarlarla o güzelim yapraklar yandığı için çok renkli bir sonbahar yaşayamayacağız. Ama şimdi, yıldız bitkisiyle cosmosların da gösterisi var.

Yıldızlar soğanlı, cosmoslar ise tohumlu bitkilerdir. İkisi de upuzun saplarının ucunda mükemmel çiçekler açar ve kırılmasın diye de destek isterler. Anavatanları Meksika’dır.

Cosmos

Perspektif tarz ekim yapılırken en uzun boylular hep arkaya yerleştirilir. Cosmos ve yıldızın kaderi de hep arkadır. (Okulda benim de öyle!)

Ama unutulan bir şey var: Bu bitkiler özellikle güneş ister. Çok kolay külleme hastalığına yakalanabilirler. Bence boylu bitkileri güzel bir duvar önünde, yalnız, büyük bir grup olarak kullanın.

Özellikle cosmosu yürüme bantlarının yanında, yola eğilmiş, pıt pıt açmış çiçekleriyle yerleştirin. Yalınkat ya da katmerli olabilen çiçekler kesilip aranjmanlarda kullanılabilir.

Cosmos tohumdan yetiştiği için bir sonraki sene, tekrar çok zor çıkar. Ama yıldızın soğanı toprakta kalır ve seneye daha bol şekilde çıkar. Özellikle uyarmalıyım; soğanlarınız kayboluyorsa toprak altı canlılarını kontrol edin. Soğanları afiyetle yiyor olabilirler. Böyle durumlarda ilaçlama dışında saksıyla dikim yapın. Plastik tercih edin. Dibini tel kafesleyin. Fazla sulamayın, seneyi çıksın, çürümesin…

Yildiz

Murat Pilevneli

Paylaş Stumble Upon Facebook

2 adet yorum var

 1. tayşın on 10 October 2006 12:02 pm

  Murat Bey,

  1.Ayvalıkta ki bahçemizde limon ağacımız var(1 mt) aldığımızda çiçekliydi, limona dönüşmedi, ertesi yıl hiç çiçek vermedi, yaprakları dı koyu yeşil değil. Bu konuda tavsiyelerinizi rica ediyorum.

  2.İstanbul ömerli bölgesinde manolya ağacımıza büyükbaş hayvan gübresi bulamazsak, ne tür gübre atalım, yapraktan gübre veriliyor ise ne tavsiye edersiniz. Teşşekkürler.

 2. Bahcevan on 10 October 2006 6:02 pm

  Merhaba,
  Tüm narenciyelerde, ilkbaharda, amonyum sülfat denemenizi öneriyorum, bol ürün ve yaprak için bu iyidir.

  Manolya için toprak asitlendirici gübreler çok iyi. İsmini bilmediğim parlak mavi bir toz var, bunu deneyin. Bulamazsanız,( İstanbul Kısıklı’da) 0216.4223103 Osman Demir’e sorun.
  Büyük baş hayvan gübresini atçılık merkezlerine sorabilirsiniz. Samandra’da, botanik konusunda uzman, Gülser Ayata’nın fidanlığına da danışın. Tel.0216.3111538.
  Kolay gelsin.
  MP.

Yorumunuzu bırakınız