Çimden harfler.

23 July 2007  | Kategori: Yazilarim

Resmi görünce aklım uçtu, dev alışveriş merkezleri, genel merkez girişleri, oteller, ismini açık alanda büyük puntolarla yazmak isteyenlere duyurulur.

Çimden harfler

Bu susuz, sıcak günlerde işimiz biraz zor ama rulo çimle ve doğru teknikle kolayca yapılabilir.

Zemin topraksa mükemmel, ama çoğu merkez bina giriş altı otopark, depo ya da bodrum katları ile dolu. Durum böyle ise, beton üzerinde çim yetiştirmek için en az 30-40 cm. derinlik sağlanması gerekiyor. İzolasyon ve drenaj başta çözülmeli!. Dipte suyun süzülüp drenaj kanallarına gitmesi için 5 cm. çakıl ya da pomza, üzerine toprakla drenaj ilişkisini kesecek jeotekstil örtü, sonra, yeterince toprak, bunlarında tepesine’de hazır rulo çim…
Aslında Mimari proje yapılırken, tasarımcılar ve mühendislerle başlangıçta çözüm üretmeleri gerekiyor.
Unutmadan, lütfen sert zeminlerde yağmurda kaymayacak malzemeler kullanın.
İstanbul, Nişantaşında bir iki sene önce benzer bir uygulamayı görmüştüm. Kadırıma çim serip üzerine masalar koymuşlardı, alt hazırlık tabiki yoktu, zavallı rulo çimler 2 günde yok oldu!
Murat Pilevneli.

Paylaş Stumble Upon Facebook

2 adet yorum var

  1. Eda Suner on 23 July 2007 9:01 pm

    Eee Murat’cım bizim ülkemizde ne anlarlar bundan. Güzellik görsellik emek olarak algılansa zaten şu an bu halde olmazdık.

    Hani çocuklar doğunca vatana millete hayırlı olsun derler ya işte sen onlardansın. Umarım senin gibiler çoğalır bu memlekette.

    Öptüm çok “EDİ”niz :P

  2. Bahcevan on 23 July 2007 9:10 pm

    Akşam akşam iyi geldin EDİ’m, lütfen o kadar karamsar olma. Anlarlar, anlarlar…

Yorumunuzu bırakınız