İnsan suratlı kış çiçekleri (Hercai menekşeleri) – Milliyet Vitrin

12 December 1998  | Kategori: Yazilarim

Çocukluğumdan beri sanatın ve sanatçıların içinde büyümem her şeyde bir estetik aramama sebep oluyor. Bahçe de bunlardan sadece biri. Claude Monet gibi bahçe yapmak istiyorum. Onun Giverny isimli bahçesinde çok sevdiğim kırmızı bir köprü var. Yeşilliğin içinde o kan kırmızısı renk sürpriz olmuş. O kadar güzel ki…

HB

Geçenlerde çok sevdiğim bir büyüğüm bana Almanya’nın Heidelberg üniversiteler şehrinde babamın da zamanında hocası olan Hans Bäurle‘nin şehir parkına özel olarak yaptığı heykelleri gösterdi. Bitkisel ve fantastik figürler tabiat renkleriyle doğa içinde mücevher gibi muhteşem olmuş. 1 metre ile 4 metre arasında çok sert plastikten yapılan heykeller sanatla doğanın doğru kullanıldığında nasıl uyumlu olabileceğine bir örnekti.

Gunnur Ozsoy

Yakın arkadaşım Günnur Özsoy da muhteşem modern işler yapan bir heykeltıraş. Bu yazıyı yazdığımda sona ermiş olacak ama Ankara Kavaklıdere Siyah – Beyaz galerisinde sergisi vardı. Ondan bahçeme heykel yapmasını istiyorum. Bakalım ne çıkacak. İyi olacağına şüphem yok ama. Türkiye’de de parklara artık devlet büyüklerininki dışında heykeller yerleştirilmeli. Günümüz sanatçılarına fırsatlar tanınmalı. Bizim ülkemiz dışında her yer süslü. Dümdüz binalar, estetiksizlik, renksizlik beni ve zannediyorum sizleri de üzüyordur.

Hercai menekse
Bu hafta Günnur’un çocukluğunda “insan suratlı” deyip çok sevdiği Viola yani Hercai menekşelerini tanıtmak istiyorum. Eylül ayında açmaya başlayıp hazirana kadar dayanabilen bu bitki normal ilkbahar menekşelerinden farklıdır. Hafif geçen kış, bitkileri bozamaz. Yaza kadar 30 santime uzayabilen, sarkma eğilimi olan menekşe, solmaya başlayan çiçekler elle koparıldığında tekrar açar. Camgüzeli, Begonya gibi yazlık çiçek bordürlerini kışın Hercai menekşeleriyle süsleyin. Tekdüze renkli, sıkıcı kış bahçenize renkleriyle mutlululuk getirecektir.

menekse

Bitkileri gözle görebileceğiniz noktalara, saksılara dikin. Akyüz Plastik‘in yaptığı renkli, küçük saksıların içindeki bir hercai fidesi bütün kış renk açlığınızı giderebilir. Aydınlık, yarı gölgeli ortamlar bu bitkinin yetişmesi açısından çok fark etmez. Her türlü toprakta özellikle rutubet varsa iyi gelişir. Çiçekleri 10 santime tadar büyüyebilir. Sanırım 20 – 30 değişik renk tonu var bu çiçeğin. Bahçenizdeki daimi yeşil çit önlerine beyaz, altın ya da mavi – mor renklerini dikebilirsiniz. Renkleri karıştırmadan büyük öbekler halinde dikmelisiniz. Böylece çok etkileyici olacaktır.

Hercai menekse

Fideler piyasada 100 bin liraya satılıyor. Tohumdan da üretebilirsiniz. Temmuz ayında hala yaşayan çiçeklerden ufak çelikler alıp geliştirebilirsiniz. Dikilirken ve kış ortasında biraz gübre verirseniz renkler, çiçekler iyi gelişir. Salyangozlar, bir çeşit örümcek menekşeleri yemeyi seviyor. Bitkilerinizi ara ara kontrol edin.

Murat Pilevneli.

Paylaş Stumble Upon Facebook

4 adet yorum var

 1. adnan on 30 March 2007 9:34 am

  sayınmurat bey
  işyerimde çiçek beslemek istiyorum ancak uygun çeşiti yapamadıgımdan yeterli bilgim olmadıgından kurutuyoruz size sormak istedigim iş yeri kış mevsiminde yeteri kadar ısınmıyor gece çiçekler üşüyor menekşe begonya sardunya petunya ne kadar endüşük sıcaklıga dayanır bunların tohum fidelerini nereden temın edrim ayrıca tavsiye ettiginiz çiçekler varsa sevinirim ADNAN elverişli

 2. Bahcevan on 30 March 2007 12:25 pm

  Merhaba, bu sorduklarınız açık alan yaz bitkileridir.
  (hercai menekşe hariç)
  Bence iç mekan bitkilerini denemelisiniz.
  VSB linkine bakın.

 3. ali koç elegeçmez on 30 November 2007 3:22 pm

  Sanatı,çiçekleri.. sevenleri severim..hele bu konudaki bilgi birikimlerini,emeklerini.. duygularını paylaşanları daha çok sever ve takdir ederim..Bu sayfaya ulaşmakla mutlu oldum..
  Ne güzel zaman geçirdim..
  Emeğinizden ötürü sizi kutlar, teşekkür ederim.

 4. nil on 25 October 2008 8:39 am

  çiçekler insanlar gibidir.Onlara sevgini gösterirsen;onlarda çiçeklerini açarak sana sevgisini gösterir.Eğer çiçek besliyorsanız onlardan sevginizi esirgemeyin.Çiçekler hakkında verdiğiniz bilgiler için teşekürler.

Yorumunuzu bırakınız