Kategoriler
Yazilarim

İşte havuz bu! – Vizyon Dekorasyon

Sizin için havuz ne anlama geliyor? Cevabınız, “Pek birşey değil, havuz işte” ya da “sadece serinlemek” ise bu yazı size göre değil, ama yüzmekse buyurun bakalım…

havuz

Resimdeki havuz benim favorim, ideal ölçüleri 20 metreye 3 metre. Amerika’da “Lap Pool” diyorlar; bence egoist “i” havuz, çünkü bir, en çok iki kişilik. Havuz derin olmayacak; 1.40 -1.50 m. süper ölçü.

Rengi size kalmış. Seviyorsanız mavi tonlarının hepsi olabilir. Alternatif olarak beyaz – gri ya da açık bej tonlar da iyi oluyor. Özellikle de kum rengi. Havuz su dolunca tam deniz suyu rengini alıyor. Renkler su içinde başka oluyor, deneme yaparken içi su dolu bir kovanın dibine seramikleri koyup öyle bakın. Eczacıbaşı firması geçen sene küçük boyutlarda (betebe gibi) mükemmel bir seramik üretmiş, adı “Porselen Serisi”. Kumlu beje bir bakın.

lap pool

Havuz tasarlanırken suyun taşması da çok önemli. Yer yer kanallı, cepheden delikli, taşmalı, 1970’li – 80’li yılların modelleri tekrar moda. Doğrusu da o zaten; yüzeysel dışı plastik kanallı havuzlar, durmadan yüzücü gibi yüzmeye uygun değil, bitim noktalarında takla attığınızda topuğunuz dışarı çıkıp yarılabilir. (Şaka değil, siz öyle dönmezsiniz belki ama ben ya da eve gelen bir başkası böyle dönebilir!)

Bir de benim için en önemli detay suyun içindeki temizlik maddeleri. Yüzücü olduğum dönemlerde, suya karıştırılan çamaşır suyu gibi klor kokusundan midem bulanırdı. Üzerimden o pis koku hiç yok olmazdı. Günümüzdeki ilaçlı havuzlar o eski havuzlar gibi kokmuyor ama beni hala rahatsız ediyorlar. Bu kokulardan dolayı, projelerde kokusuz içme suyu kalitesinde, ozonlu temizleme sistemleri kullandırtıyorum, çimler de zarar görmüyor su içmeye gelen kuşlar da. Bu aralar havuz yaptıracaksanız, Türkiye’de en iyi teknik iş yapan firmayı size söyleyeyim. İsmi OSPA-Erkoç, telefonu (216) 326 95 15 – 326 87 60. Arayın bir görüşün.

lap pool

Unutmadan, resimdeki havuzu “ı” havuzdan “i” havuza çeviren ufacık bir jakuzi detayını da belirtmeden geçemeyeceğim. Bu jakuzi var ya bu, doğru yapıldığında adamı 10 dakikada saatlerce dinlenmiş gibi dinç yapar. Havuzunuzun motor sistemi ikisini de aynı anda çalıştırabilir, siz onu teknisyenlere bırakın. Yeter ki bu detayı isteyip istemediğinize karar verin. Jakuzi istendiğinde çocuk havuzu gibi de kullanılabilir, onun ayrıntısını ilgilenen olursa e-mail’le yazabilirim. Yerim bitti…

Murat Pilevneli.