Kış sümbülü, Bergenia.

07 January 2007  | Kategori: Yazilarim

Bahçeyle ilgilenmeyi seviyorsanız, hiç bir karakteristiği olmayan düz çim alanları lütfen azaltın. Değişik yer örtücüleri dikin. Fazla yükselmeden çiçek açan, renk veren o kadar güzel bitkiler var ki, biraz fidanlık gezin, kitap araştırın.

Bergenia crassifolia

Alın size bir örnek…

Bergenia crassifolia, halk arasında kış sümbülü ya da kış ortancası diye biliniyor. Havaların ılık geçmesiyle bu kış, bitki çok erkenden çiçek açtı. Normal de, şubat ayında mimozalarla aynı dönem de çiçeklenir’di.

Bergenia

Kış sümbülü, salata ya da ıspanak yaprakları gibi yuvarlak uçlu, 30- 45 cm. kadar büyüyebilen, yaz kış yeşil kalan değişik bir bitkidir. Anavatanı Orta Asya – Nepal’dir. Çiçekleri, 2.5 cm. büyüklüğünde, bir birine bitişik buket şeklinde gelişir. Güneşten gölgeye kadar geniş bir ışık seçeneğinde yetişebilir. Benim tavsiyem, bitkiyi az güneşli, üzerinde yürünmeyecek yerlerde (ağaç dibi gibi ya da yürüme yollarını çerçevelemek için), gruplar halinde dikmektir.

Bergenia agac alti

İngiltere’de aynı zamanda çiçek açan daimi yeşil kartopu (Viburnum-tinus), yaprağını döken manolyalar ya da beyaz odunlu huşların (Betula papyrifera, Betula Pendula) dibine bu bitkiyi dikmek, bir gelenektir. Onun için siz de kış sümbülü’lerinizi bir kural olmasa da bu tip bir sunuşla dikebilirsiniz.

Bergenia

Yeşil yapraklar kışın uçlarına doğru morlaşır, grileşir. Özellikle bu renkler kırağıdan sonra çok çarpıcı olur. Dona, soğuğa dayanabilirler. Son senelerde üretilmiş bordo yapraklı (B. cordifolia ‘Purpurea‘) türü de fidanlıklarda bulabilirsiniz.

Bordo bergenia

Ph derecesi yüksek topraklar da esas tür dışında kırmızılar (Bergenia ‘Ruby Elf’), kireçli, suyu geçirgen topraklarda pembe (Bergenia cordifolia), beyaz (Bergenia ‘Bressingham White’) renklerde çiçeklerini açarlar.

Bergenia

Bergenia

Bitkilerle yapılan aranjmanlarda yaprakları ya da çiçekleri yurtdışında bolca kullanılır. Kesilen çiçeği vazoda 4 hafta sağlıklı görünümüyle kalabilir.

İlkbaharda toprağı temizlerken sakın ola ki yaprakları kesmeyin, sadece kurumuş olan çiçek ya da yaprakları elle kopartın yeter. Bu dönemde ya da yaz sonunda kökten ayırmalarla yeni fideler üretebilirsiniz. 3–4 senede bir Hosta ya da sardunya gibi yerlerini yenilemek, köklerini ayırmak bergenia’ların daha sağlıklı olmasına yarayabilir.

Murat Pilevneli.

Paylaş Stumble Upon Facebook

11 adet yorum var

 1. batu on 01 February 2007 8:39 am

  gerçekten çok yararlı bilgiler teşekkür ederim..

  http://www.forumvefa.com

 2. hüdaver özlü on 05 February 2007 10:25 am

  Merhaba Murat Bey, saksıdaki sümbüllerim şu anda çiçekli haldeler,mor renkte açtılar ,sabah ofise gelince hemen onlara bakıyorum,bugünde baktım içimi sevinçle doldurdular.Yalnız sümbüllerimin soğanlarını gelecek mevsime kadar saksıda mı saklıyım yoksa sizin öneriniz nedir? Teşekkürler.Hüdaver Özlü 05.02.2007

 3. Bahcevan on 08 February 2007 1:51 pm

  Saksıda saklıyorsanız, çiçekler geçtikten, yapraklar yok olduktan sonra, sonbahara kadar sulamadan bekletin.
  Aydınlık havadar bir yerde bekletebilirseniz sümbülünüz havanın rutubetinden güç alıp, uç verecek, sizde bu zamandan sonra bildiğiniz sulamaya başlayıp çiçek açtıracaksınız.
  Karanlık bir yerde saklayacaksanız, uç vermesini beklemeden, sonbaharda sulamaya başlayıp, ışıklı bir yere saksıyı taşıyın…
  Kolay gelsin.
  MP

 4. funda kalaycıoğlu on 06 January 2008 4:40 pm

  Sayın Murat Bey, sorun benden kaynaklanıyor herhalde fakat size gönderdiğim mesajları, cevabını görebilmek için tekrar aradığımda bulamıyorum. Geçen sefer mesajı gönderdikten sonra, eski mesajımı görebilmiştim. Şimdi de öyle mi olacak bilmiyorum.
  Yazılarınızı sürekli takip ediyor ve çok faydalanıyorum.
  Acaba Bergenialar hangi aylar arasında çiçekli kalırlar?
  Saygılarımla.

 5. Bahcevan on 08 January 2008 2:58 pm

  Havalar iyi giderse Ocakta, genelde Subat- Mart aylarinda acabiliyor…

 6. funda kalaycıoğlu on 10 January 2008 11:08 pm

  Sayın bahçevan, çiçeğin ömrü 1-2 ay mı, onu anlayamadım. Yani Ocakta ya da Şubat Martta açarsa ne zaman soluyor? Çiçekler yaza kadar kalmıyor mu yoksa bütün yaz çiçekleri görebiliyor muyuz?

  Saygılar

 7. Bahcevan on 11 January 2008 9:59 pm

  Bu kis bitkisidir. Cicekler ilkbahara dogru soluyor.

 8. funda kalaycıoğlu on 13 January 2008 11:17 pm

  Teşekkürler Sayın Bahçevan.

 9. Zeliha on 10 April 2008 2:39 pm

  Merhaba,

  Bergenia çiçeğini nereden satın alabilirim, maalesef fidanlıklarda bulamıyorum.

  Teşekkürler.

 10. Bahcevan on 16 April 2008 9:29 pm

  Zeliha Hanim, http://www.demirarboretum.com/
  Demir seracilikta var.

 11. Zeliha on 24 April 2008 9:45 am

  Merhaba Murat Bey,
  Yanıtınızı yeni okudum, teşekkür ederim.
  Hemen irtibata geçeceğim.
  İy günler dilerim.

Yorumunuzu bırakınız