Kategoriler
Yazilarim

Japon ayvası (Chaenomeles Japonica)

İlkbahar geldi diye rehavete kapılmayın. Daha Mart bitmedi!. Ama, bu sene kış çok şaşırttı. Tahminler tutmuyor, yağmurda yağmıyor, biz yaz ne yapıcaz… Korkuyorum.

Japon Ayvası çiçeklenirken

Mimozalar bu sene erken açtı. Normali Mart başı olacaktı, bir ay geri gitti… Japon ayvalarıda öyle. Bir aydır onlarda açıyor. Baktım, bu konuyu yazmamışım, buyurun bakalım…


Chaenomeles Japonica yani Japon ayvası dikensi dallarında çiçek açıp bu gri günleri neşelendiren bir bitki. Şehirde parklarda, apartman bahçelerinde hava kirliliğine, kar yağışına, dona dayanabildiğ için çok kullanılmıştır.

Japon ayvası, gül ailesinden (Rosaceae). Anavatanı, Doğu Asya’da Çin, Kore ve Japonya. Oralarda fazla yüksek olmayan dağlarda, ormanlık alanlarda, 1-3 metre arasında değişen boylar’da görülürmüş.

Buralarda, aşırı kireçli topraklar hariç tüm alanlarda, özellikle killi topraklarda yetişir. Tam güneşliden yarı gölgeli kuytu alanlara, şartlar geliştirildikçe çiçek ve daha sonraki meyvelerinin gelişmesi fazlalaşabilir’miş.

Japon Ayvası yaz başı

Bitkinin genelde bilinen türü dışında, bodur, yayılıcı özellikteki Chaenomeles Speciosa isimli bir kardeşi de var. Küçük bahçelere uygun, deneyin.

Japon ayvası, bodur, bir metre kadar değişik çit isteyenlere ideal bir seçenek olabilir. 90 santim arayla dikeceğiniz bitkiyi yaz sonunda ya da çiçekleri geçtikten sonra budayın.

Üretimi ilkbahar ya da yazın ayırmayla, suda ya da havadan köklendirmeyle olabilir. Tohumlarıyla da Japon ayvası yetişebilir fakat gelişen fidan hiçbir zaman ana bitkiye benzemez (Manolya gibi.)

Doğada arılar sayesinde döllenen japon ayvası çiçekleri, pembe dışında, beyaz, turuncu gelişebiliyorlar. Çiçek açtıkları bu dönemlerde fidanlık dolaşarak istediğinizi bulabilirsiniz.

J A Ikebana

Yurtdışında ilkbaharda bu bitkiden yapılmış çok değişik çiçek aranjmanları ilgi çekici’dir. Kesme çiçeklerde Japon ayvası tam çiçek açmadan dallar kesilmelidir. Dallar uzun süre çiçekli kalabilir.

Japon Ayvasi

J. Ayvası

Japon ayvasi

Yazın yapraklı hali biraz sıkıcı, ama, yaz sonuna doğru irileşen sarı renkli ayvaların görünümü ilginç, tadı kimine göre susuz ve acıdır. Amerika’da bu ayvalardan yapılmış jöleler et sosu olarak kullanılır. Ben de bu sosu tattım hatta ayvayı yedim! Güzel kokulu ve tadı da değişikti ama kötü değildi. İlgilenenlere ilave olsun, Elmalı tart yapımında elmalarla birlikte kullanılırmış…

J A Bonsai

Resim sanatında Japonlar kutsal Turna kuşunu ve bu bitkiyi çok kullanırlar. Bitki ikebana ve Bonsai yapımı için de uygundur.

Murat Pilevneli.

“Japon ayvası (Chaenomeles Japonica)” için 12 yanıt

Siteyi bugun kesfettim cok guzel. Benim size bir sorum olacak. Bir anthoriumum var, 6 bucuk yasinda ve gitgide yapraklari azaldi. (bugun 6 adet yapragi kaldi) Ilk geldigi gunden sonra da kirmizi yaprak acmadi. Bakimi icin cok ozel bir sey yapmadim, aydinlik yere koydum ve sivi hazir besinlerden veriyorum. ne yapmaliyim? Tesekkurler.

Merhaba, anthurium çok su verer. Kökler genelde küçük saksılarda olmalıdır o müthiş çiçeklerini de kökler sıkıştıkça açar.
Sıvı gübrelerden Compo guano gübresi en doğru çiçek açtırıcıdır.

Merhaba,
Araradığım bir kon ile sitenizle tanışmış oldum.Benim Çandarlı/İzmir de yazlığımda bir Japon Ayvası ağacım var meyve veriyor ancak meyvelerini hangi mevsimde toplamam gerektiğni bilmiyorum,ayrıca meyvesini nasıl değerlendirebilirim ? cevap verirsenin çok mutlu olurum.Saygılarımla, Celal Koç

Merhaba..
Benim de Ankara/Gölbaşı’ndaki evimde bir japon ayvası var. Bitkinin yaşı belki de 10 yıldan fazladır ama kendisinin japon ayvası olduğunu bu sene tesadüfen öğrenebildim. Bitki 1 m. boylarında ve daha henüz düzenli olarak son 3 yıldır çiçek açmaya başladı. Sanırım bizden önce istediği bakımı görememiş. Gerçi bende ilk olarak biraz budamak ve düzenli sulamak dışında birşey yapamadım. Bitkinin meyve verdiğini de ilk defa burada sizdem duydum. Şimdi, acaba ben öncelikle nasıl bir budama yapmalıyım, (örnek olarak ateş çalıları gibi top halinde budanabilir mi?) ve dikkat edilmesi gereken (sulama vs.) neler var acaba?
Şimdiden teşekkürler..

Cem Bey, merhaba, bu bitkiyi çiçeklerinden sonra dilediğiniz şekilde budayabilirsiniz. Fakat her budamada o seneki meyve miktarı azalacak!.
Sulamada sorun yoksa sizin yaptığınız gibi devam edin. Bu bitki bol su sevmez.

benim size bir sorum olacak benim bir yuccam var ve oda boyuna ulaştı ve eğilmeye başladı ben çiçeğimi bbudamak ve çoğaltmak istiyorum 1.si bunu nasıl neyle yapıcam 2.si üste açan yapraklı kısmı tekrar geri kazanabilirmiyim teşekkürler

murat bey sizin gazetede (lily of the valley)türkçesi herhalde müge çiçeği ile ilgili bir yazınızı okumuştum,seneler geçti,ama ben hala o çiçeği bulamadım,bu konuda bana yardımcı olurmusunuz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir