Hassas çalı (Hebe) – Milliyet Vitrin

26 December 1998  | Kategori: Yazilarim

Yılbaşına birkaç gün kala çam satışları hızlandı. Kesilmiş ağaçların yerini saksılı çamlar aldı ama dikkat edin, saksının içinde çamura sıkıştırılmış köklü gibi satılan kesilmiş ağaç almayın. Aslında gerçek çam almasanız ne olur ki? Sahtesi bin kere güzel. Ayrıca evinizdeki herhangi yeşil bir bitkiyi süsleyin o da olur.

Geçen haftaki phormium bitkisine kaktüs resmi basılmış. Yanlışlık için özür dilerim. Resmin yanlışlığını eleştiren
e – mail ve fakslar geldi. Yazılarımı eleştirirseniz daha sevinirim, tam isteklerinizi anlayamıyorum, beni yönlendirirseniz daha yararlı olabilirim!

hebe

Bu hafta yaz – kış yeşil kalabilen, Pittosporum gibi sevilen bir çiçekli çalıdan sözetmek istiyorum. Adı Hebe ya da veronica çalısı. Anavatanı phormium gibi Yeni Zelanda. Bu bitkiyi de yanlış kullanım hatasıyla kolayca hastalandırıp öldürüyoruz. Hebe özellikle kireçli olan, her tür suyu geçirgen toprakta gelişiyor. Aşırı soğuk, kar yağışı ya da rüzgar yapraklarda tahribata yol açıyor. Bitkiyi; duvar önü, güneye bakan cephe gibi bol güneşli alanlara dikin. Hebe asıl sahilde, denizden gelen suya dayanabiliyor. Bu sebeple sahil bahçelerinde kullanılabilir. Tuz gibi hava kirliliği de sorun değil. Aşırı soğuklardan etkilenmiş dallar, yapraklar ilkbaharda bitki budandıktan sonra hemen canlanıp çok büyük olmayan 1.5 metrelik yer yer çiçekli çit içinde size güzel bir seçenek. Bahçeniz ılımansa yaz sonunda, soğuksa ilkbaharda budama yapın.

hebe

Hebenin küçük yapraklı ve yer örtücü karakterli H.Carl Teschner türü saksılar için idealdir. Küçük yapraklı ufak mavi- mor çiçek açar. Büyük yapraklılar kelebek çalısı gibi uzun, fırça gibi beyaz ya da mavi çiçek açarlar. Çiçekler geçerken eskidikçe rengi beyaza döner. Çiçeklenme mevsimi yaz başından kış başına kadardır. İçinde bulunduğumuz dönemde geçmiş çiçeklerden sonra oluşan parlak turuncu renkli tohum keselerinin gösterisi var. Üretimi bunlarla yapılabilir. Tohumları, çiçeklenen hebenin üzerinde bırakmayın, enerjisini alıyor (manolya gibi).

Aşırı sulak, çok kurak topraklarda hastalanabiliyor, kararında sulayın. Yaz başı ve ortasında potasyum bazlı gül gübresiyle iki kez besleyin.

Kışın hafif yeşil – mor renkli yapraklarıyla bahçenize değişiklik katacaktır. Cotoneasterin yaprağını döken boncuklu türüyle, inci çalısı ya da ilkbaharda açan Japon ayvasıyla yakın dikin. Hebe grup halinde bolca kullanılırsa, budanırsa çok güzel oluyor. Piyasada 450 bin – 1.5 milyon lira arası fiyatlarla var. Yaz başı, ilkbaharda sahil için budadığınız dalları köklendirme tozuyla geliştirin. Gelişim biraz yavaş ama değer.
Mutlu yıllar, çamlara dikkat.

Murat Pilevneli.

Paylaş Stumble Upon Facebook

1 adet yorum var

  1. elif on 07 May 2008 8:27 am

    merhaba,ben izmir çiçekçiler odasının dergisini çıkartıyorum ve sizin vermiş olduğunuz bilgilerden çok faydalanıyorum.teşekkür etmek istedim.

Yorumunuzu bırakınız