Doğa oyuna çağırıyor (Saat çiçeği) – Milliyet Vitrin

26 June 1999  | Kategori: Yazilarim

passifloraBu haftaki bitki, Passiflora Caerulea yani , nam-ı diğer çarkıfelek, saat çiçeği.

Anavatanı Peru ve Arjantin olan bu daimi yeşil kalabilen sarmaşık çok hızlı gelişir. Portakal renkli meyveleri üretebilen bu tür dışında bilinen 400 çeşidi daha var. Bunların sadece 30 tanesi yenebilir özellikte.

Özellikle bahçe ve balkonlarda bolca kullanılır. İsteği rutubetli, bol yapraklı çürüklü zengin topraklardır. Kireçli, kurak alanlar saat çiçeğine uygun değildir. Tam güneşten yarı gölgeye her türlü poyraza kapalı alanda iyi gelişir. Kışların çok soğuk geçtiği, kar yağışının bol olduğu yerlerde zedenebilir ama ilkbaharda tekrar büyümeye başlar, çekinmeden dikebilirsiniz.

Saat cicegi meyveleri

Başka bitki ya da tel duvar tipi yardımcılarla gelişmektedir. Yazın alınacak köklendirme tozuyla üretilebilir. Parçalı, daimi yeşil yaprakların dışında üç boyutlu beyaz – mor – mavi heykelsi çiçekleri sonradan portakal renkli yenilebilen meyvalara dönüşür. İngilizce’de tutku çiçeği olarak bilinen bitki mücevher sanatında, porselen süslerinde bolca kullanılmıştır. Yatıştırıcı şurup olan “passiflora” bitkiden elde edilmektedir. A ve C vitamini kaynağı olan meyveler enerji verip, protein ve lif kaynağı amaçlı tüketilebiliyor. Meyvelerden çikan ekşi tadlı çekirdekler, meyve salatalarında kullanılırmış…
Saat cicegi meyve
Saat çiçeği sarmaşığı, en güzel, Clemantis yada Amerikan sarmaşığı ile beraber dikilebilir.
Bir adres:

FS

Endonezya el sanatlarına bayılıyorum. Arı gibi hızla çalışan bu insanlar ne şaheserler yaratmışlar, gidin görün. Dokuma kumaşlar, örme sepetler, koltuklar, tepsiler, yer döşemeleri. Fenerbahçe’de Feryal Solakoğlu‘nun getirdiği (0216 330 41 42 – 43) bu eşyaların dışında bahçe mobilyaları, meşaleler, saksılar, küpler de var. Benekli Bambu koltukları tavsiye ederim. Aynısı bu seneki Ralph Lauren ev koleksiyonunda var. Hem de bilmem kaç misli ucuza!…

Pratik öneri:

Emaye eski sürahi dekoratif bir saksıya nasıl dönüşür?

Öncelikle dibi delinir. En alta topraktaki su süzülsün diye ufak taşlar döşenir, uygun çiçek dikilir, gerektikçe sulanır. Teneke kova, çaydanlık, fıçı… Her şeyle olabilir. İçinin paslı olması sorun çıkarmaz, aksine faydalı bile olabilir.

Eski ilaç şişeleri, su şişeleri bir iki dal çiçek için kristal vazolardan daha da estetik, zevkli olabilir. İçinizdeki yaratıcılığı çıkartın. Doğa sizinle oynamak ister.

Murat Pilevneli.

Paylaş Stumble Upon Facebook

4 adet yorum var

 1. NECDET YURTÖZVERİ on 17 March 2008 9:27 pm

  saat çiçeği hakkındaki bilgilerden çok istifade ettim.Bu güne kadar bilmediğim şeyleri öğrendim. Yalnız saat çiçeği tohumu veya fidanını nasıl temin edeceğimi bilemiyorum.Bana ödemeli olarak gönderilebilir mi?Gerekli ilginize şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla.

 2. Bahcevan on 18 March 2008 5:18 pm

  http://www.demirarboretum.com/
  Bu fidanlikla gorusun, ellerinde var.

 3. NECDET YURTÖZVERİ on 18 March 2008 8:23 pm

  yardımlarınız için teşekkürlerimi sunuyorum.Selam ve saygılarımla.

 4. seval on 04 April 2008 12:25 pm

  Saat çiçeğinin tohumunu bim marketlerinden aldım.şu anda satışta ama stoklar tükenebilir her an.1,5 ytl ye 35 tohum var ortalama içinde.

Yorumunuzu bırakınız