Yaban domuzlarına yenildim (Hamamelis) – Milliyet Vitrin

23 January 1999  | Kategori: Yazilarim

Geçen haftaki yazımda havaların ılık geçmesiyle tek tük sürgün vermiş hatta açmış soğanlı bitkilerimden söz etmiştim. Evet, artık o bitkiler yok, çünkü yaban domuzları acıkınca hepsini afiyetle yemişler. Arazide sulak bir alan var. Su gelen yerin etrafı da domuz ayakları izleriyle bezenmiş bir halı gibi olmuş. Acilen önlem almam lazım. Domuzun sevmediği bitkileri internetten araştırıyorum. Tavşanın ve geyiğin sevmediklerini biliyorum ama iş işten geçmiş. Bu sene lale, sümbül, nergis yok.

İlgilenenler için tavşanların sevmediği birkaç örnek: Kış sümbülü, bergenia, şakayık, astilbe, mor çiçekli agapanthus, küçük çiçekli papatya asterler… Geyikler de gelincik, iris (süsen), digitalis (çan çiçeği) pek sevmezmiş. Ama ne fayda kimse yaban domuzunu galiba düşünmemiş.

Geçen hafta bir bahçe bitirdim, çok güzel oldu. Özellikle çirkin bir beyaz duvarın önüne phormium ve kızılcıkları öbek öbek yerleştirdim. Çok keyif aldım, bu gazla güzel bir bayram geçirmek hakkımdı. Diktiklerimin içinde Japonların geleneksel ve kışın çiçek açan iki bitkisini de kullandım. Biri hamamelis, diğeri de chimonanthus praecox.

hamamelis

İkisi de mis gibi kokuyor. Hamamelis‘in Türkçesini bilmiyorum ama İngilizceden çevirisi “cadı fındığı” ya da “cadı çalısı”. Bu hafta tanıtmak istediğim bitki de bu.Hamamelis yaprağını döken bir tür çalı. 4 – 5 metreye kadar gelişebiliyor. Kışın bu döneminde çalısına göre açık sarı, altın, portakal, bakır ya da kan kırmızısı renginde ilginç küçücük çiçekler açar. Kar ya da don çiçekleri etkilemez. Aşırı bir zarar olursa ilkbaharda biraz budanabilir. Hamamelisin kış çiçekleri kadar sonbaharda yapraklar dökülürken aldığı renkler de muhteşemdir. Altın gibi hatta kırmızı bile olan yapraklar döküldüğü zaman kolay çürümez, yemyeşil çimlerde müthiş durur.

hamamelis1
Yarı gölgeden tam güneşe, özellikle besince zengin asitli topraklarda gelişir. Aman, kireçli topraklara dikmeyin. Gelişimi için potasyumca zengin gübre ister. Çelikle üretimi çok zor, bu yüzden dalından havadan köklendirmeyi denemelisiniz. Piyasada 7 milyon liradan başlayan fiyatlarla bulabilirsiniz. Tamam, pahalı ama çok güzel, hemen bana kızmayın. Gelişimi yavaştır, daimi yeşil çamlarla, kızılcıkların sarı dallısıyla müthiş durur.

Haftaya sözünü ettiğim, daha da ilginç olan çiçekli chimonanthus preacox‘u tanıtacağım.

Murat Pilevneli

Paylaş Stumble Upon Facebook

2 adet yorum var

 1. cigdem arisoy on 02 July 2007 11:47 pm

  Sevgili Murat Bey,
  Cadı fındığı yetiştirmek istiyorum. İstanbul iklimi uygun mudur? Nereden bulabiliriz?
  Saygılar

 2. Bahcevan on 03 July 2007 1:48 pm

  Merhaba, tabiki uygun. Kısıklı’da Demir Seracilik’ta bulabilirsiniz. Tel. 0216.4223102-4223203
  Kolay gelsin.
  MP

Yorumunuzu bırakınız