Bahçeye ektim soğan! -Milliyet Vitrin

30 October 1999  | Kategori: Yazilarim

Bahçe meraklılarının en sevdiği mevsim geldi. Soğanlı bitkilerden hoşlanıyorsanız dikim yapmanın tam zamanı…

Evet, tüm dünyadaki ılıman kuşakta yaşayan bahçe meraklılarının en sevdiği mevsim, ilkbaharda açacak soğanlı bitkilerin dikim zamanı geldi. Unutanlara atkestaneleri hatırlatabilir! (Hiç kafanıza düştü mü ya da arabanıza? Olmusa ne dediğimi anlarsınız, pek hoş değil de…)

Semt pazarları, çiçek pazarları, marketler derken; milyonlarca soğan birden ortaya çıktı.

Lütfen öncelikle bahçenizin iklimine, güneş durumuna ve özellikle toprak cinsine göre soğan alın. Türkiye’de yapılan en büyük yanlış burada. Örneğin bataklık gibi toprağa ya da karanlık ağaç altına lale dikilmez!

Soğanların paketleri üstünde ışık, su, toprak istekleri genellikle yazılı. Aklınızın dikine değil, bitkinin işteğine göre yönlenin.

Bahçede toprağa dikim mi yapacaksınız, üzerinde çim olacak mı, ilkbaharda dikilen yerde başka hangi mevsimlik çiçekler var, ne renk, ne boyda?..

Yoksa saksıya dikip mi seyredeceksiniz? Saksı işin en kolayı. Kum, kömür, perlit karıştırılmış, yumuşak, su geçirgen bir toprak hazırlamalısınız. Saksının en dibine bol çakıl taşı gibi suyun süzülmesine yardımcı malzeme ve doğru derinliğe dikilmiş soğanlar… Evet, işte bu kadar!

Soğanlar kendi boyutlarının toprak yüzeyinden yaklaşık 2 – 3 misli dibe dekelmelidir. Saksıları bahçede kışın fazla yağmurla çürümeyecek ama su da alacak bir yere yerleştirin. İşin sırrı ne çok ne de az suda. Kararında olmalı. Toprağa dikilecekler örneğin yabani soğan allium, çiğdem, nergis, lale, sümbül, muscari, amaryllis, iris, frezya, anemon (Manisa lalesi), kardelen, ters lale (fritillaria) ya da siklamen olabilir.

İyi cins metal soğan dikicisiyle toprakta soğanın rahat yerleşebileceği kadar bir delik açın. Çıkan toprağı çekip alın. Dibe kum, biraz karışım toprakla soğanı yerleştirin. Büyüklüğünün 2 – 3 misli derine, daha fazla ya da az değil!

Üzerine aynı toprağı soğan miktarı kadar temizleyip tekrar yerleştirin. Doğal görünüm için bir avuç aynı cins soğanı havaya atın. Toprağa düştükleri yere dikin. Hoş oluyor. Muntazamlık yapay görünüyor.Küçük soğanları bel çatalıyla açtığınız deliklere ya da bir parçasını açacağınız çim altına dikin, üzerini tekrar kapatın. İlkbahara doğru uç verse, dondan etkilense bile çiçekler çıkar; merak etmeyin. Toprak battaniye gibi soğanları korur.

Unutmadan; Anadolu Tohumculuk, Vilmorin firmasının soğan gübresini getirmiş. Bauhause, Mr. Bricolage ve Koçtaş gibi büyük marketlerde var.

Bilgi için: 0216 392 18 03 – 493 13 99…

Soğanların açması bitince tek tek çıkarıp bir dahaki sonbahara kadar kuru, karanlık bir yerde bekletin. Bir tek nergis, muscari, kardelen ve irisleri sökmeyin. Kendiliğinden çoğalıyorlar.

Önemli notlar

Murat Pilevneli

Paylaş Stumble Upon Facebook

3 adet yorum var

 1. An-su on 27 August 2007 2:00 pm

  Merhabalar, daha yaz, sonbahar geçmedi, ama şimdiden önümüzdeki baharı düşünmeye başladım. Bol güneşli bir terasta, orta ve büyük boy saksılara lale vb. dikmeyi düşünüyorum, aralara da hercai menekşe serpiştiririm herhalde… kış boyu renkli bir şeyler olması için. Araya lalelerle aynı zamanda açabilecek hangi çiçek tohumlarını karıştırabilirim ? Soğanları ekerken ya da bahara doğru… Esin kaynağım Paris yakınlarında çektiğim şu fotoğraf : http://s46.photobucket.com/albums/f119/An-su/?action=view&current=parisfleurs.jpg Ama fotoğraftaki diğer çiçekleri tanımıyorum…

 2. Bahcevan on 27 August 2007 2:51 pm

  Merhaba resimdekiler,
  hercai menekşe + bodur türü , lale, ters lale, çuha çiçeği, phlox (benziyor ama bu dönemde açmaz belki çok benzeyen bir başka bitki), campanula ve küçük çiçekli her yeri tutan myosotis.

 3. An-su on 27 August 2007 6:23 pm

  Teşekkürler :)

Yorumunuzu bırakınız