Minimalistler için (Nergis-Narcissus) – Milliyet Vitrin

10 April 1999  | Kategori: Yazilarim

narcissus

Narcissus isimli genç, sadece kendi sesi tekrar edildikçe yaşayan Eko isimli bir periye aşık olur. Tanrılar ilişkiyi onaylamaz ve ona periye değil, kendine aşık olma cezası verirler. Bir su birikintisinde kendini görür, aşktan ve açlıktan acı çekerek ölür. Bedeni nergis (Narcissus) çiçeğine dönüşür.

Mitolojide böyle anlatılır. Nergis ilkbahar habercisi, etkileyici bir kokuya sahip olan soğanlı bir bitkidir. Çin’de nergisler yeni yılda çiçek açarsa o senenin bereketli geçeceğine inanılır. Hava durumuna göre şubat sonu, mart başlangıcından nisana kadar açabilir. Ülkemizde İzmir, Van, Marmaris, İstanbul’da doğal olarak yaprağını döken ağaçların altında yetişmektedir. Fulya, Nargöz, Zerrin, Zerrinkadeh gibi isimlerle de tanınmaktadır. Dünyadaki anavatanı Avrupa ve Akdeniz kıyılarıdır. Hollandalılar lalede uyguladıkları gibi bu soğanlıdan da 20 – 30 değişik tür üretmişlerdir.

Narcissus

Genelde yaprakları ve çiçek sapları aynı (10 – 50 santimetre arası) fakat çiçekleri çok farklıdır. Minyatür gibi 1 – 2 santimetrelik çiçekler türüne göre 10 santimetreye kadar açabilir. Nergislerin beyaz, kemik, sarı, turuncu, pembe renkleri çiçeklerdeki trompet gibi ve arkadan onu destekleyen taç yapraklarıyla boyanmıştır. Tek renk ya da karışık renk biçimleriyle karşımıza çıkabilir. Eski binaların bahçelerinde beyaz ve düz sarı renkleri ağırlıkta olanları bolca görebiliriz. İstanbul Emirgan’da yer alan Lale Bahçesi’ndeki nergisler (bakım yapılmışsa) görülmeye değer.

Nergis her türlü asitli, kireçli toprakta ve rutubette yetişebilir. Aşırı kar yağışı, çamur, kuvvetli rüzgarlar hatta fırtınalar nergisi etkileyemez. Asla bitkiyi kırılır diye bir desteğe bağlamayın ve açan çiçekler geçtikten sonraki 4 – 6 haftayı bitirmeden de soğanı çıkartmayın. Aslında dikildiği yerde, sökülmeden yetişirse daha da iyi gelişebilir. Sadece 4 – 5 senede bir fazlalaşan grupları azaltmak yeterli olacaktır. İlla sökmeniz gerekiyorsa kuru, karanlık bir ortamda sonbahara kadar saklanmalıdır. Dikimde soğanın boyunun üç katı derinlik bu bitki için pek geçerli olmaz. Toprağın altına göz kararı yerleştirin, o zaten gideceği yeri bilir ve gidip yerleşir.

Tam güneşten yarı gölgeye kadar dışarıda, bahçede yaşayabildiği gibi son dönem mimari uygulamalarda ev içinde orkide ve sümbül gibi saksılarda da yetiştirilmektedir. Minimalizm akımının en hoş yanı da evlerde bu tip bitkilerin kullanılması bence. Evde yetiştirilen nergisleri çiçeğinden sonra yaprakları da yok oluncaya kadar sulayın ve üst gövde yok olunca, bırakın kuru kalsın. Sonbaharda dışarıya dikin ve orada gelişsin.

Meraklısı için not: Kurutulmuş nergis çiçekleri suda kaynatılıp müshil ve ateş düşürücü etkileri için de kullanılabiliyor.

Murat Pilevneli.

Paylaş Stumble Upon Facebook

6 adet yorum var

 1. serkan girgin on 18 May 2007 5:54 am

  Merhabalar

  5 adet japon gülüm var ve Sapanca’ya ekmek istiyorum. Bu güller orda yaşar mı? Nasıl toprak ve ortam severler?

  İlginiz ve bizlere verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim…

  Serkan Girgin

 2. Bahcevan on 20 May 2007 3:05 pm

  Japon gülleri Kuzey illerde saksıda yazın kalabilirler, kışın camekanlı bir yerde saklamanız gerekiyor.
  Bence toprağa dikmeyin, mutlaka kışın donar.
  Bol bol güneş, azar azar su vermelisiniz…

 3. elif on 17 February 2008 11:47 pm

  Merhaba,

  peki cam kavanozda serin yerde yetistirilen nergis, yaklasik 60 cm. civarinda ve vazo cok kucuk kaliyor, yani yapraklari bukulmeye basladi, btkiyi tasiyamadigindan. Vazoda yetistiginden oturude cok kok yapmadi, bu sebeple boya vermis olabilecegini dusunuyorum. Kendisini yasatabilmek icin saksiya diksek ve oda sicakligini 7/8 derecede muhafaza etsek olur mu? Cicek acmis durumda nergis. Cevabinizi bekliyorum. Simdiden tesekkurler..

 4. Bahcevan on 20 February 2008 4:11 pm

  Elif hanım, yaprakların yatması normal durum…
  Birkaç hafta sonra sararıp yok olacaklar, öldü zannetmeyin. Seneye tekrar çıkıp gelişecekler. Havalar ısınınca Toprağa dikip bahçeye de alabilirsiniz… Zamanla toprakta  çoğalabiliyorlar.

 5. ZEYNEP on 07 April 2008 1:49 pm

  Merhaba; bahcemizde nergisler var fakat acmiyorlar yapraklari yerlere uzadı uzadı neredeyse 1 metre kadar oldu

  nasil acmasini saglayabiliriz.

  tesekkurler..

 6. Bahcevan on 08 April 2008 1:03 pm

  Golgedeyse yapraklar uzar, cicek acmaz, bence gunese tasimalisiniz.

Yorumunuzu bırakınız