Renk armonisi için ideal (Phormium) – Milliyet Vitrin

19 December 1998  | Kategori: Yazilarim

Ülkemize, 1980’li yıllarda artan ithalatla tanımadığımız pek çok bitki geldi. Eskiden gül, ligustrum, kartopu derken şimdi sonsuz seçeneğimiz var.

phormium

Yeni dönem uygulamalarında bolca gördüğüm ama bence hala doğru kullanılmamış bir bitki var. Adı Phormium tenax. Türkçesini bilmiyorum. “Fıskıye” olabilir. Kök bölgesinden grup halinde çıkan yumuşak kılıç gibi uzun yapraklar daima yeşil kalabildiği için bahçede bulunması gerekiyor.

Yanlış kullanılıyor demiştim. Çünkü phormium rutubetli ama su birikmeyen topraklarda yetişiyor. Yarı gölgeyi ya da tam güneşi seviyor. Kışları sert geçen iklimlerde güney cephesine bakan, poyraza kapalı duvar önlerine dikilmelidir. Bitki dikildiği yerde 5 – 6 senede 3 metrelik dev çalı şeklini alabilir. Yerinde çoğalabilir. Peyzaj mimarları phormiumu gül ya da mazı dikar gibi tıkışık bir sürü bitkiyle beraber dikiyor. Olmaz, bu bitki bol açıklık, sergilenebileceği alan ister. Yurtdışında havuz kenarında, dev saksılarda, bina girişlerindeki yükseltilmiş bahçeciklerde kullanılıyor. Yalnız başına daha güzel oluyor! Kırmızıya bordo, kemik çizgili, yeşil kırmızı ya da sarı ince çizgili ve ayrıca zor bulunan ve en güzeli, açık sarıya yeşil çizgili renkleri var. Doğadaki esas bitki düz yeşil. Yukka avize bitkisi gibi.

phormium

Bitkinin anavatanı Yeni Zellanda. Görüntü bakımından tropik bitki gibi duruyor ama kısa süreli kar yağışına dayanabiliyor, tipine kanmayın.

Bir araştırmada ev içinde bile saksıda yetişebileceğini okumuştum. Yeni çalıştığım bir projede phormiumu bir evin giriş avlusundaki sabit toprak havuzda muz ağacıyla birlikte kullanmayı düşünüyorum. İkisi yaz kış yeşil kalabileceği için çok güzel tamamlayıcı olacak, girişte insanı şaşırtıp çarpıcı bir atmosfer sunacak!

Hava kirliliğine, denizin getirdiği tuza dayanabiliyor. Bakım için, ilkbaharda kışın etkilenmiş dalları dipten kesin. İşlemi yaparken kalın eldiven kullanın. Yaprak diplerini testere gibi kesin.
Yaz aylarında dişi bitkilerde açan küçük çiçekleri sonradan üretim yapabileceğiniz tohumları hazırlar. Esas üretimi ilkbaharda kökten ayrılmayla olacaktır. Her 4 – 5 senede bir bitkinin yerini azaltın, bahçenize dağıtın. Senede bir nitrojen ağırlıklı gübre verin yeter.

İthal olduğu için bir saksı bitki 17.5 milyona satılıyor. Bitki simetrik olarak kullanılmayacaksa koca bahçenize bir tanesi yeter. Ondan diğerlerini üretebilirsiniz. Yeşil ucu sarı çizgililer üç – dört metreye, kırmızı olanlar bir – birbuçuk metreye, sarı olanlar en fazla bir metreye kadar gelişebilir. Unutmayın boyu kadar da yerde yüzey kaplar. Kırmızı yapraklıları akçaağaçların küçük renklenen Japon türleriyle ya da yazın kıpkırmızı olan, şekil alan berberis çalısıyla beraber kullanın. Phormium bitkisi renk armonisi için bence ideal. Her güzel bahçeye fışkırık görüntüsüyle lazım.

Murat Pilevneli.

Paylaş Stumble Upon Facebook

1 adet yorum var

  1. melih altınbas on 16 December 2008 7:12 am

    phormiumlar ın ithalleri çok pahalı 80-100 ytl den başlıyor ancak bizda 25 tl 60-70 cm dal uzunluğunda süper formlu ilgilenenler 02263533056–gsm 05327007110 iyi günler siteniz çok faydalı

Yorumunuzu bırakınız