Biraz tür toplayalım (Cycas palmiyeleri -Clivia)- Milliyet Vitrin

13 March 1999  | Kategori: Yazilarim

Uzun zamandır hazırladığım bir projedeki mutfağın devamı olan cam seraya, haşlanan kamelyalar yerine ne dikeceğime karar verememiştim. Aslında seradaki kamelya Dolmabahçe Sarayı’nda ya da Maslak Kasrı’ndakiler gibi çok iyi olabilecekti. Ama ısıcam ve açılır tavan kullandığım halde bile sıcaklığa dayanamadı. Artık bahçede gelişecekler.

Onların yerine Cycas palmiyeleri aldım. Tarihin dinozorlar döneminde bile yaşamış bu dikensi, testere balığının burnu gibi ilginç yapraklar beni hep büyülemişti. Bence tüm güney sahillerimizde küçük bahçelerde büyük palmiyelere alternatif olarak dikilmesi gerekiyor. Biraz pahalı, yavaş gelişiyor ama değer!

cycas

Palmiyeleri Samandıra’dan, Gülser Ayata’nın fidanlığından aldım. Küçükten büyüğe pek çok çeşidi var. İlginenler için telefonu (0216) 311 15 38 – 311 77 01.

Asıl ilgimi çeken, beni şaşırtan seradaki açmış clivialardı. Clivia aslında tropik kuşakta yaşayan soğanlı gölge bitkisi. Yurdumuzda kışları 6 dereceden soğuk olmayan yörelerde yetişebilir. Ağaç dibinde, kışın fazla su almayan, akşam güneşinden etkilenmeyen bol yaprak çürüklü, suyu geçirgen topraklarda, ortamlarda gelişebilir. Böyle bir ikliminiz, toprağınız yoksa o halde cliviayı evde saksı bitkisi olarak kullanmanız gerekiyor!

clivia

Bitkinin en güzel örneklerini evime yakın, Çiftehavuzlar’daki Büyük Kulüp’te gördüm. Bahçeyi kim yapmış bilmiyorum ama çok başarılı. Her şey yerli yerinde, gözün istediği gibi bol, blok halinde kullanılmış. Sözünü ettiğim seranın sahibesi Gülser Hanım, cliviayla gelen herkesin ilgilendiğini ama değişik bulup, yetiştiremeyeceklerinden korktukları için almadıklarından yakınıyor. Evet, biz kargadan başka kuş, çam’dan başka ağaç tanımak istemeyiz! Neden? Çünkü moda değil de ondan!

Halbuki yurtdışında, özellikle İngiltere’de en popüler bitki. Evde karanlığı sevmesi, fazla su istememesi (ama yazın istiyor), kış sonunda muazzam portakal rengi çiçekler açması bence çok önemli. Yaprakları daimi koyu yeşil. 50 – 60 santimetre boyundaki çiçekler, saksı ufaldıkça, bitki de sıkışıksa o oranda çok açıyor. Açan çiçek neredeyse bir ay üzerinde kalıyor. Bence, bu tip bir şeye, bir renge 1.5 milyonla 5 milyon arasında bir para pek fazla değil. Serada dev gibi gelişmişleri de var ve 80 milyon civarında. Gidin de görün. Bu çiçekli hali mağazalarda, bina girişlerinde, çiçek düzenlemelerinde kullanılmalı. Eminim şu anda New York’ta, 5. Cadde’deki Takashimaya dükkanı orkide ve clivialarla kaynıyordur.

Artık sözünü ettiğim kalıpları, modaları kırıp tür toplayalım. Biz toplamazsak o bitkiler ne olacak? Bizim de Japonlar, İngilizler kadar bitki meraklısı bir toplum olmamızı istiyorum. Keşke! Ama zor…

Murat Pilevneli.

Paylaş Stumble Upon Facebook

Yorumunuzu bırakınız